Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sojuz úspěšně vynesl satelit SES-15

redakce 19.05.2017

Společnost SES úspěšně vypustila svůj první hybridní satelit SES-15 na palubě rakety Sojuz. Ta odstartovala z Guyanského kosmického centra v Kourou ve Francouzské Guyaně 18. května v 08:54 hodin místního času (13:54 SEČ).

SES-15 je zároveň prvním satelitem společnosti SES, který pro svou geostacionární misi využil raketu Sojuz. První hybridní satelit SES bude umístěný na orbitální pozici 129°W. Hybridní náklad se skládá z širokých paprsků v Ku-pásmu, technologie HTS (High Throughput Satellite) určenou pro Ku-pásmo s možností zabezpečení konektivity i pro Ka-pásmo. Disponuje 16 transpondéry v Ku-pásmu (v ekvivalentu 36 MHz jednotek) i kapacitou s vysokou propustností (HTS). Satelit bude zajišťovat služby pro Severní Ameriku, Mexiko, Střední Ameriku a oblast Karibiku.

Satelit SES-15 bude díky technologii HTS poskytovat optimalizované a flexibilní pokrytí pro významné celosvětové poskytovatele služeb v oblasti konektivity a zábavy (IFC/IFE) po celou dobu trvání letu. Mezi tyto společnosti patří Global Eagle Entertainment, Gogo a Panasonic Avionics. SES-15 také disponuje samostatným širokým paprskem, který umožňuje IFC/IFE poskytovatelům přenos živého televizního obsahu během letů v rámci USA (včetně Havaje a Aljašky), Kanady, Mexika a oblasti Karibiku. Tato unikátní kombinace paprsků zároveň optimalizuje HTS kapacitu pro zabezpečení internetového připojení a pokrytí širokého paprsku pro vysílaný obsah.

Kapacitní možnosti satelitu budou moci využít i poskytovatelé VSAT sítí a dalších služeb náročných na objem dat ve vládním sektoru a námořnictvu. Satelit zároveň disponuje kapacitou pro systém WAAS (Wide Area Augmentation Systems), který umožní americkému Federálnímu úřadu pro letectví (FAA) zdokonalit systém navigace GPS s cílem dosáhnout vyšší přesnosti, integrity a dostupnosti systému pro letecký sektor.

Satelit je vybaven elektrickým systémem pohonu pro správné umístění a k občasné korekci kurzu na orbitě po dobu jeho využívání.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud