Menu

Android ve vašem PC

01.02.2017 12:26 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Android ve vašem PC

Android ve vašem PC | foto: CHIP

  5 minut čtení - 15 minut instalace -  Jak by se vám líbilo používat aplikace a hry z vašeho smartphonu s Androidem i ve vašem počítači? Díky virtualizaci to lze snadno zařídit.

Remix OS je operační systém postavený na Androidu, jehož smyslem je přenést tento široce rozšířený operační systém do počítačů a notebooků. Nová verze Remix OS je postavena na Androidu 6.0.1 a umožňuje v počítači pracovat s aplikacemi a hrami staženými a instalovanými z Obchodu Play – podobně jako v mobilních zařízeních vybavených klávesnicí. Remix OS si bere to nejlepší z Androidu (flexibilitu, obrovskou nabídku aplikací atd.) a přidává prvky známé z Windows i dalších desktopových operačních systémů (spouštění aplikací v samostatných oknech, hlavní panel či nabídku Start).

Až donedávna platilo, že pokud jste chtěli Remix OS používat, museli jste si jej instalovat do svého počítače namísto Windows. Vývojáři Remix OS však vyšli vstříc uživatelům, kteří sice chtějí pracovat s Androidem a jeho aplikacemi, ale zároveň potřebují dále pracovat ve Windows. Vznikl program Remix OS Player, což je v podstatě virtuální počítač vybavený operačním systémem Remix OS, který spustíte přímo ve Windows, podobně jako kteroukoli jinou aplikaci. Remix OS Player se tím do značné míry podobá aplikaci BlueStacks, což je emulátor Androidu spustitelný ve Windows. Zatímco BlueStacks však pracuje jako zařízení s Androidem, spuštěné na pracovní ploše Windows, Remix OS je samostatný operační systém, vytvořený na základě Androidu.

Důležité je, že Remix OS Player funguje jako opravdový virtuální stroj, tedy podobně, jako když třeba ve VirtualBoxu provozujete ve Windows 10 virtuální stroj s nějakou linuxovou distribucí. Virtuální počítač s Remix OS využívá internetové připojení a třeba i zvukový výstup hostitelského počítače a umožňuje i přenos souborů mezi fyzickým a virtuálním strojem jejich prostým přetažením myší. Remix OS běží ve zcela odděleném prostředí, a jakmile již nebudete chtít nebo potřebovat používat aplikace pro Android ve svém počítači s Windows, prostě celý Remix OS Player smažete – bez zachování jakýchkoli pozůstatků ve vašem počítači.

Jak na to

1 - Stažení aplikace Remix OS Player

Na webu jide.com najdete ke stažení vždy aktuální verzi programu Remix OS Player, což je v podstatě virtuální stroj s Androidem. Klikněte na modré tlačítko »Download Now« a na následující stránce si překontrolujte systémové požadavky, které vás mohou na vaší cestě k Androidu ve Windows zastavit. Požadována je 64bitová verze operačního systému Windows (ve verzi 7 a novější), ale především pak procesor Intel (Core i3 nebo vyšší). Platforma AMD podporována není, a navíc je třeba aktivovat podporu virtualizace v BIOS vašeho počítače. Postup se liší podle výrobce základní desky a konkrétního typu BIOS či UEFI. Hledejte položky související s virtualizací (např. »Virtualization Technology« atd.). Na webu jide.com pokračujte volbou »Mirror Downloads« a pak výběrem serveru, ze kterého se program stáhne. Použít můžete i rychlejší download prostřednictvím torrentu.

2 - Instalace virtuálního stroje

Stažený instalátor má kolem 750 MB a po jeho spuštění vás filtr Windows SmartScreen upozorní na potenciálně nebezpečnou aplikaci. Nedbejte varování a pokračujte volbou »Další informace« a pak tlačítkem »Přesto spustit«. Rozbalte komprimovaný balíček s programem, pak přejděte do složky, kam jste nechali data dekomprimovat (standardně »RemixOSPpalyer«), a spusťte »remixOSPlayer.exe«. Než budete v úvodním okně aplikace Remix OS Player pokračovat tlačítkem »Start«, klikněte na volbu »Advanced settings«. Pak budete moci navýšit počet jader procesoru a kapacity operační paměti virtuálního stroje, stejně jako rozlišení obrazu uživatelského rozhraní. U moderních vícejádrových procesorů můžete nastavit počet jader »CPU core« na »2« a také upravit kapacitu operační paměti virtuálního počítače (ale nikdy ne na více než na polovinu operační paměti vašeho počítače).

3 - Instalace aplikací

Klikněte na »Start« a následně povolte instalaci potřebných ovladačů. Remix OS Player se během několika minut spustí a nabídne vám výběr jazyka uživatelského rozhraní (kromě angličtiny je ale k dispozici už jen čínština). Virtualizovaný Android můžete ovládat prostřednictvím klávesnice a myši, pro přechod zpět k ovládání Windows pak slouží kombinace kláves [Ctrl] + [Alt]. Potvrďte souhlas s licenčními podmínkami, v dalším kroku si zvolte aplikace a hry k instalaci a pokračujte tlačítkem »Next«, pak »Install« a nakonec klikněte na »Finish«. Další aplikace pak samozřejmě bude možné instalovat kdykoli později.

4 - První spuštění a nastavení

Remix OS nastartuje s pracovní plochou podobnou rozhraní Androidu v tabletu s prvky Windows (například v podobě tlačítka pro vyvolání nabídky všech instalovaných aplikací v levém dolním rohu). Remix OS je postaven na Androidu 6.0.1, který samozřejmě obsahuje i češtinu. Takže použijte nabídku »Settings | Language & input« a jako »Language« vyberte češtinu. Pak můžete s Androidem v aplikaci Remix OS Player pracovat podobně jako ve svém smartphonu či tabletu.

5 - Instalace dalších aplikací

V Remix OS se můžete přihlásit ke svému Google účtu (použijte nabídku »Nastavení | Účty | Přidat účet | Google«) a následně si aktivovat možnost instalovat aplikace z Obchodu Play. Použijte k tomu nástroj »Play activator« z nabídky vyvolané tlačítkem v levém dolním rohu pracovní plochy. Není to ale jediná cesta, jak si instalovat další aplikace. K dispozici je i Remix Central, představující rozsáhlou nabídku aplikací připravených na instalaci do Remix OS. Pro používání některých aplikací je ale stejně nezbytné se ke Google účtu přihlásit.

6 - Android ve Windows

Už po krátkém používání aplikace Remix OS Player poznáte, že provoz Androidu ve virtuálním počítači běžícím ve Windows má stále svoje mouchy. Ani na výkonném hardwaru a s bohatým přídělem operační paměti neběhá virtualizovaný Android zrovna svižně, a navíc jsme se při našem testování docela potýkali se zadáváním textu prostřednictvím klávesnice. Nic to ale nemění na faktu, že je Android v podobě Remix OS funkční, včetně přístupu na internet nebo zvukového výstupu. Můžete si tedy zahrát svoje oblíbené hry pro Android nebo používat aplikace, které nemají svoji obdobu pro počítače s Windows.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení