Přejít k hlavnímu obsahu

Stabilizace, ale správná!

Pavel Trousil 14.08.2020

Těla fotoaparátů a objektivy se stabilizací obrazu stojí výrazně více než ty bez ní. Vyvstává tedy otázka, zda se tato investice fotografům vyplatí. V Chipu se dozvíte se, co vám v praxi přinese.

Chip 09/2020: Rozmazané neostré snímky pořídíte většinou v případě, když je při fotografování příliš málo světla. Otravné na tom přitom je, že drobné zachvění fotoaparátu a rozmazání snímku neodhalíte při kontrole na jeho malém displeji, ale až při bližším prozkoumání a zvětšení doma na monitoru počítače. A to už je pak většinou pozdě na to, abyste pořídili snímek znovu a nerozmazaný.

Nejosvědčenějším řešením proti chvění fotoaparátu je použít stativ. Ne každý fotograf však s sebou chce nosit tak objemné vybavení, jakým je stativ. A samozřejmě jsou také situace, kdy je jeho použití zakázáno. Pro zajištění krátkých expozičních časů tu pak existuje alternativa v podobě nastavení vyšší hodnoty ISO. Ta však funguje pouze v omezené míře, protože kvalita obrazu pak trpí zvyšujícím se barevným šumem. Do hry tak vstupuje stabilizace obrazu. Jak přesně funguje a co od ní můžete očekávat se dozvíte v Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2020


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud