Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

První kontaktní čočky proti digitální únavě očí

redakce 15.02.2017

Digitální únava očí ohrožuje všechny, kteří pracují s počítači a chytrými telefony déle než dvě hodiny denně

Pálení očí, řezání víček, rozostřené vidění. To jsou klasické symptomy související s méně častým mrkáním a větší zátěží oka. Pro naše oči totiž není přirozené dlouhodobě zaostřovat do blízka ani často střídat blízké vzdálenosti. Kontaktní čočky Biofinity Energys od společnosti CooperVision jsou přelomem ve svém oboru. Jako jediné kontaktní čočky na světě pomáhají mírnit únavu očí spojenou se zátěží při zaostřování do blízka, aniž by ovlivňovali vidění na dálku. Zvládají to díky víceohniskovým asférickým křivkám, které jsou po celé přední ploše optické zóny (technologie Digital Zone Optics). Díky speciální technologii Aquaform navíc přitahují a váží vodu, a tak udržují přirozenou vlhkost a smáčivost a nevysušují oči.

Tyto kontaktní čočky mají také lepší schopnost uchování vlhkosti v porovnání se standardními čočkami. Při používání digitálních přístrojů máme sklon méně mrkat, což má vliv na přirozené zvlhčování očí. O technologii Aquaform, která umožňuje čočkám vázat na sebe vodu, CooperVision říká, že by měla zvýšit hydrataci, prodyšnost a měkkost kontaktních čoček. Ačkoliv mají být čočky oficiálně představeny na veletrhu CES na tiskové konferenci během úterního večera, společnost CooperVision oznámila, že už více než 7000 očních ordinací svým pacientům tyto kontaktní čočky předepsalo. Přestože nemusí vyhovovat každému, společnost uvádí, že Biofinity Energys jsou určené především pro ty, kdo často používají digitální přístroje.

"Není důvod, aby se únava a suchost očí staly něčím "novým normálním" pro miliony uživatelů kontaktních čoček, kteří se dívají na obrazovku po celý den," říká Dr. Michele Andrews, členka vedení společnosti CooperVision. "Pokoušet se měnit chování lidí tak, aby omezili používání digitálních přístrojů nebo změnili způsob, jak s obrazovkou nebo monitorem pracují, není trvalým řešením."

I když většina uživatelů kontaktních čoček by měla být schopná si vybrat vhodný typ, pokud jim čočky vyhovují, někteří si budou muset ještě na úlevu od namáhaných očí chvíli počkat. Pro osoby s astigmatismem nejsou ještě takové "torické" kontaktní čočky dostupné. Mluvčí společnosti CooperVision pro Digital Trends uvedl, že společnost se nejdříve zaměřila na uvedení tradičních sferických kontaktních čoček na trh. Pravděpodobně zde hraje roli skutečnost, že kontaktní čočky korigující astigmatismus jsou lehce odlišné od tradičních kontaktních čoček.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud