Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Soutěž Sony World Photography Awards 2018 zná vítěze

redakce 20.03.2018

Dnes budou vyhlášeni vítězové otevřené soutěže a národních cen soutěže Sony World Photography Awards 2018, kteří byli vybráni ze stovek tisíc přihlášených fotografií z celého světa.

Deset vítězných snímků v kategoriích otevřené soutěže bylo vybráno odbornou porotou jako nejlepší jednotlivé fotografie světa a vítězné fotografie soutěže o národní ceny byly vybrány jako nejsilnější jednotlivé snímky vyfotografované místními fotografy z téměř 70 zemí. Vítězná díla a jejich autoři jsou skutečně mezinárodní, snímky totiž pocházejí z Austrálie, Argentiny, Kambodži, Číny, Keni, Saudské Arábie a z dalších zemí.

Všichni vítězové jednotlivých kategorií otevřené soutěže a národních cen získají nejnovější digitální fotografické vybavení od společnosti Sony. Kromě toho budou vítězné práce uveřejněny v ročence soutěže pro rok 2018 a představeny na výstavě Sony World Photography Awards Exhibition v Londýně ve dnech 20. dubna až 6. května.

Vítězové kategorií otevřené soutěže se dále utkají o cenu pro nejlepšího fotografa roku otevřené soutěže (Open Photographer of the Year), který získá 5000 dolarů. Jméno tohoto fotografa bude vyhlášeno společně s vítězi jednotlivých kategorií profesionální soutěže 19. dubna v Londýně.

Soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation), je jednou z nejrozmanitějších fotografických soutěží. Do 11. ročníku byl přihlášen rekordní počet fotografií z více než 200 zemí a regionů. Ty představují některé z nejlepších fotografií současnosti zachycených v minulém roce.  

Vítězi kategorií otevřené soutěže jsou:

  • Architektura: Andreas Pohl z Německa se snímkem The Man and the Mysterious Tower
  • Kultura: Panos Skordas z Řecka se snímkem Young Minotaur
  • Upravené: Klaus Lenzen z Německa se snímkem Every Breath you Take
  • Krajina a příroda: Veselin Atanasov z Bulgarska se snímkem Early Autumn
  • Pohyb: Fajar Kristianto z Indonésie se snímkem The Highest Platform
  • Portrét: Nick Dolding z Británie se snímkem Emile
  • Zátiší: Richard Frishman z USA se snímkem Sunday Buffet at Jerry Mikeska's BBQ; Columbus, Texas 2017
  • Streetová fotografie: Manuel Armenis z Německa se snímkem Old Friends
  • Cestování: Mikkel Beiter z Dánska se snímkem Shapes of Lofoten
  • Divoká příroda: Justuna Zduńczyk z Polska se snímkem An Unexpected Meeting

Vítězové národní ceny

Program National Awards, který běží v 70 zemích, se pokouší rozpoznat a odměňovat nejlepší jednotlivé snímky vytvořené lokálními fotografy.

Dnes byl vyhlášen vítěz české národní ceny v soutěži Sony World Photography Awards 2018 Martin Stranka. 

Stranka, samouk a profesionální fotograf žijící v Praze, zvítězil se svou fotografií nazvanou Until You Wake Up. Dílo bylo vybráno odbornou porotou jako nejlepší jednotlivý snímek pořízený českým fotografem, který byl přihlášen do soutěžního ročníku 2018. Jeho obázek vidíte v úvodu článku.

Jako vítěz národní ceny dostane Martin Stranka nejnovější digitální fotovybavení od Sony. Vítězná práce se představí na výstavě Sony World Photography Awards Exhibition v Londýně.

Stranka o své fotografii říká: „Celá scéna a myšlenka mi v hlavě uzrávala asi 3 roky. Pak přišel ten mrazivý lednový den, venku bylo -15 stupňů Celsia. My jsme mohli konečně realizovat celou doposud nejnáročnější fotografii. Podařilo se nám sehnat nádherné auto Jaguar XJ6, které bylo před celkovou opravou, tak jsme ho mohli s citem převrátit na zasněženou silnici. Výsledkem je tato symbolikou protkaná fotka, kterou jsem se opět utvrdil, že ty podařené věci se nacházejí skutečně mimo komfortní zónu.“

A dále dodává: „Je mi ctí, že jsem byl vybrán Světovou fotografickou organizací v soutěži Sony World Photography Awards. Stále je to o tom, být sám sebou, milovaný jen někým a nepochopený všemi ostatními. To je klíč k úspěchu.“

Martin Stranka se narodil 13. dubna 1984 v Praze v České republice a fotografickému řemeslu se naučil sám. Strankova osobitá fotografická vize je přetavena v unikátní prostor uvedený do klidu a rovnováhy a jeho sofistikované snímky přinášející naplnění existují v onom pomíjivém okamžiku několika sekund mezi sněním a procitnutím. V posledních letech vyhrál více než 50 významných mezinárodních fotografických cen v různých soutěžích, včetně ceny pro profesionálního fotografa roku v soutěžích Nikon International Photo Contest, Prix de la Photographie Paris, Sony World Photography Awards a International Photography Awards jedenáctkrát v řadě. Jeho samostatné i skupinové výstavy již byly k vidění od Severní po Jižní Ameriku, od Evropy po Asii.

Do soutěže se zapojil také Jiří Michal ze Štěnovic, který zazářil v kategorii divoká příroda (Wildlife) se svojí fotografií Love a Karel Neumann se svojí fotografií A Posteriori II v kategorii pohyb (Motion).

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud