Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Smartphony Motorola mají problém: bezpečnostní chyba ohrožuje i zákazníky v Česku

Jakub Fišer 06.06.2022

Kyberbezpečnostní společnost Checkpoint Research upozornila na chybu, kterou obsahují některé modely amerického výrobce Motorola. Telefony s čipsetem Unisoc Tiger T700 mají kritickou bezpečnostní trhlinu, která ohrožuje zákazníky po celém světě, včetně České republiky.

O čínském výrobci polovodičových komponent Unisoc jste možná ani neslyšeli. Nyní se ale dostává víc do povědomí, posiluje totiž svou pozici na trhu a to vlastně díky čipové krizi. Ta totiž notně vyčerpala dosavadní vládce trhu Qualcomm a MediaTek (bavíme-li se tedy o čipech pro smartphony). Unisoc ale vždy produkoval součástky primárně pro levnější přístroje, z nichž většina se v Česku ani neprodává.

Unisoc má problémy s bezpečností

S tím, jak Unisocu sílí podíl na trhu, přichází i náležité kontroly kvality. Jedna z nich bohužel odhalila extrémně závažnou bezpečnostní trhlinu v čipové sadě Unisoc Tiger T700, která pohání některé levnější telefony od Motoroly.

Problém spočívá v LTE modemu, jehož firmware obsahuje kritickou chybu, kvůli které se útočníci mohou prakticky bez práce zmocnit vašeho IMSI (číslo, které slouží k dohledání detailů o uživateli v síti mobilního operátora). Pak už mohou vašemu telefonu kompletně odepřít přístup k síti mobilního internetu, nebo odeslat na telefon škodlivý kód.

Co je snad ještě horší, zabezpečení v tuto chvíli prostě neexistuje. Checkpoint Research informoval Unisoc o problému, který se u čipsetu Tiger T700 vyskytuje, načež výrobce dle vlastní analýzy ohodnotil problém jako opravdu kruciální: 9,4 z 10 bodů, kdy 10 představuje maximální ohrožení. Stran Unisocu tak došlo k okamžitému zjednání nápravy, nicméně čeká se ještě na Google, až připraví opravný patch, ve kterém bude záplata obsažena.

Jaké telefony jsou v ohrožení?

A jakých telefonů že se problém s čipy Unisoc Tiger T700 týká? V hlavní roli je Motorola Moto E40, která byla představena v listopadu loňského roku. Telefon koupíte s cenovkou 3 500 Kč i v Česku. Moto E30, jenž obsahuje stejnou řídicí jednotku, již z prodeje vypadl, dá se sehnat jen ve velmi omezeném počtu za cca 3000 Kč. A pak je tu Moto G20, smartphone z léta 2021, který je stále na některých e-shopech nabízen za 4000 Kč. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Zdroj: Checkpoint Research, Gizmochina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud