Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Proč byste měli svůj notebook pravidelně restartovat, dobíjet a čistit

Josef Mika 23.06.2024
Zdroj: Dell/Unsplash

Notebook je skvělý univerzální pomocní, ale zároveň je citlivý na správné zacházení. Těchto chyb byste se měli vyvarovat, abyste mohli své zařízení používat co nejdéle.

Kapitoly článku

V dnešní době jsou notebooky našimi nepostradatelnými společníky v každodenním životě. Ať už v práci, ve škole nebo jen pro zábavu ve volném čase. O to důležitější je, aby váš notebook fungoval co nejdéle bez problémů.

Pokud chtějí uživatelé zabránit poškození nebo dokonce nepoužitelnosti svého zařízení, měli by si být vědomi některých rizikových faktorů. Vysvětlíme 14 nejčastějších nebezpečí pro notebooky - a také jak se jich vyvarovat.

Zálohování, restarty a příliš mnoho otevřených aplikací

Notebook
Pravidelné zálohování je pro zabezpečení dat velmi důležité.
Zdroj: Pixabay
 1. Příliš mnoho otevřených aplikací a procesů: otevřené aplikace a procesy na pozadí zatěžují procesor a zbytečně plní paměť RAM, což může snížit rychlost notebooku. Profesionálové proto doporučují pravidelně zavírat nepotřebné aplikace, aby se zvýšil výkon.
 2. Nedostatečný restart: mnoho uživatelů své notebooky jednoduše pouze zavírá, místo aby je pravidelně restartovali. To vede k tomu, že v paměti RAM zůstávají data, což může snížit výkon. Restart pomáhá obnovit systém, aktualizovat a opravit případné chyby.
 3. Kabely a porty: ohýbání nebo tahání za kabely může vést k poškození kabelů nebo portů na notebooku. Doporučuje se proto s kabely zacházet opatrné a pravidelně je kontrolovat.

Mohlo by vás zajímat

 1. Chybějící pravidelné zálohy: žádný uživatel notebooku není stoprocentně chráněn před chybami pevného disku a dalšími problémy. Pravidelné zálohování na cloudová úložiště nebo externí pevné disky je proto pro zabezpečení vašich důležitých dat nezbytné.

Chovejte se ke svému notebooku dobře

Notebook klávesnice
Na klávesnici v žádném případě nic nepokládejte.
Zdroj: Simon/Pixabay
 1. Použití na neodvětraných plochách: používání notebooku na posteli nebo přikrývce může omezit větrání a vést k přehřátí. V nejhorším případě takové chování při používání povede k poškození zařízení.
 2. Předměty na klávesnici: pokud při zavírání notebooku necháte na klávesnici předměty, jako jsou pera, může dojít k poškození obrazovky nebo klávesnice.

Mohlo by vás zajímat

 1. Zvedání notebooku za displej: zvedání notebooku za obrazovku může displej a celé víko zařízení poškodit. Doporučujeme vždy držet notebook za spodní část zařízení.
 2. Jídlo nad klávesnicí: drobky, které propadnou z jídla skrz klávesnicí do spár, mohou způsobit poruchy klávesnice. Pravidelné čištění klávesnice může těmto problémům zabránit.

Kapaliny a elektrická bezpečnost

Notebook porty
Notebooky by měly být chráněny před přepětím.
Zdroj: LUNEMax/Pixabay
 1. Prach a vysoké teploty: prach se může dostat do klávesnice a vnitřních součástí a poškodit je. Vysoké teploty, zejména letní žáry, mohou vést k přehřátí a poškození.
 2. Kapaliny a vlhkost: Kapaliny mohou způsobit vážné poškození klávesnice a vnitřních obvodů. Proto je třeba se za každou cenu vyhnout kontaktu s kapalinami.
 3. Nedbání na elektrickou bezpečnost: notebooky by měly být před přepětím chráněny, aby nedošlo k poškození vlivem kolísání napětí nebo úderu blesku. Doporučuje se proto používat zařízení na ochranu proti přepětí.

Proč byste měli baterii pravidelně nabíjet

Notebook
Nebezpečí pro váš notebook představuje také nechráněné surfování po internetu.
Zdroj: Pixabay
 1. Přetaktování (overclocking): přetaktování znamená použití vyšších pracovních frekvencí u procesorů nebo jiných počítačových komponent, než je jejich běžná výrobní specifikace. Tím lze zvýšit výkon počítače ve hrách. Běžným uživatelům se však "overclocking" nedoporučuje, protože může vést ke zvýšenému produkce tepla a zkrácení životnosti procesorů.
 2. Chybná správa baterie: špatná péče o baterii, například časté vybíjení na nula procent, může zkrátit její životnost. Doporučujeme nenechávat baterii zcela vybít a pravidelně ji nabíjet.

Mohlo by vás zajímat

 1. Neaktualizování antivirového softwaru: dobře fungující antivirový program a pravidelné aktualizace jsou nezbytné pro ochranu před škodlivým softwarem. Zastaralé antivirové programy nemusí být schopny odhalit a odstranit všechny aktuální hrozby.

Zdroj: časopis Chip, Safemode, Lifewire


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme