Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tak vypadal software před dvaceti lety: oblíbený audioplayer se přemístil na internet

Jiří Palyza 16.09.2020

Tak to je ta správná nostalgie: Winamp patřil v době před dvaceti lety k nejlepším hudebním přehrávačům. Malý a přitom silný software přitahoval pozornost svými rozmanitými grafikami.

Ke slibovanému velkému znovuzrození však doposud nedošlo. Existuje ale malý trik. Kultovní přehrávač lze provozovat i v prohlížeči, kde budete mít přístup k obrovskému množství 65.000 skinů. Multimediální přehrávač Winamp patřil ke skutečnému kultu, který nabral obrátky na konci devadesátých let. Program si zajistil velkou základnu fanoušků kombinací různých vlastností: nabídkou mnoha funkcí, nízkými nároky na paměť a možností navrhnout si jeho grafický vzhled pomocí skinů podle vlastní potřeby. Po několika zmatcích ve verzích a změnách vlastnictví byla poslední verze oficiálně vydána na konci roku 2013.

Nový majitel Winampu dlouho neudělal nic, a pak až v roce 2018 překvapivě vydal beta verzi s označením 5.8. Avizované verze 6 jsme se ale doposud nedočkali. Mnoho fanoušků tedy vsadilo na Winamp Community Update Project, který poskytuje kultovnímu přehrávači aktualizace. Pokud nemáte chuť software instalovat, můžete Winamp také použít ve svém prohlížeči.

Stáhněte si: Winamp Community Update Project

wacup-logo

Winamp Community Update Project (WACUP) 1.0.13.5864 Preview

CHIP hodnotí Dobrý

Po více než třech letech práce je nyní k dispozici první verze WACUP. Projekt podporovaný fanoušky původního multimediálního přehrávače Winamp slibuje nové funkce a opravy chyb.

Stáhněte si

Kultovní přehrávač ve verzi pro prohlížeč

winampretro1

Webamp je vlastně Winamp v prohlížeči. Je to dobré, ale jen pro rychlou představu o možnostech. | Zdroj: WACUP

Winamp v prohlížeči se jmenuje Webamp a nabízí starou verzi 2.9 ikonického playeru spustitelnou v jakémkoliv moderním browseru.

Vývojáři použili především technologie HTML5 a JavaScript, takže Webamp můžete spouštět v libovolném moderním prohlížeči. Ve webové verzi si můžete spouštět vlastní hudební soubory, celá věc má ale dost výrazná omezení. Například při novém načtení stránky dojde k návratu ke standardnímu nastavení.

Pro první dojem je ale Webamp zcela dostačující. Aplikace přehrává soubory mp3, nabízí známý ekvalizér a podporuje i skiny Winampu, pomocí kterých si můžete přizpůsobit vzhled.

Vyzkoušejte si webovou aplikaci Webamp

webamp-logo

Winamp2-js (Webamp) – Winamp v browseru

CHIP hodnotí Dobrý

Pod názvem Webamp se vrací Winamp jako webová aplikace přímo v prohlížeči.

Vyzkoušejte si

Přes 65.000 skinů pro Winamp

winampskinmuzeum

Můžete si vyzkoušet celou řadu někdy až bláznivých vzhledů pro Winamp. | Zdroj: WACUP

Skiny pro Winamp by neměly zmizet, usoudil tvůrce Webampu a postavil Winamp Skin Muzeum. Obsahuje kolem 65.000 vzhledů pro Winamp, které lze jednoduše procházet anebo prohledávat. Nelekněte se některých designů z devadesátých let. Některé vypadají opravdu skvěle, jiné jsou v zásadě nepoužitelné, ale jak se říká, proti gustu... Každý skin si můžete vyzkoušet a podle libosti stáhnout nebo použít ve Webampu.

Vyzkoušejte si Winamp Skin Muzeum

winampskinmuzeum-logo

Winamp Skin Muzeum

CHIP hodnotí Dobrý

V muzeu designů Winampu si můžete stáhnout až 65.000 vzhledů.

Vyzkoušejte si

Retro dokud to vydržíte

V dnešní době už se dostávají přehrávače tak trochu do pozadí. Streamovací služby už zpravidla dodávají kompletní výbavu. Pokud ještě pracujete se staženou hudbou, často je to prostřednictvím VLC media playeru. Před 25 lety to bylo jiné a Winamp je toho příkladem. I pokud byste neradi experimentovali se zastaralými nástroji, můžete si Winamp jednoduše vyzkoušet ve svém prohlížeči a cestovat zpět časem do devadesátých let prostřednictvím muzea 65.000 skinů.

mohlo by vás také zajímat: konečně slušivý design pro vlc player – oblíbený přehrávač dostal kompletně nový vzhled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud