Nízké ceny nejsou zadarmo: kdo je šedý operátor?
Termínem šedý operátor se nazývá subjekt, který zpravidla přeprodává služby operátorů dalším zákazníkům. Podstatné je, že na tuto činnost nemá uzavřenou řádnou smlouvu. Jediné, čím disponuje, je klasická účastnická smlouva, jejíž součástí jsou všeobecné obchodní podmínky. Často se také zaštiťuje dokumenty, které ne vždy přeprodej či další poskytování služeb umožňují.
Přeprodej služeb zpravidla cílí na specifický okruh zákazníků, mezi které patří především zaměstnanci či klienti konkrétních společností. Nabídka je zpravidla velmi atraktivní s cenami, které jsou podstatně nižší než oficiální ceny poskytovatele. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ovšem v této souvislosti varuje: nese to s sebou vysoká rizika!
Na co si dát u šedých operátorů pozor
Důležitá na celé věci je především role zákazníka ve smyslu zákona o elektronických komunikacích. Nemá totiž přímý smluvní vztah s původním poskytovatelem a stává se pouhým uživatelem jeho služeb. To vám na první pohled nemusí připadat nijak podezřelé. Ovšem právě zde se skrývají velká rizika.
Problémy mohou nastat v případě, pokud byste vyžadovali uplatnění některých svých práv. Může to být například výpověď závazku bez jakýchkoliv sankcí. To může poskytovatel jednoduše odmítnout s odvoláním, že jej poskytuje pouze účastníkům služeb elektronických komunikací dle platné smlouvy. A tu vy pochopitelně nemáte.
Další problém představuje reklamace služeb. To se může týkat jak vyúčtování, tak i kvality. Zákon o elektronických komunikacích v takových případech sice uživateli umožňuje uplatnit reklamaci na vyúčtování ceny nebo na poskytovanou veřejně dostupnou službu elektronických komunikací.
V praxi je ale často velmi matoucí, na koho vlastně zamýšlenou reklamaci adresovat a kde se domáhat zákonných práv. Například vyúčtování služeb totiž předkládá šedý operátor.
Jak se proti praxi šedých operátorů bránit?
ČTÚ před šedými operátory varuje a zákazníky upozorňuje, aby před svým rozhodnutím pečlivě zvážili, s jakým subjektem a za jakých podmínek uzavřou smlouvu o poskytování služeb elektronických komunikací.
Zákazníci si mohou přinejmenším ověřit, zda je vybraný podnikatel uveden v databázi ČTÚ. Pokud ano, mimo jiné to znamená, že své podnikání řádně oznámil.
Chcete-li získat co nejvýhodnější cenovou nabídku, ČTÚ doporučuje využít vlastní Srovnávací nástroj cen a kvality. Jde o přehled aktuálních nabídek jednotlivých poskytovatelů, z nichž si můžete vybrat preferovanou službu přesně podle svých potřeb.
Zdroj: ČTÚ, Evidence podnikatelů v elektronických komunikacích, Srovnávací nástroj cen a kvality