Menu

Nové fotografie teleskopu NASA odhalují taje vesmíru: snímky ve vysokém rozlišení nabízí, co jsme ještě neviděli

14.07.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nové fotografie teleskopu NASA odhalují taje vesmíru: snímky ve vysokém rozlišení nabízí, co jsme ještě neviděli

Nové fotografie teleskopu NASA odhalují taje vesmíru: snímky ve vysokém rozlišení nabízí, co jsme ještě neviděli | foto: Shutterstock

Teleskop James Webb nedávno poslal na Zemi první snímky s vysokým rozlišením. Dechberoucí obrázky si můžete stáhnout také jako tapety na své monitory.

Společný projekt organizací NASA, ESA a CSA přinesl skvělý výsledek v podobě vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST). Po více než dvaceti letech vývoje vědci tímto projektem překonávají všechny doposud existující dalekohledy.

Dalekohled, který byl vypuštěn 25. prosince 2021, urazil dlouhou cestu. Před koncem ledna 2022 dorazil do Lagrangeova bodu 2. To je místo ve vesmíru, kde může teleskop zůstat, aniž by spotřeboval mnoho energie. Gravitační síly se zde vzájemně vyrovnávají.

NASA nyní zveřejnila první snímky s vysokým rozlišením, které pořídila ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů. Můžete si je zdarma stáhnout jako tapetu a objevit nové galaxie i vesmír v podobě, jak vypadal před mnoha lety.

Nekonečný prostor: snímky JWST ve vysokém rozlišení

nebula

Porovnání snímků prstencové mlhoviny v různých spektrech infračerveného světla. | Zdroj: STScI

Vrcholem je ale takzvaný "Webb First Deep Field", který poskytuje pohled na vesmír, jak mohl vypadat při svém vzniku. Je to obrovké seskupení hvězd, které v poměru k velikosti noční oblohy nezabírá více než plochu jednoho zrnka písku.

Díky nejmodernější technologii byly kromě tohoto snímku vytvořeny další čtyři s extrémně vysokým rozlišením, které vás ohromí. Dají se zdarma stáhnout jako tapety do Windows. Zejména v přímém srovnání se snímky z Hubbleova teleskopu je patrný technologický pokrok posledních desetiletí.

Sledování Jamese Webb teleskopu v reálném čase

Pokud vás tato problematika zajímá, můžete polohu teleskopu sledovat v přímém přenosu. NASA k tomuto účelu nabízí praktickou webovou aplikaci, která je zdarma a běží přímo v internetovém prohlížeči.

Zdroj: NASA, Webbtelescope.orgSpace Telescope Science Institute (STScI)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení