Menu

Humanoidní robot Pepper předal absolventům v Betlémské kapli diplomy

26.03.2019 17:00 | Milan Loucký + Přidat komentář
Humanoidní robot Pepper předal absolventům v Betlémské kapli diplomy

Humanoidní robot Pepper předal absolventům v Betlémské kapli diplomy | foto: CHIP

Dne 22. března 2019 přesně v deset hodiny nastala v Betlémské kapli vskutku kuriózní a možná i kontroverzní situace.

Na jedné straně tu stojí přes šest set let stará historie prezentovaná převratným učením Husovým v prostředí kaple. Na straně druhé špičková technologie 21. století v podobě humanoidního robota Pepper. Poprvé v historii České země si tak podala ruku učenecká a reformátorská minulost s algoritmickou budoucností, a to za přítomnosti absolventů Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT).

Humanoidní robot Pepper z Laboratoře inteligentních vestavných systémů FIT ČVUT se stal součástí slavnostního ceremoniálu v Betlémské kapli, kde se aktivně zapojil do promocí bakalářských a magisterských absolventů fakulty. Dosud absolventi při promoci přebírali diplomy z rukou zástupce akademické obce fakulty. FIT ČVUT poprvé v historii promocí v kapli tímto slavnostním úkonem pověřila robotického humanoida. Fakulta informačních technologií tak povyšuje genius loci (rozuměj duch místa) kaple do moderní roviny.

Pro robota to ovšem nebylo nijak snadné. Na předání jednoho diplomu měl časové okno cca 30 sekund, v to počítaje potřesení rukou se studentem a blahopřání. „Pepper se na promoce připravoval již od října loňského roku,“ sdělil nám student Martin Rameš, který s humanoidním robotem Pepper pracuje. „Naprogramování trvalo čistého času přibližně týden. Cílem bylo nastavit ho tak, aby požadovaný úkon provedl co nejrychleji, protože se počítalo s tím, že bude předávat diplomy asi 70 absolventům.“ Už během programování bylo třeba řešit spoustu problémů, například zhoršené světelné podmínky v kapli. Aby robot rozpoznal, že drží diplom, používá pro to kamery v očích, které se však nedokážou přizpůsobit podmínkám jako lidské oko. „Zjistili jsme také, že Pepper nemá dostatečně silné prsty, aby v nich udržel diplom. Museli jsme jej proto přeprogramovat tak, aby hmotnost diplomu převzaly paže a aby se současně nepřehřívaly,“ uzavírá s úsměvem na rtech Rameš.

Předávání diplomů se však stalo kouzelnou podívanou pro všechny přítomné. I když světelné podmínky v Kapli, jak se nakonec ukázalo, byly opravdu omezujícím faktorem. Pepper byl nucen opustit pódium a přenechat místo svému bráškovi. Oba roboti ale bojovali statečně až do konce. „Někteří absolventi si sice museli diplom sebrat ze země, ale celkově to byla veliká legrace,“ komentuje celou akci Ing. Pavla Bradáčová z PR oddělení FIT ČVUT.

Studenti FIT ČVUT mohou – jako jediní v České republice – využívat humanoidní roboty Pepper, a to v nově vybavené Laboratoři inteligentních vestavných systémů. „Moderně vybavená laboratoř je špičkovým technickým zázemím pro studenty Fakulty informačních technologií na ČVUT,“ říká Ing. Miroslav Skrbek, Ph.D., vedoucí laboratoře. „Naší snahou je vytvářet podmínky pro rozvoj talentovaných studentů a poskytnout jim co nejvíce zkušeností s nejmodernějšími technologiemi.“

Významnou část technického vybavení laboratoře tvoří humanoidní roboti Pepper a NAO, drony nebo holografické brýle pro robotické aplikace spojené s rozšířenou realitou. Laboratoř je spolufinancována Evropskou unií v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání projektem „Laboratoř inteligentních vestavných systémů na FIT ČVUT v Praze“. Cílem projektu je vytvořit a technicky vybavit laboratoř špičkovou technikou podle nejmodernějších trendů.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení