Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlý a jednoduchý: Manjaro Linux je k dispozici v nové verzi

Jiří Palyza 22.06.2022

Manjaro patří dlouhodobě k nejoblíbenějším linuxovým distribucím. Nyní byla uvolněna verze 21.3 s kódovým označením "Ruah". Aktualizace slibuje nová jádra a ovladače, i upravené desktopy.

Uživatelé, kteří zvažují odchod od Windows, mají různé možnosti: jednou z nich je přejít do propracovaného, leč drahého ekosystému Apple, nebo zvolit zeštíhlený ChromeOS. Pak je tu ale celá řada distribucí Linuxu. Jedna z nejoblíbenějších, Linux Manjaro, je vhodná pro začátečníky, ale i profesionály. Tato distribuce vychází z Arch Linuxu a vyvíjí se v Evropě.

Oblíbená distribuce byla nyní uvolněna v nové verzi 21.3 a přináší několik zajímavých novinek. Pokud nemáte žádné speciální požadavky, stojí za prozkoumání Manjaro s rozhraním XFCE, protože na něj se vývoj zaměřuje. V nové verzi byly přepracovány nástroje pro správu oken, správu nastavení a souborů.

Verze KDE s prostředím Plasma 5.24 má skvělé rozhraní, které vyniká mnoha funkcemi. Byly přepracovány efekty plochy a možnosti práce s několika plochami, a mini příkazový řádek KRunner.

Distribuce dostává nové funkce průběžně

web-ruah

| Zdroj: forum.manjaro.org

Manjaro se vyvíjí především v Německu, Rakousku a Francii, a zastává model "rolling release". Znamená to, že uvádění nových funkcí se neomezuje pouze na hlavní aktualizace, ale do distribuce přicházejí průběžně ve chvíli, kdy jsou k dispozici.

Nemusíte se obávat velkých aktualizačních orgií, protože o všechny aktualizace se stará integrovaný správce balíčků. Kromě automatické detekce hardwaru instalační program také nabízí integraci ovladačů a kodeků. Můžete tak začít okamžitě pracovat, aniž by vás to stálo spoustu práce s přípravou prostředí.

Dobrá softwarová výbava

Softwarové funkce distribuce Manjaro jsou působivé a odpovídají tomu, co byste od linuxové distribuce očekávali. Pro běžné uživatele už by neměl být žádný doplňkový software potřeba, ale samozřejmě si můžete spoustu nástrojů instalovat dodatečně. Přizpůsobitelnost je jednou ze silných stránek distribuce.

Dává smysl si Manjaro vyzkoušet

Ti, kdo hledají alternativní operační systém, uvažují o odchodu ze světa Windows, anebo si jen chtějí otestovat zajímavou distribuci Linuxu, by neměli Manjaro opomenout. Grafická instalace včetně detekce a integrace ovladačů je dobrým základem pro zprovoznění nadstavby systému Arch. Distribuce Manjaro je navíc dobře vybavená a dostupná s různými variantami desktopu.

Zdroj: Manjaro.orgForum.manjaro.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud