Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Revoluce ve výrobě čipů? Gigant TSMC otevírá první fabriku v Severní Americe

Jakub Fišer 07.12.2022

Čipová krize se možná konečně chýlí ke konci. Minimálně to může naznačovat otevření zbrusu nové továrny na polovodičové součástky v americkém státě Arizona. Celosvětový odbyt z Číny tak bude naředěn čipy ze Severní Ameriky.

Kapitoly článku

Tchajwanská společnost TSMC je globálně největším výrobcem polovodičových komponent pro veškerou možnou elektroniku, včetně automobilů. Kvůli aktuální ekonomické krizi a ještě předtím pandemii covid-19 se výroba čipů v TSMC továrnách po celém světě (většina je však situována v Číně a na Tchaj-wanu) hodně zpomalila.

Trh na to zareagoval extrémně rychle – elektronika začala obratem zdražovat a i přes to jí byl okamžitě akutní nedostatek. Nejlépe je to vidět na příkladu herních konzolí PlayStation 5, které mají nejistou dostupnost ještě dnes (dva roky po vydání), anebo grafických karet, které kvůli tomu co do maloobchodní ceny zdražily na skoro 50 tisíc korun za kus.

TSMC v USA

Jistou formu pomocné ruky ale podává americký velkovýrobce Apple. Šéf jablečné firmy, Tim Cook, se objevil na úvodním ceremoniálu k otevření první továrny TSMC Arizona. Apple má být jedním z prvních odběratelů z této továrny, čipy chce nakupovat jak pro iPhony (řada Apple A), tak pro iPady a počítače Mac (řada Apple M). Výrobní linky se podle jeho odhadů rozběhnou nejpozději do roku 2024.

Co vypadá jako banální americká záležitost, může pravděpodobně vést k tomu, že se svět oprostí od čipové závislosti na Číně. Trh totiž stále není dostatečně saturován polovodičovými komponentami a to zčásti i proto, že v Číně stále udržují tvrdá opatření kvůli koronavirové pandemii. Součástky označené jako „Made in USA“ (vyrobeno v USA) tak mohou přinést vysvobození pro nejednoho výrobce spotřební elektroniky.

Ekologická továrna na čipy

Během zahajovacího ceremoniálu k otevření továrny TSMC Arizona promluvil také generální ředitel Mark Liu, a dotkl se i tématu ekologické výroby čipů: „Po svém dokončení se TSMC Arizona stane nejekologičtějším závodem na výrobu polovodičů ve Spojených státech, který bude vyrábět nejpokročilejší polovodičové technologie v zemi a umožní výrobu nové generace vysoce výkonných počítačových součástek s nízkou spotřebou energie na mnoho let dopředu.

Jsme vděčni za neustálou spolupráci, která nás sem přivedla, a těší nás, že můžeme spolupracovat s našimi partnery ve Spojených státech a sloužit jim jako základna pro inovace v polovodičích.“

Zdroj: CNBC, FoneArena


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud