Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Psala si s „Elonem Muskem“ – přišla o peníze

Pavel Trousil 05.04.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Těžko uvěřitelným případem lidské důvěřivosti se zabývají náchodští policisté. 69letou seniorku totiž o více než 30 tisíc korun připravil neznámý podvodník, který se vydával za podnikatele Elona Muska. Není to bohužel ojedinělý případ podvodu.

Kapitoly článku

Fanynka se s Elonem Muskem seznámila na sociální síti. Na základě výhry v soutěži měla být údajně zařazena do slosování o automobil Tesla. Protože nabídku odmítla, začal s ní komunikovat muž, který se vydával za Elona Muska.

Žena se měla stát za poplatek rovněž držitelkou VIP karty Elona Muska, která ji měla opravňovat vstoupit do provozovny Tesla nebo se podívat na start rakety. Nabídnuto ji bylo i investování do firmy Elona Muska. Žena nakonec přišla o přibližně 30tisíc korun.
 

Mohlo by vás zajímat

Podobných případů je hodně

Policisté v posledních měsících řeší stále více takovýchto podvodů. Pachatelé si vymýšlejí různé legendy, aby se dostali k penězům obětí. Například před několika dny neznámý pachatel připravil padesátiletou ženu z Olomouce o 175 tisíc korun. Žena reagovala na e-mailovou zprávu od domnělé bankovní společnosti. Ta ji vyzvala k aktivaci Smart klíče. V domnění, že ji oslovila její banka, klikla na přiložený odkaz a postupovala podle instrukcí.

Začátkem dubna se stal další případ, kdy podvodná SMS stála 48letou ženu z Olomouce necelých 34 tisíc korun. V SMS zprávě byla informace o tom, že jí nemůže být doručena zásilka kvůli nejasné nebo neúplné adrese. Žena klikla na odkaz ve zprávě a postupovala podle zobrazených instrukcí. Zadala své údaje a byla vyzvána k doplacení 6,50 korun za doručovaný balík. Platbu měla uhradit platební kartou. Vyplnila tedy číslo karty, její platnost i bezpečnostní CVC kód a tím tyto údaje předala podvodníkům.
 

Mohlo by vás zajímat

A šestatřicetiletý muž z Vyškovska naletěl hned dvakrát. Na konci loňského roku se rozhodl investovat do akcií a kryptoměn. Zaregistroval se u společnosti nabízející zajímavé zhodnocení prostředků. Když chtěl „zúročené“ peníze získat, bylo nutné zaplatit řadu poplatků nutných k uvolnění peněz.

Muž celkem odeslal na různé účty více než sto padesát tisíc korun. I když zaplatil požadované poplatky, investované prostředky se nepodařilo převést zpět na jeho konto. Pomoc mu nabídl „bankéř“ obeznámený s jeho obtížemi. Z něj se vyklubal také podvodník. Muž tak během tříměsíčního investování ztratil přes jeden milión korun.

Zdroj: Policie ČR, Policie ČR, Policie ČR, Policie ČR

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud