Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Reportážní fotoaparát

Pavel Trousil 15.05.2016

Lumix DMC-GX80 je nejnovější model v rodině systémových fotoaparátů Panasonic. Je vybaven 16,8 Mpx LiveMOS snímačem, nahrává video ve 4K a má pětidobou stabilizaci obrazu, elektronický hledáček a kompaktní provedení. Hodí se pro každodenní použití.

Nový přístroj Lumix DMC-GX80 nabízí celou řadu nových funkcí, například režim 4K PHOTO nebo pětiosý optický stabilizátor Dual I.S. Je vybaven snímačem Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů. O obrazovou kvalitu se kromě snímače stará i obrazový procesor Venus Engine s přesným barevným podáním. Procesor zpracovává samostatně odstín, sytost i jasové informace.

Díky rychlému zpracování obrazového signálu lze rovněž natáčet videozáznamy v rozlišení 4K. K dispozici je i režim jménem 4K PHOTO. Fotoaparát v něm fotografuje rychlostí 30 snímků za sekundu (dokonce se může nastavit tak, že začne fotografovat ještě před stisknutím spouště) a uživatel si pak vybere ten správný záběr.

Nový pětiosý optický stabilizátor Dual I.S. kombinuje tradiční stabilizační technologii O.I.S. ve 2 osách s novou pětiokou technologií B.I.S. (Body Image Stabiliser) v těle fotoaparátu. Lépe tak brání rozostření vlivem chvění fotoaparátu v průběhu expozice. Fotoaparát je vybaven integrovaným elektronickým hledáčkem LVF (Live View Finder) s rozlišením 2 764 000 bodů a věrným barevným podáním. Na zadní straně se pak nachází dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů. Displej je výklopný, výrazně tedy usnadňuje fotografování z nezvyklých úhlů.

Systém automatického ostření, založený na porovnávání kontrastu, je vybaven technologií DFD (Depth From Defocus). Zaostření trvá jen cca 0,07 s. Do výbavy patří i nedávná novinka Panasonicu, funkce Post Focus, umožňující ostřit až u hotových snímků po vyfotografování. Je tak jen na vás, zda chcete zaostřit na tvář v popředí nebo na ulici v pozadí. Ovládání je velmi snadné – stačí se na displeji při prohlížení hotových fotografií dotknout místa, které chcete mít zaostřené.

Lumix DMC-GX80 je vybavený digitálními filtry, takže můžete snímky i videozáznamy kreativně upravovat bez toho abyste je museli kopírovat do počítače. K dispozici je celkem 22 filtrů a také nový režim L.Monochrome, který snímky převádí do černobílé podoby s výraznými kontrasty. Výsledky tak připomínají tradiční černobílé filmové fotografie.

Ve výbavě nechybí Wi-Fi, takže lze fotografie i videozáznamy rychle sdílet na internetu. Stačí připojit fotoaparát k telefonu či tabletu. Mobilní zařízení je také možné použít jako dálkové ovládání fotoaparátu – můžete na něm nastavit třeba clonu, čas a citlivost, případně ostřit.  

Fotoaparát je k dispozici ve dvou barevných provedeních – stříbrném a černém a má povrch připomínající kůži, hliníkové voliče a nadčasový retro vzhled. Cena za verzi se základním objektivem 12-32 mm se bude pohybovat okolo 18 990 Kč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme