Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Soutěž Sony World Photography Awards zahajuje ročník 2019

redakce 05.06.2018

Světová fotografická organizace dnes zahajuje 12. ročník soutěže Sony World Photography Awards, nejrozmanitější fotografické soutěže světa.

Na oslavu jejího působení v roli špičky mezi celosvětovými fotografickými soutěžemi vyhlašuje jména fotografů z řad vítězů minulého ročníku, kteří získávají grant Sony, a uvádí tři nové kategorie pro ročník 2019.

Soutěž Sony World Photography Awards pořádaná Světovou fotografickou organizací (World Photography Organisation) je v tomto odvětví autoritativním hlasem. Soutěž oslavuje nejlepší současné fotografie uplynulého roku, každoročně zviditelňuje fotografy a poskytuje jim celosvětovou publicitu a příležitosti. Společnost Sony soutěž podporuje, aby tak napomohla dalšímu rozvoji fotografické kultury po celém světě, oslavuje nejen nejlepší fotografy minulosti a současnosti, ale nabízí také platformu pro současné talenty. Do soutěže je možné přihlásit se bezplatně přes www.worldphoto.org.

Nové kategorie:

Fotografové z celého světa se mohou přihlásit do čtyř hlavních kategorií soutěže:

  • profesionální, v níž se volí v deseti kategoriích výjimečné série 5–10 snímků;
  • otevřené, která oceňuje nejlepší jednotlivé fotografie v deseti kategoriích;
  • soutěže pro mladé fotografy, v níž se hledá na základě jednotného zadání nový talent ve věkové skupině 12–19 let;
  • studentská soutěž, která je určena studentům fotografie z celého světa.

Národní soutěže zase oceňují místní fotografické talenty.

Ročník 2019 se bude vyznačovat představením dvou nových podnětných kategorií profesionální soutěže: dané téma a dokument. Kategorie dané téma prověří schopnost fotografů vytvořit soubor děl na konkrétní téma. Úvodním tématem této kategorie je ‚identita‘. Dokument je novou kategorií pro soubory děl, která znázorňují fakta týkající se vybraného tématu a nabízejí pohled na problémy současnosti a aktuální dění. Výběrem těchto nových kategorií by soutěž chtěla i nadále přitahovat rozmanité spektrum současných fotografů.

V otevřené soutěži se představila nová kreativní kategorie.

Grant Sony:

Granty Sony se představily v roce 2016 a nabízejí vítězům předchozího ročníku soutěže další možnosti, jak se mohou rozvíjet, představit svoje dílo a po soutěži navázat na vztah se společností Sony. Fotografy, kteří grant získají, vybírá společnost Sony z řad vítězů profesionální a studentské soutěže a z řad fotografů z užšího výběru těchto soutěží.

Byla vyhlášena jména fotografů, kteří získali granty za rok 2018. Jsou jimi Alys Tomlinsonová (VB), Luca Locatelli (Itálie), Tom Oldham (VB) a Balazs Gardi (Maďarsko). Každý z nich obdrží 7000 dolarů na to, aby mohl v následujícím roce rozvíjet své vlastní projekty. Výsledky jejich práce se představí na výstavě Sony World Photography Awards Exhibition 2019 v londýnské galerii Somerset House.

Jména fotografů, kteří získali studentský grant Sony pro rok 2018, jsou Morgan Mulholland (Jižní Afrika), Anshul Mehrotra (Indie) a Cao Hongmei (Čína). Každý ze studentů získává 3500 dolarů, aby mohli pracovat dohromady na společném projektu, jehož zadání určuje Sony společně se Světovou fotografickou organizací, a který se rovněž představí na výstavě v Londýně.

Další granty pro vítěze a fotografy z užšího výběru byly potvrzeny také pro ročník 2019 soutěže Sony World Photography Awards.

Nové snímky od příjemců grantů Sony 2017, jimiž jsou Frederik Buyckx, George Mayer, Yuan Peng a Will Burrard-Lucas a studenti Sarah Schrimpf, Tatsuki Katayama a Shravya Kag, jsou k dispozici na www.worldphoto.org/press.

Ceny pro rok 2019 a termíny:

Fotografové mají čas do 30. listopadu 2018, aby se přihlásili do studentské soutěže. Do 4. ledna 2019 se mohou hlásit do otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy a 11. ledna se uzavře možnost přihlásit se do soutěže profesionálů. Úplný popis jednotlivých soutěží a kategorií naleznete na www.worldphoto.org/swpa.

Všichni vítězové profesionální a otevřené soutěže, soutěže pro mladé fotografy a studentské soutěže získají digitální fotovýbavu od Sony. Fotograf roku kromě toho obdrží také finanční odměnu ve výši 25 000 dolarů a 5000 dolarů dostane celkový vítěz otevřené soutěže. Všechna díla vítězů a fotografů z užšího výběru budou vystavena na každoroční výstavě Sony World Photography Awards Exhibition v Londýně a následně se představí během turné po celém světě. Vítězné snímky se také dočkají publikace v ročence soutěže.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud