Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Století Miroslava Zikmunda

redakce 21.08.2014

Filmový příběh o dvojici Zikmund a Hanzelka vstoupí za měsíc do kin. Kameraman Pavel Otevřel při natáčení poprvé vyměnil klasickou kameru za zrcadlovku Nikon D800

Natáčení filmu začalo symbolicky 22. dubna 2013, v den, kdy se legendární cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vydali na své cesty. Osmdesáti minutový dokument vznikal od roku 2011 a je originální po všech stránkách.

img-8963-2-nahled

Životopisný film věnovaný legendární cestovatelské dvojici Zikmund a Hanzelka přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti“. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty i lidojedy. Seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného“ kapitalismu… 

„Já jsem duší, srdcem i zálibou cestovatel, takže pro mě byli Zikmund a Hanzelka od dětství obrovští učitelé.  A jako malého prcka mě ani nenapadlo, že je někdy poznám, připadalo mi, že je to všechno strašně dávno,“ vypráví Petr Horký, jak se rodil jeho osobní vztah k slavné dvojici. „Když jsem je potkal poprvé, tak z jejich strany byla patrná určitá rezervovanost. Lidí, kteří se chtěli a chtějí ohřát na jejich slávě, je spousta. Pro mě už jen seznámení s nimi byl obrovský dar.  Byly to opravdu postupné, malé krůčky, od opatrnosti k cizím příchozím, až po upřímnost a otevřenost při dalším jednání.  Po smrti Jiřího Hanzelky jsme samozřejmě v bližším kontaktu s panem Zikmundem a děj filmu se vypráví jeho prostřednictvím.  Ale pochopitelně v něm figurují oba, to je neoddělitelné. Zikmund bez Hanzelky by nebyl tím, čím se stal, a Hanzelka bez Zikmunda také ne,“ vypráví režisér Petr Horký. 

Celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda uvede 4. září 2014 do kin společnost Bioscop. Koproducentem je televizní stanice Prima Zoom.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud