Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Steroidy pro Windows: PowerToys dostávají nové funkce

Pavel Trousil 03.03.2023

Oblíbená sada PowerToys Release v0.68.0 pro Windows přímo od Microsoftu dostává nové nástroje Vložit jako prostý text a Přeskakování myši. Stáhnout si ji můžete zdarma.

Microsoft přidal do sady nástrojů PowerToys dva nové nástroje, které pomáhají uživatelům systému Windows vkládat text bez formátování a usnadňují pohyb myší na více obrazovkách nebo na ultraširokoúhlých monitorech. Nová verze PowerToys 0.68 také podporuje automatické stahování aktualizací.

Zatímco obsah schránky bylo již dříve možné vložit jako prostý text pomocí klávesové zkratky CTRL+SHIFT+V - tato zkratka nefunguje v nativních aplikacích systému Windows.

paste-nahled

Funkce "Vložit jako prostý text" se bude mnohým uživatelům Windows hodit. | Zdroj: screenshot PowerToys

Jak už název napovídá, nový nástroj "Vložit jako prostý text" dokáže rychle vložit obsah schránky jako neformátovaný text do libovolné aplikace. Nástroj lze zapnout v dialogovém okně Nastavení PowerToys a aktivuje se pomocí klávesové zkratky (výchozí zkratka je Win+Shift+V).

Aktuální verze PowerToys obsahuje také nový nástroj Přeskakování myši, který lze rovněž povolit prostřednictvím panelu v nastavení. Přeskakování myši se aktivuje také pomocí přizpůsobitelné klávesové zkratky (výchozí je Win+Shift+D).

Po stisknutí aktivační zkratky se zobrazí přehled celé plochy v podobě miniatury uprostřed pozice ukazatele myši, což umožňuje rychlejší přesun ukazatele na libovolnou část plochy díky výraznému zkrácení vzdálenosti pohybu myši.

mys-nahled

Tahle funkce zase rychle přesune kurzor myši. | Zdroj: screenshot PowerToys

"Tato funkce by se hodila pro jakoukoli sestavu pracovní stanice, která má ultraširoký monitor nebo více monitorů nakonfigurovaných ve velkém prostoru, ale mohla by být použita na jakékoli sestavě k rychlému přesunu myši na konkrétní místa plochy," uvádí Michael Clayton v původním návrhu funkce v lednovém vydání GitHubu.

"Tradičně přesun po velké ploše obrazovky vyžaduje opakované "přejetí" fyzickou myší - přesunutí myši na okraj její dostupné hranice, její zvednutí a opakované přesunutí zpět na opačnou hranici, dokud se ukazatel nepřesune na požadované místo."

Sada nástrojů Microsoft PowerToys byla původně sbírkou drobných freewarových nástrojů, které vývojáři systému Windows vyvíjeli jako vedlejší projekty v éře systému Windows 95. V září 2019 se ji Microsoft rozhodl oživit a vydala první verzi balíku nástrojů PowerToys s otevřeným zdrojovým kódem, který do systému Windows přidává další funkce a urychluje různé úlohy bez použití nástrojů třetích stran. Sada PowerToys je k dispozici prostřednictvím obchodu Microsoft Store nebo na stránce GitHub PowerToys.

Zdroj. Microsoft, GitHub


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme