Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Přivýdělek až 10 000 korun denně? Nechte si zajít chuť, podvodníci to zase zkouší

Jakub Fišer 13.06.2024
Zdroj: Miloslav Hamřík / Pixabay

V posledních dnech se na internetu vynořil nový podvod, který bohužel notně ovlivňuje i české uživatele. Začíná vždy stejně: podvodníci nabízí přivýdělek, lákají na snadno vydělané peníze. Mezitím vaši osobu však bez vašeho vědomí zneužívají ke svým podvodným praktikám – a bohužel i k okrádání dalších lidí.

Kapitoly článku

Nečekaný podvod, velké peníze

Před tímto konkrétním podvodem již několik dní aktivně varují české bankovní společnosti, jako je Česká spořitelna i ČSOB. Začíná to vždy stejně. Šmejdi vás osloví přes WhatsApp, Telegram, e-mail, někdy možná i přes YouTube, TikTok nebo Instagram.

Nabízí jednoduchý způsob, jak si vydělat slušné peníze prakticky „za nic“. Podvodníci se představí jako společnost, která se specializuje na zvýšení hodnoty kanálů lidí, kteří si za to zaplatí. Váš úkol je na první pohled jednoduchý: sledovat videa na YouTube či TikToku, lajkovat je a tím zvyšovat dosah těchto kanálů.

Za vaši práci vám budou šmejdi posílat peníze. A rozhodně se nedrží při zemi – za tuto brigádu slibují i 4 až 10 tisíc korun denně.

Konverzace
Příklad komunikace s podvodníky.
Zdroj: TZ ČSOB

Co se ale doopravdy děje vysvětluje na svém webu Česká spořitelna: „Lajkujete videa nebo profily a opravdu vám na účet chodí drobné platby za vaši práci. K těmto penězům ale nemáte platnou smlouvu a ani neznáte jejich původ. Čas od času vás podvodník požádá, abyste část platby přeposlali na jiné účty, […] Reálně ale přeposíláte peníze z trestné činnosti, pravděpodobně peníze oběti, kterou podvodníci okradli před vámi.“

Bílým koněm snadno a rychle

Velmi jednoduše řečeno se stáváte tzv. bílým koněm. To je extrémně nebezpečné, v takovou chvíli se totiž můžete relativně snadno dostat do hledáčku policie. Na rozdíl od podvodníků, kteří vám práci zadali, vy jste velmi jednoduše dohledatelní.

Mohlo by vás zajímat

Přistupujte k jakýmkoli snadným přivýdělkům nebo nabídkám zhodnocení finančních prostředků velmi obezřetně, doporučuje banka ČSOB ústy svého manažer bezpečnosti Petra Vosála.

Zdroj: Česká spořitelna, ČSOB


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme