Menu

Na Hlavním panelu ve Windows 10 přibyla novinka: množí se ale stížnosti

16.06.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Na Hlavním panelu ve Windows 10 přibyla novinka: množí se ale stížnosti

Na Hlavním panelu ve Windows 10 přibyla novinka: množí se ale stížnosti | foto: Max LaRochelle/Unsplash

Microsoft chce osvěžit Hlavní panel Windows 10. Nový modul zobrazuje zprávy a informace o počasí. Microsoft tuto novou funkci zavádí prostřednictvím aktualizace všem podporovaným verzím Windows 10. Co vlastně novinka umí a jak se jí můžete zbavit, pokud se vám nelíbí.

Windows 10 se letos hodně změní. Nejpozději na podzim by mělo dojít k velké vizuální aktualizaci a Microsoft možná oznámí i Windows 11. Byť jde o jeden z centrálních prvků ovládání Windows, Hlavní panel je dlouho opomíjenou součástí. V nejnovější aktualizaci do něj Microsoft umístil nový modul, který integruje zprávy, počasí a burzovní kurzy. Na rozdíl od ostatních očekávaných novinek není v tomto případě nutné čekat až do podzimu. »Novinky a zájmy«, jak Microsoft informačnímu oknu říká v české verzi, lze používat už teď.

Microsoft už zavádí novou funkci Hlavního panelu od Windows 10 verze 1909, a to ve velkém. V rámci aktualizací červnového dne oprav možná mnoho uživatelů nová funkce překvapila, stručná informace o aktuálním počasí je jasně viditelná přímo na Hlavním panelu. Microsoft její zavádění zahájil 22. dubna. Nicméne čím více uživatelů se s novinkou setkává, tím více stížností se na ní objevuje.

Novinky a přehled o počasí na Hlavním panelu

windows10wheather

Microsoft zabudoval do Hlavního panelu informační kanál se zprávami a přehledem o počasí. | Zdroj: Windows 10

A co vlastně »Novinky a zájmy« nabízejí? Microsoft tuto novou funkci poměrně dobře popisuje v příspěvku na blogu. Jedná se o nový modul, který se nachází na pravé straně Hlavního panelu, kde zobrazuje aktuální počasí odpovídající vaší poloze. Když na něj kliknete, zobrazí se okno, které kromě aplikace počasí zobrazuje i přehled zpráv a burzovní kurzy.

Tento informační kanál lze přizpůsobit čili můžete si nastavit, které zprávy vás zajímají. Podle Microsoftu by měl být nejen v současnosti, ale i do budoucna bez reklam. Můžete si také přizpůsobit zobrazení na Hlavním panelu a nastavit »Zobrazení ikony a textu«, »Zobrazit pouze ikonu« nebo »Vypnout«.

V současné době je nová funkce viditelná pouze na primárním monitoru a pouze v případě, kdy je Hlavní panel zakotven klasickým způsobem ve spodní části obrazovky.

Pokud kliknete na některou z položek a chcete se o konkrétním tématu dozvědět více, otevře se prohlížeč Edge a v něm příslušný článek. A když už jsme u Edge, ten je pro novou funkci nezbytnou podmínkou a podle informací Microsoftu může být feed brzy zabudovaný přímo v prohlížeči. Microsoftu je prozatím jedno, jaký browser máte nastavený jako výchozí. Nová funkce Novinek a zájmů na Hlavním panelu je ale dobrou příležitostí a účinným způsobem, jak přivést uživatele k prohlížeči vlastní výroby. Kliknutím na předpověď počasí nebo burzovní kurzy se samozřejmě dostanete do pevně připojených služeb společnosti Microsoft.

Doposud není žádná informace o tom, že by se zde plánovaly některé moduly třetích stran, které by se daly integrovat.

Problémy s aplikací počasí a vypínačem

windows10wheather1

Kliknutím pravým tlačítkem na Hlavní panel se dostanete k základnímu nastavení novinky. | Zdroj: Hlavní panel

Aplikace počasí ale stále nefunguje hladce. V mnoha systémech je text na Hlavním panelu rozmazaný a personalizace zpráv nefunguje. Uživatelům, kteří v nastavení ochrany osobních údajů zakázali funkci určování polohy navíc může vadit, že Microsoft používá pro bližší určení polohy a zobrazení odpovídajícího počasí IP adresu.

Pokud se vám novinka nelíbí, lze ji také z Hlavního panelu skrýt. Funguje to tak, že kliknete pravým tlačítkem na Hlavní panel, a poté zvolíte »Novinky a zájmy/Vypnout«. Tak by mělo skončit zobrazování aktuálního počasí na Hlavním panelu Windows 10.

Hackovací nástroj pomůže novinku zobrazit ve vašem systému

windows10wheather2

Samozřejmě se dá nová funkce propojit s Microsoft účtem. | Zdroj: Windows 10

V tuto chvíli se novinka ještě nemusí zobrazovat všem uživatelům. Pokud si ji chcete vyzkoušet, musíte být buď trpěliví, dokud ji Microsoft neuvolní i pro váš systém, nebo si můžete pomoci nástrojem ViVeTool. Buďte ale při tom velmi opatrní, protože pomocí tohoto nástroje zasahujete hluboko o operačního systému, a při tom se může hodně pokazit. Na každý pád je dobré si připravit před experimenty zálohu. Funkce se podařila úspešně aktivovat v systému Windows 10 21H1.

Nástroj ViVeTool se ovládá pomocí příkazového řádku, takže otevřete CMD nebo Powershell, případně Terminál Windows. Je důležité, abyste v příkazovém řádku pracovali s právy správce. Potřebý příkaz potom je »vivetool.exe addconfig Feature-ID 2«.»Feature-ID 2« definuje funkci, kterou přidáváte do konfigurace, a parametrem »2« ji zapínáte. Jedinou otázkou, která zbývá je, která ID funkcí je zapotřebí zadat?

Použili jsme 27368843 a 27371152, příkazy tedy mohou vypadat takto:

»vivetool.exe addconfig 27368843 2«
»vivetool.exe addconfig 27371152 2«

Stáhněte si:

vive-logo

ViVe Tool 0.2.1

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj, pomocí kterého si lze zapnout nové funkce API, dostupné pro Windows 10 2004 a novější. Nástroj je primárně určen pro aktivace funkcí v rámci programu Windows Insider.

Github.com/thebookisclosed/ViVe

 

Zajímavé rozšíření nebo zbytečnost?

Nová funkce není nijak převratná, ale po aktivaci Microsoftem je umístěna na Hlavním panelu na viditelném místě, a proto se o ní v současné době mezi uživateli Windows živě diskutuje. Někteří uživatelé považují vestavěný kanál za elegantní způsob, jak rychle získat informace; Microsoft ostatně integruje přibližně 4500 zpravodajských zdrojů. Pro jiné je to jen další rušivý prvek, který nemá na Hlavním panelu co dělat a který chtějí okamžitě vypnout. Mimochodem, to lze provést poměrně snadno kliknutím pravým tlačítkem myši na Hlavní panel. Novou funkci lze také řídit pomocí zásad skupiny nebo registru.

Tato funkce v podstatě ani není nová. Pomocí RSS čtečky, jako je například QuiteRSS, můžete být také upozorněni na Hlavním panelu na nové zprávy. Existují také různá řešení pro zobrazování údajů o počasí. Například Tray Weather také zaparkuje na Hlavním panelu Windows. Jednou z výhod řešení od Microsoftu je samozřejmě to, že je už v systému integrováno a nemusíte téměř nic nastavovat.

quiterss-logo

QuiteRSS 0.19.4

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná čtečka QuiteRSS přináší vaše nejoblíbenější zpravodajské kanály přímo na plochu.

Quiterss.org/en/download
traywether-logo

Tray Weather 1.8.0

CHIP hodnotí Dobrý

Praktický software zobrazuje na Hlavním panelu informace o počasí.

Github.com/FelixdelasPozas/TrayWeather

Hlavní panel má potenciál převzít i více funkcí. Jednou z možností je integrace zobrazení počasí a zpráv, ale to by měl být jen začátek. Microsoft by to mohl zlepšit, a to i z hlediska možností další konfigurace. Bezplatné programy už dlouho ukazují, co je zde možné. Například zobrazení aktuálního zatížení systému ve stylu Správce úloh.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nekňuč

  Reakce na Hartin H: Přečti si místo toho sázení vykřičníků a záchvatů hysterie radši článek, máš to tam jasně napsané.

  Reagovat na komentář

  nástrojová lišta počasí

  už dlouho mě tahle aplikace vytáčí. neustále se to zobrazuje když nevědomky přejedu přes tuhle aplikaci a nehorázně mě to vytáčí!! není možnost to ani vypnout. jak to mám vypnout!!!!!!!!

  Reagovat na komentář

  POČASÍ !

  Dole vpravo mám v modré verzi aktivované počasí ! Nebije to do očí a slouží aktuálně. Zatím to šlape. Dobrý vědět, co je venku a jestli nebude pršet!

  Reagovat na komentář

  Kokotina

  Tohle může vymyslet jen magor, který čumí pořád na Seznam. Ještě že to jde vypnout. Mám alergii na tyto podobnosti Blesku. Kdo si kde zašukal, která má větší prsa, která zhubla a proč. Až si ti pitomci usmyslí, že to vypnout nepůjde, budeme muset dát do PC jiný OS.

  Reagovat na komentář

  Vypnutí počasí a zpráv

  Reakce na Josef Jeništa: Jak?

  Reagovat na komentář

  Tak rozhodně to tak špatné není, pořád lepší než dlaždice v nabídce start, navíc je to jednoduše nastavitelné, jediná vítka je rozmazané písmo na panelu,
  jinak to chce umět číst vypnutí, nastavení nezabere víc než 10 vteřin.

  Reagovat na komentář

  Ta sracka ani poradne nechodi podle gps lol

  Reagovat na komentář

  Velký bratr

  Reakce na Vladimír Dluhoš: No snad byste si nedovolil Velkému bratrovi oponovat … :-)

  Reagovat na komentář

  Žádný problém

  Já s tím problém nemám. Je pravda, že mi celé okno už taky párkrát nečekaně vyskočilo, ale stačí na kliknout na panel a zase zmizí. Vidím, kolik je venku přibližně stupňů a nemusím koukat na mobil nebo jít dolů k teploměru. Někteří z vás tuhle drobnost až moc přehnaně dramatizují, radši si šetřete nervy na tu velkou aktualizaci.

  Reagovat na komentář

  Otravný panel

  Otravné je to, že mi někdo něco vnucuje a i kdyby to bylo nej a super, bylo by vždycky vhodné se zeptat a informovat proč je to fakt tak skvělé… a až potom mnou schválená instalace. Berete mi možnost rozhodovat za sebe??? Fakt hnus! Ještě mi řekněte kdy mám jít na záchod… já bych vám řekl, kam máte jít vy.

  Reagovat na komentář

  Otravný panel

  Bohužel vyskočil kdykoli jsem přes něj jen přejel myší, máte něco rozpracované třeba fotku a přes půlku obrazovky vyskočí tohle strašidlo. Při prvních pokusech o vypnutí mi ale po minutě zmizeli i ostatní ikony na hlavním panelu a nepomohl ani restart. Teď jsem nechal jen ikonu a ikony nemiznou. Ale stejně budu zkoušet jak to úplně odstranit…

  Reagovat na komentář

  Takto sa to nerobi, do psej matere

  Ked uz daco vymysleli, tak si to mali odprezentovat inac a kto chce, nech si to zapne. Takto len nasrdili miliony (miliardy?) uzivatelov.
  V roku 2021 sa chlapci z mrkvo$rotu ani nenamahali pre tuto nebetycnu blbost lokalizovat jednotky… tie ich Farenhajty si mozu strcit do diery vnatou von.

  Reagovat na komentář

  Dobrý den chtěl bych se zeptat co mám udělat proto abyste mi dostávali ke stažení ty nové aktualizace léto podzim atd stahují semi jen ty běžné nevím kde je chyba mám Windows 10 home a mám tu starou původní verzi děkuji nashledanou a děkuji za radu nechcu stim jít do servisu

  Reagovat na komentář

  Hlavní panel

  Nevím, proč se všichni rozčilujete. Zprávy a počasí se dá lehce vypnout. Mám dojem, že jste typ lidí „Máte tady vládu? Tak já jsem proti.“ Mně osobně by vyhovovalo, kdyby se dalo nastavit jen počasí a zprávy vyhodit, protože stejně nebudou pravdivé, jako vždy.

  Reagovat na komentář

  Díky za radu

  Trochu (více) to vadilo. Otevření díky stisku, či přiložení myši na ikonu je SUPER. Díky

  Reagovat na komentář

  Otravný panel

  S panelem jsem si poradil jednoduše. Je vázaný na Edge, takže jsem ho smazal i s ním. Tím jsem se zbavil dvou otravných debilit najednou.
  Celý WIN 10 funguje takhle – koupíte si Ferrari. Za týden je povinná svolávací akce. Z vašeho Ferrari vám při ní vymontují volant a dají tam volant z Trabanta. Při další akci dostanete kola z traktoru atd. Za pět let tak máte místo Ferrari mix Trabanta, traktoru, trakaře a kdoví čeho ještě.
  Co se týká panelu počasí. Milý Bille. V Čechách na to máme provaz. Pověsí se za okno. Pokud je suchý – je hezky. Pokud je mokrý – prší. Když je vodorovně – fouká vítr. Když je tuhý – mrzne. Pokud se provaz ztratí jste prostě v Čechách.

  Reagovat na komentář

  Reakce na David: vzdy to jde vypnout behem par vterin bez jakychkoli dlouhych badani … :D

  Reagovat na komentář

  Reakce na Disteira: Potvrzuji, je to na nic, ihned vypnuto, jak se to objevilo.

  Reagovat na komentář

  PŮL HODINY

  Reakce na radim:
  No… možná jsem si trochu zapřeháněl, ale fakt jsem to hledal dlouho. Ale ono se vážně těžko dá něco vypnout, když se člověk ani nedoví CO to vlastně je.
  A navíc vyloženě nesnáším prostředí W10… když chci něco nastavit, zpravidla si musím zapnout Ovládací panely co tam naštěstí zůstaly z W7.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Elnc: A v realitě to uvidíte pohledem z okna

  Reagovat na komentář

  funkce

  proti novým funkcím nic nemám, ale neuvěřitelně mi vadí že se to aktivuje samo … stačilo by klasické informační oznámeni jak mají voknous v pravo dole, prostě přidali jsme nové funkce, chcete si je prohlédnout a aktivovat … tak nemám nic proti a vlastně bych to i nejspíš prozkoumával, ale takhle to vždycky popuzeně vypnu, protože zrovna nemám chut cas a naladu se nejakym balastem zaobirat a pak uz se k tomu nikdy nevratim protože si vybavím že mě to jenom štvalo !

  Reagovat na komentář

  Počasí na hlavním panelu

  Věc na nic, hned jsem to vypnul. Už tak jsou desítky zaplácané spoustou zbytečností. A mě osobně burza netankuje, a bulvár nečtu. Takže za mě další hloupost do Windows.

  Reagovat na komentář

  Počasí na spodním pravítku

  …mně nevadí, ale jinak počasí je jednou z mála výjimek, které sleduji na geniálním telefonu. Pokud to chtějí rozšíti i na burzovní kursy, tak se ptám proč? Kolik procednt uživatelů takováto blbost zajímá ?

  Reagovat na komentář

  Re:

  Reakce na Jan : To zcela jistě ne, u sebe během dne při zapnutém PC vidím průběžně změny u počasí.

  Reagovat na komentář

  půl hodiny

  Reakce na David: Půl hodiny? To asi nejste moc zdatný uživatel. Naprostá většina takových věcí se ovládá přes pravé tlačítko myši. To je první, co vždy zkouším. Tam pak najít možnost vypnutí už zcela jistě nezabere půl hodiny.

  Reagovat na komentář

  Reakce

  Tuhle zbytecnou kravinu sem vypnul a dal me neobtezuje, horsi by bylo kdyby to vypnout neslo, co mi vadi je to, ze nemohu vymazat polozky ve START nabidce, nektere jdou odinstalovat, nektere vymazat pres USER slozku, ale ne vsechny ktere nepotrebuju.

  Reagovat na komentář

  Vyloženě překážející panel

  Po té aktualizaci, která tuhle funkci aktivovala, jsem to vydržel asi týden, než jsem se aktivně začal zabýbat tím, zda by to nešlo odstranit. Do té doby jsem to okno jen popuzeně zavíral.
  Ono, když pracujete a najednou vám přes čtvrtinu obrazovky nečekaně vyskočí nechtěnné okno, a vy ani netušíte kde se vzalo…
  Kdyby tam ten panel prostě byl, tak by to bylo v pohodě. Ale ta mrcha vyskakovala už když přes něj přejel kurzor myši!
  A nejlepší na tom bylo, že když jsem to chtěl odstranit, tak jsem asi půl hodinu tápal kde, jelikož jsem vůbec měl problém zjistit, co že to vlastně je za panel.

  Reagovat na komentář

  Nová funkce počasí

  Bohužel se počasí aktualizuje pouze po vypnutí počítače a opětovném zapnutí

  Reagovat na komentář

  Novinky a přehled o počasí na hlavním panelu.

  Toto považuji za zbytečnost!!! Nemám o toto zájem !!!

  Reakce na továsnemusízajímat:

  Reakce na továsnemusízajímat:

  Reagovat na komentář

  zbytečnost

  Tuhle zbytečnou a otravnou píčovinu jsem vypnul hned jak to šlo!!!!

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení