Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Samsungu klesá poptávka: optimismus ale nechybí – v příštím roce očekává vzestup trhu s mobily

Jiří Palyza 02.11.2022

Současná krize a s ní klesající chuť uživatelů utrácet se promítají i do hospodářských výsledků jihokorejského Samsungu. Ve třetím čtvrtletí 2022 se koncern musel smířit s výrazným poklesem zisku.

Kapitoly článku

Minulý čtvrtek obří výrobce elektroniky oznámil, že v důsledku klesající poptávky po paměťových čipech a s tím souvisejícím poklesem cen jsou jeho hospodářské výsledy ve třetím kvartálu 2022 mnohem nižší, než ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Provozní zisk koncernu se meziročně snížil o 23,6 % na přibližně 6,6 miliardy EUR.

Situace v oblasti čipů byla zvlášť ovlivněna oslabením trhu s osobními počítači, ale také slábnoucí poptávkou v oblastech mobilních zařízení a televizorů. Samsung Electronics je doposud lídrem na trhu chytrých telefonů, paměťových čipů a TV.

Na druhou stranu tržby společnosti ve třetím čtvrtletí údajně vzrostly o 3,8 % na přibližně 53,8 miliardy EUR. Firma očekává, že její příjem za celý rok překoná dosavadní maximum z roku 2021.

Samsung ovlivňuje klesající poptávka na trhu

samsungtv

S klesající chutí spotřebitelů utrácet se potýká i Samsung, který doposud platí za lídra trhu v oblastech smartphonů, televizorů a paměťových čipů. | Zdroj: Jonas Leupe/Unsplash

Experti odhadovali, že v souvislosti s hrozbou hospodářské recese už v druhé polovině roku klesne poptávka po pamětech. Vysoká inflace se odrazila i v náladě spotřebitelů, což se promítlo také do výroby čipů.

Zisk z prodeje pamětí se snížil. Poptávka po spotřební elektronice zůstala slabá a úpravy v objemech skladových zásob překonaly očekávání trhu; tak ve svém prohlášení Samsung hodnotí současný vývoj. Provozní zisk samotné divize polovodičů klesl v období červenec až září o téměř 50 %. Navzdory tomu ale podle slov zástupců společnosti v oblasti smluvní výroby Samsung zaznamenal nejvyšší tržby v průběhu jednoho čtvrtletí.

Mírný vzestup smartphonů Galaxy a dalších modelů

Výrobci čipů z Asie, ke kterým patří i Samsung nebo jeho domácí konkurent SK Hynix, také pociťují nepříznivý vliv snahy americké vlády o posílení domácí výroby čipů prostřednictvím dotací a zablokování výroby technologicky pokročilých polovodičů v Číně.

Podle představitelů Samsungu bude geopolitická nejistota pravděpodobně ovlivňovat poptávku po pamětech až do roku 2023. V druhé polovině roku se už ale očekává oživení, protože nová datová centra a počítače budou opět vyžadovat více paměti.

Na trhu s mobilními zařízeními, včetně chytrých telefonů, Samsung navzdory inflačním tlakům zaznamenal v porovnání se druhým kvartálem mírný nárůst. Díky solidním prodejům svých vlajkových modelů, včetně skládaček, vzrostl provozní zisk téměř o jednu třetinu. Samsung očekává, že navzdory vnějším okolnostem bude trh se smartphony v roce 2023 dále expandovat.

Zdroj: HPC WireSamsung Newsroom


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud