Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Proč stojí MacBook Air v nejvyšší konfiguraci víc než nejvýkonnější MacBook Pro?

redakce 16.06.2022

Apple sice umí nacenit ty nejméně vybavené produkty vcelku rozumně, takže si je může dovolit širší okruh zákazníků. Jak ale vypadají nedávno představené MacBooky v těch nejvyšších konfiguracích?

Kapitoly článku

MacBook Air M2

Zde nutno uvést, že už ta nejzákladnější verze má poměrně obstojný výkon a soudě podle našich zkušeností s čipy M1 bude stačit pro drtivou většinu uživatelů, včetně těch, kteří potřebují dělat třeba základní úpravy fotografií. Abychom však měli k dispozici maximální potenciál, zvolíme variantu s čipem M2, která má osm jader a deset jader pro výpočty grafiky. 

Limitem bývá 8 GB operační paměti, kterou systém velkoryse poskytuje každému programu, který si o ni řekne. Pro sichr tedy v konfigurátoru zaklikneme tu nejvyšší možnost, tedy 24 GB. A aby se dobře pracovalo třeba s těmi zmíněnými fotografiemi a nemuseli jsme s sebou neustále tahat externí disk, zvolíme zároveň i úložiště o velikosti 2 TB. Jako bonus můžeme zdarma dostat napájecí adaptér s výkonem 67 W. Cenovka se nám zastavila na 75 990 korunách.

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Air M2 / Apple

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Air M2 / Apple

MacBook Pro M2

Výkonnější řada začíná na 38 990 korunách, přičemž my sáhneme opět po té nejlepší variantě, která nabídne 24 GB RAM, 2TB úložiště, osm jader CPU a deset jader GPU. Navrch přidává Touch Bar. Pro práci na cestách nemůžete vybrat moc lepších strojů a tento vyjde na 74 990 korun. Což je popravdě trochu zvláštní, nemyslíte? Vždyť přece MacBook Pro má být ten dražší a výkonnější, tak proč v prakticky stejné konfiguraci vyjde o tisícovku levněji než „odlehčený“ Air?

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Pro M2 / Apple

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Pro M2 / Apple

Generační rozdíl

Je třeba si uvědomit, že MacBook Pro je vlastně jenom tělo minulé generace, do kterého v Applu nacpali lepší vnitřnosti. Za to Air je vlastně úplně nový kus hardware. Přičemž u jistého druhu uživatelů je extrémně důležité, aby bylo v prostředí kavárny na první pohled poznat, že skutečně mají ten nejnovější model. Nikdo nepozná, jestli mají nový nebo starší MacBook Pro, ale MacBook Air s čipem M2 je jasně identifikovatelný – má totiž výřez v horní hraně displeje a navíc ho můžete mít ve dvou nových barvách (temně inkoustová a hvězdně bílá). 

Pro je na práci skutečně lepší

Druhý pohled na věc nabízí Apple v podstatě sám, když si cení stroje určené profesionálním uživatelům v nejvyšší konfiguraci o tisícovku méně, než na kolik vyjde o něco plebejštější Air. Je v tom jakési sdělení, že pokud opravdu potřebujete maximální výkon, tak uděláte lépe, když pořídíte pracovně orientovaný MacBook Pro, který sice nemá pasivní chlazení, ale o to více mu půjdou úlohy typu střih videa, kde je třeba držet maximální takty procesoru po delší dobu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud