Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Tak tato funkce Windows se může stát vaší noční můrou: superšpionáž přímo v systému

Jiří Palyza 24.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V tomto týdnu jsme vás informovali o nové funkci Microsoftu, která by do budoucna měla nahradit ne příliš vydařené vyhledávání ve Windows. Podíváme se na novinku trochu víc z blízka a poodhalíme, proč by se z ní uživatelům mohlo přitížit.

Kapitoly článku

Pro Microsoft je to, co se momentálně děje ohledně umělé inteligence, příslibem dobrých časů. Konečně má opět téma pro další vývoj Windows a v novém trendu také vidí příležitost, jak opět více zatraktivnit trh s notebooky a osobními počítači.

Řeč je o počítačích s umělou inteligencí, vyjádřeno slovníkem Microsoftu, počítačích "Copilot+". Pod tímto termínem si představme novou generaci počítačů, které využívají speciální hardware pro urychlení funkcí umělé inteligence.

Samozřejmě zůstává otázkou, zda to vůbec potřebujeme, nicméně zajímavé na celé věci je i to, jak chce Microsoft těsněji propojit hardware a operační systém. Kromě známých funkcí umělé inteligence, jako je živý překlad a generování obrázků, se hovoří také o nové funkci Windows s názvem Recall. Ta byla oznámena již před několika měsíci jako nová "superfunkce".

Mohlo by vás zajímat

Nyní Microsoft oficiálně oznámil, o co se vlastně jedná. Ve svém sdělení uvádí: "Funkce Recall umožňuje snadno najít a zapamatovat si vše, co jste kdy zobrazili na svém počítači."

Na první pohled to nezní špatně, protože vyhledávání ve Windows je katastrofa. Na druhou stranu to ale znamená, že si Windows musí pamatovat všechno, co v počítači děláte, abyste to mohli později znovu najít a zobrazit, až to budete potřebovat.

Co by vlastně nová funkce Recall měla umět: propůjčí systému fotografickou paměť?

Časová osa s různými formami obsahu
Pomocí funkce "Recall" chce Microsoft propojit všechna data a zpřístupnit je prostřednictvím časové osy.
Zdroj: Microsoft

Čeští uživatelé jsou v oblasti umělé inteligence ve Windows stále ochuzeni. Zatímco v jiných mimoevropských regionech je funkce Windows Copilot už nějakou dobu k dispozici, nám je stále zapovězena. Pokud byste si chtěli tuto funkci asistenta umělé inteligence ve svém systému Windows 11 vyzkoušet, lze to oklikou přes Microsoft Edge. A dalším krokem v oblasti AI ve Windows bude právě funkce "Recall".

Zavedení nové funkce Microsoft obhajuje řešením problému, který uživatelé systému Windows pravděpodobně znají: dali byste ruku do ohně za to, že v počítači máte uložený hledaný obsah, jen nevíte kde a pomocí standardní funkce vyhledávání jej nemůžete najít. Místo toho musíte zapátrat v paměti a vybavit si složky souborů, webové stránky nebo e-maily, které hledanou položku mohou obsahovat.
 

Mohlo by vás zajímat

Pomocí funkce Recall byste měli mít přístup ke všemu, co jste kdy v počítači viděli nebo dělali, jako by měl systém Windows fotografickou paměť. Výše zmíněné počítače "Copilot+" jsou určeny ke kompletní reorganizaci práce s informacemi. Měly by umět vytvářet vztahy a asociace. Vy pak budete jednoduše vyhledávat pomocí záchytných bodů, na které si vzpomenete.

Pomocí vyhledávání klíčových slov můžete procházet časovou osu a zadat například "Najít horskou chalupu". To by mělo skutečně umožnit vyhledat obrázky horské chalupy, a to nejen ve složce s obrázky, ale také například v prezentaci.

Pomocí posuvníku můžete časovou osu procházet a vyhledávat požadovaný obsah v používaných programech, webových stránkách nebo dokumentech. Pro snímky obrazovky je k dispozici funkce "Screenray", která na nich rozpozná potřebné objekty a nabídne je jako základ pro další rešerše.

Prostě Windows budou vědět úplně všechno

Funkce Recall ve Windows 11
Funkce "Recall" by měla zůstat zcela lokální.
Zdroj: Microsoft

Je jen stěží představitelné, že Windows budou zničehonic vědět úplně všechno a dokáží informace i vhodně propojovat. V posledních letech se Microsoftu opravdu fungující funkci vyhledávání nepodařilo implementovat. Nicméně nová síla počítačů s podporou umělé inteligence by v tomto ohledu měla velmi pomoci.

Funkcí "Recall" Microsoft chce vytvořit sémantický index, tedy způsob organizace a vyhledávání informací na základě jejich významu. Konkrétně chce organizovat informace na základě osobních zkušeností uživatele, což usnadňuje a urychluje vyhledávání toho, co uživatel hledá.

Tím se ale z Windows stane superšpión a zůstává otázkou, jak se bude se získanými daty nakládat? Microsoft se snaží tlumit vášně a tvrdí, že Recall by se měl spouštět pouze lokálně v zařízení. Index se bude vytvářet a ukládat výhradně v počítačích s podporou umělé inteligence.

Mohlo by vás zajímat

Také snímky obrazovky, analyzované umělou inteligencí, by měly zůstat lokálně v počítači. Jednotlivé screenshoty by také mělo jít z časové osy odstranit. Časové úseky by mělo jít přizpůsobit v nastavení, kdykoli je odebrat nebo přímo prostřednictvím ikony na Hlavním panelu pozastavit. Aplikace a webové stránky také půjde filtrovat. Nežádoucí by pak neměly být funkcí Recall zachyceny.

Budeme si ale muset počkat než uvidíme, jak velkorysá budou nastavení, která Microsoft skutečně zpřístupní, a co vše půjde z funkce Recall vyloučit. Také bude zajímavé prozkoumat, jaká budou výchozí nastavení, jinými slovy co vše se bude sledovat, a jaká další bezpečnostní opatření Microsoft nabídne.

Mohlo by vás zajímat

Stávající uživatelé Windows 11 se ale prozatím nemusejí obávat. Připravovaná funkce bude vyžadovat počítač "Copilot+". Znaména to pro drtivou většinu z nás pořízení nejnovějšího hardwaru, který systému Windows propůjčí schopnost fotografické paměti. A je otázkou, kolika uživatelům se do toho vlastně bude chtít.

Zdroj: The Verge, Windows Latest
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud