Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rozpálený notebook, že by se na něm dalo vařit? Šikovné aplikace ochrání před teplotním kolapsem

Jiří Palyza 17.06.2022

Když venkovní teploty dosáhnou třiceti a více stupňů, začnou se potit i počítače. Dlouhodobé zahřívání může hardware poškodit. Podíváme se, jak tomu lze zabránit.

Na víkend hlásí krásné počasí, provázené vysokými teplotami. Na mnoha místech naší republiky budou přesahovat hodnotu třiceti stupňů. Pokud netrávíte čas u vody nebo v klimatizovaném domově, není to nic příjemného. Aby přežil tyto zvýšené teploty i váš počítač, je dobré jej před nadměrnou zátěží přehřívání chránit.

Zvýšená teplota může mít za následek nejen pravidelné pády, ale také ztrátu dat a v nejhorším případě i poškození hardwaru. Nemusí to ale dojít tak daleko. Podíváme se na zajímavé nástroje, pomocí kterých můžete pravidelně měřit a kontrolovat teplotu instalovaného hardwaru, například procesoru, SSD, pevného disku a grafické karty.

Core Temp: měření teploty procesoru

coretemp

S ochranou přehřátí: nástroj Core Temp ukáže vše ohledně teploty CPU a varuje před přehřátím. | Zdroj: Core Temp

Žádný strach. Jen proto, že je venku nad třicet stupňů, ještě není nutné se o procesor obávat. Rozhodující pro jeho teplotu je zatížení. Pokud tedy procesor potrápíte nějakou hrou nebo spustíte benchmark, teplota naroste. Nástroj Core Temp vám zobrazí aktuální teplotu jeho jednotlivých jader. Důležité je sledovat údaj, označený "Tj. Max". Zobrazuje hodnotu, na kterou se ještě procesor může zahřát, než ho systém sám od sebe začne brzdit nebo vypne tepelná pojistka. Obvykle se tato hodnota pohybuje mezi 85 a 100 stupni C.

Základní funkce programu nabízí ochranu proti přehřátí, která uživatele upozorní, když se teplota procesoru přiblíží hodnotě Tj. Max. Nástroj také lze rozšířit o užitečné zásuvné moduly.

coretemp-logo

Core Temp 1.17.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Skvělý nástroj pro určování teploty jádra procesorů AMD a Intel.

Alcpu.com/CoreTemp/

 

Plug-in pro Core Temp: teplota procesoru v přehledné grafice

coretempgrapherbeta

Zásuvný modul Core Temp Grapher slouží pro grafické zobrazení teploty procesoru. Je to přehlednější. | Zdroj: Core Temp Grapher

Pokud se nechcete ztratit v džungli čísel nástroje Core Temp, můžete si snadno doinstalovat zásuvný modul Core Temp Grapher. Zobrazí se aktuální a maximální teplota pro každé jednotlivé jádro procesoru. Můžete tak na první pohled zjistit, zda se váš procesor přehřívá a v jaké je teplotní kondici.

coretemp-logo

Core Temp Grapher Beta 1.2

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný zásuvný modul pro nástroj Core Temp zprostředkuje grafické zobrazení teploty procesoru.

Alcpu.com/CoreTemp/addons.html

 

Měření teploty grafické karty

gpu-z-1

Update pro GPU-Z: nová verze nyní zobrazuje více informací. | Zdroj: TechPowerUp GPU-Z

Podobný problém s přehřátím, jako v případě procesoru, může nastat i v případě grafické karty. V testech lze grafické karty dostat až na 100 stupňů Celsia. To ale nelze příliš doporučit, protože když se grafická karta nadměrně zahřeje, vypne se a obrazovka zůstane černá. Nástroje, jako je GPU-Z, odhalí, jakou má vaše grafická karta aktuální teplotu. Za tímto účelem klikněte na kartu "Sensors". Grafické karty neuvádějí maximální hodnotu, tu je třeba vyhledat ve specifikacích konkrétního modelu.

gpu-z-logo

GPU-Z 2.46

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj GPU-Z podrobně prozkoumá grafickou kartu, ale i jiné hardwarové komponenty počítače.

Techpowerup.com/gpuz/

 

Měření teploty pevného disku a SSD

hdtune

Teplota HDD a SSD: HD Tune sleduje zahřívání vašeho paměťového úložiště. | Zdroj: HD Tune

Vyplatí se také podívat na specifikace pevných disků a SSD. Obecně platí, že by se neměly zahřívat tolik, jako procesor nebo grafická karta. Spotřebitelská paměťová zařízení jsou optimálně nastavena pro provoz při teplotě do 40 stupňů Celsia. Některé pevné disky a jednotky SSD lze provozovat až do teploty 55 nebo dokonce 70 stupňů.

Dobré je, že pevné disky a disky SSD o sobě celkově prozrazují mnoho důležitých údajů, takzvaných hodnot SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology). Provozní teplota je pouze jednou z nich a lze ji velmi snadno zobrazit pomocí nástrojů, jako je například HD Tune. Program zároveň zobrazuje celkový stav pevného disku. Pokud je vše v zelené zóně, nemusíte se o teplotu nijak víc starat.

hdtune-logo

HD Tune 2.55

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware „HD Tune“ optimalizuje a spravuje váš pevný disk včetně jeho výkonových funkcí.

Hdtune.com/download.html

 

Měření teploty PC a notebooku

speedfan

Teplota počítače: SpeedFan přečte hodnoty všech teplotních senzorů v počítači. | Zdroj: SpeedFan

Pokud vás nezajímají pouze jednotlivé hodnoty, ale chcete měřit teplotu počítače a notebooku i všech nainstalovaných komponent, pak můžete použít univerzální nástroj, jakým je například SpeedFan nebo HWiNFO64. Poskytují přehled o všech datech ze senzorů v počítači.

speedfan-logo

SpeedFan 4.52

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí bezplatného softwaru SpeedFan ovládáte rychlost ventilátoru procesoru.

Almico.com/sfdownload.php

 

Měření teploty by se mělo provádět pravidelně

Pokud vystavujete počítač velké zátěži i při vysokých teplotách, je dobré nástroje, jako je Core Temp nebo GPU-Z, používat. Může se totiž stát, že vypne tepelná pojistka a otevřené dokumenty se už neuloží. Je to vmžiku. Byla by velká škoda tímto způsobem přijít o výsledky několikahodinové práce.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud