Menu

Máte poškozené domovské tlačítko na mobilu? Bezplatné aplikace s tím pomohou

04.03.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Máte poškozené domovské tlačítko na mobilu? Bezplatné aplikace s tím pomohou

Máte poškozené domovské tlačítko na mobilu? Bezplatné aplikace s tím pomohou | foto: Bruno /Germany, Pixabay

Starší modely smartphonů bývají obvykle vybavené samostatnými tlačítky. Vzhledem ke stáří, opotřebovanosti nebo následkem silného pádu nemusí už fungovat spolehlivě, anebo vůbec. V takových případech ještě mohou situaci zachránit aplikace.

To, jak často používáme některá tlačítka na smartphonu, si uvědomíme až ve chvíli, kdy přestanou spolehlivě sloužit svému účelu. Fyzická tlačítka, která už známe spíš jen ze starších typů mobilů, jsou náchylnější. Ale i uživatelé novějších zařízení s naznačenými plochami tlačítek mohou časem narazit na problém.

I v takových případech už totiž části displeje nemusí z různých důvodů správně reagovat na dotyk. Abyste nemuseli hned utrácet peníze za nový smartphone, dají se vyzkoušet některé aplikace, které nefunkční tlačítka mohou nahradit. Vrátí tak přístup k těžko dostupným funkcím.

Tři praktické aplikace, Simple Control, Fluid Navigation Gestures a Associative Swipe, mohou vaše domovské tlačítko zastoupit a dokonce přidat některé praktické funkce. Všechny tři se objedou bez otravných reklam a spustí se automaticky spolu s Androidem vašeho mobilního telefonu.

Simple Control: rychlá a funkční

simplecontrol

Aplikace nabízí na ovládací liště bohaté možnosti. | Zdroj: Simple Control

Nástroj Simple Control je vhodný pro každého, kdo hledá rychlé a výkonné řešení současně. Při prvním otevření uživatele provede možnostmi nastavení požadovaných funkcí. Není tedy nutné ručně přepínat mezi Nastavením a aplikací.

Jakmile toto provedete, můžete si upravit vzhled ovládacího panelu, který nyní nahrazuje domovské tlačítko vašeho zařízení. Kromě umístění panelu na displeji si také můžete nastavit jeho velikost, barvu a použité ikony. Velkou výhodou je také možnost nastavení natočení zobrazení v závislosti na orientaci zařízení.

Pokud chcete nastavit a používat pouze obvyklá tlačítka, máte hotovo. Ostatním uživatelům nabízí Simple Control nastavení gest pro ovládání jednotlivých akcí. Musíte se jen ujistit, že pole pod sebou vždy patří k sobě a volají požadovanou funkci. Pak lze přiřadit další interakce následující ikoně, pokud to není deaktivováno v řádku pro kliknutí.

simplecontrol-logo

Simple Control – aplikace pro Android 3.0.50

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí aplikace Simple Control můžete svůj smartphone rozšířit o praktickou ovládací lištu.

 

Fluid Navigation Gesture: pro milovníky dynamiky

fluidnavigationgesture

Aplikace nabízí možnost plynulého přechodu z jedné akce do druhé. | Zdroj: Fluid Navigation Gestures

Dali byste raději přednost něčemu méně obvyklému? Pak můžete najít řešení v aplikaci Fluid Navigation Gestures. Pokud přejedete prstem přes okraj displeje, v jejím případě nezískáte lištu pro výběr různých funkcí, ale plovoucí bublinu.

V závislosti na tom, jakým směrem a jak rychle je pohyb proveden, jsou vyvolány různé akce. Podobně jako u předchozí aplikace se zde nastavují také klasická tlačítka, jako je například »Domů«. Ale zatím pouze jen ve spodní části obrazovky.

Vzhledem k tomu, že aplikace dokáže přiřadit různé funkce pro pravý, levý i spodní okraj obrazovky nezávisle na sobě, je její nastavení trochu časově náročnější. Odměnou vám bude mnohem větší rozsah možností.

fluidnavigationgesture-logo

Fluid Navigation Gestures – aplikace pro Android 2.0-beta11

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace umožní přizpůsobit ovládání gesty vlastním potřebám. Pracuje s neobvyklou grafikou plovoucích nabídek ve formě proměnlivých bublin.

 

Associative Swipe: řešení pro minimalisty

associativeswipe

Získejte přístup ke zkratkám bez zbytečného přikrášlování. | Zdroj: Associative Swipe

Existuje ale také vhodné řešení pro minimalisty, kteří nepotřebují k funkcím žádné ozdoby a zbytečnosti. Pomocí aplikace Associative Swipe můžete vyřešit problém nefunkčních hardwarových tlačítek bez nápadné grafiky.

I v jejím prostředí získáte oblast, jejíž velikost, polohu a barvu si můžete nastavit, ale můžete ji také trvale skrýt. Ať už je viditelná či nikoliv, ovládání gesty máte vždy po ruce.

Aplikace Associative Swipe je jediným titulem, který nahrazuje pouze tlačítko Domů. K jeho aktivaci a ovládání máte k dispozici na výběr nejen rychlé přejetí prstem (swipe) ve všech hlavních směrech, ale také úhlopříčně. I v bezplatné verzi aplikace je na výběr poměrně velké množství gest.

associativeswipe-logo

Associative Swipe – aplikace pro Android 6.0.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí aplikace můžete spustit aplikace, funkce a další aktivity pomocí různých způsobů přejetí prstem.

 

Pomocníci podle vlastního vkusu

Rozbité tlačítko nebo vadný displej nejsou sice žádnou krásou, ale díky praktickým aplikacím to ještě neznamená, že postižený mobil musí hned skončit v odpadkovém koši. Během chvíle vám některá z aplikací navrátí nejen přístup k tlačítku »Domů«, ale navíc přidá i několik dalších možností pro ovládání aplikací a funkcí vašeho smartphonu s Androidem. A co je na tom všem nejlepší? Výběr je opravdu pestrý a pokrývá různé směry návrhu řešení a přístupu k interakcím.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení