Menu

Obrovské rozšíření pro Windows 10: aplikace pro Android doposud ve Windows nefungovaly

26.08.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Obrovské rozšíření pro Windows 10: aplikace pro Android doposud ve Windows nefungovaly

Obrovské rozšíření pro Windows 10: aplikace pro Android doposud ve Windows nefungovaly | foto: CHIP

Jak známo, existuje spousta skvělých programů pro Windows 10, ale některé aplikace ze světa Androidu prostě nemají pro počítač vhodný ekvivalent. Microsoft se nyní snaží vše napravit.

Pomocí aplikace pro Windows 10, Váš telefon, mohou být všechny androidové aplikace spuštěny přímo na PC. Má to ale svá omezení a není to zdaleka jediný způsob, jak toho dosáhnout.

Používání aplikací pro Android v počítači? Je to lákavá představa. To co zní tak jednoduše je ale po dlouhou dobu pro mnoho uživatelů docela problém. Potřebný software totiž často zůstává jen v pozici nesplněného přání. Microsoft to chtěl změnit už dávno a proto uvolnil službu Váš telefon, pomocí které lze smartphone připojit k počítači. Nyní lze na počítači spouštět u některých typů smartphonů i instalované aplikace, ale není to zdaleka jediný způsob.

Váš telefon: aplikace od Microsoftu přináší Android do Windows 10

windowsandroid1

Aplikace nyní umožňuje i spouštění aplikací. Nevýhodou je její omezení na vybrané modely Samsung a Android od verze 7. | Zdroj: CHIP archiv

Pokud jde o vývoj aplikace Váš telefon pro Windows 10, Microsoft je nyní už blízko cíli. Aplikace, která je nedílnou součástí Windows 10, měla uživatelům umožnit jednoduše spouštět androidové aplikace na PC. To je konečně možné: po propojení se smartphonem se zobrazí seznam instalovaných aplikací. Jediným kliknutím je můžete spustit, běžně používat a dokonce přidat na Hlavní panel nebo do nabídky Start. Jinak aplikace umožňuje po připojení smartphonu k počítači přístup k textovým zprávám, přijímání a vytáčení hovorů na počítači, zobrazení a zpracování oznámení nebo například přímé prohlížení fotek na PC.

Funkci spouštění aplikací Microsoft uvolnil před několika týdny v programu Windows Insider a nyní ji postupně zavádí pro všechny uživatele Windows 10. Podobně jako u sdílení obrazovky je ale velkým omezením možnost funkci využít pouze u vybraných modelů smartphonů Samsung. Pokud některý z nich nevlastníte, musíte být trpěliví nebo použít jinou metodu.

Výhody
provozovatelné bez dalšího dodatečného softwaru
aplikace lze přidat do nabídky Start a Hlavního panelu
Nevýhody
prozatím omezeno na vybrané modely Samsung

Stáhněte si: Váš telefon

vas-telefon-logo

Váš telefon - Windows 10 App 1.19123

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace Windows 10 „Váš telefon“ vám umožní propojit smartphone s Androidem a počítač Windows.

Stáhněte si
linkwindows-logo

Doplněk k vašemu telefonu: Link to Windows

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatné aplikace pro Android, Link to Windows, můžete propojit svůj smartphone s počítačem.

Stáhněte si

Emulátory Androidu? Nox App Player a MEmu

windowsandroid2

Androidové aplikace lze v prostředí Windows otestovat i prostřednictvím emulátorů. | Zdroj: CHIP archiv

Dalším způsobem použití aplikací pro Android na PC, který je zvlášť oblíbený u hráčů, je použití emulátorů. Pomocí softwaru, jako například MEmu nebo Nox App Player, si můžete nastavit vlastní prostředí Android včetně přístupu do obchodu Play a všech aplikací nebo her. Podobně jako u virtuálního počítače s Windows získáte v počítači kompletní tablet s Androidem.

Velkou nevýhodou je, že pro systém Android 10 bude potřeba ještě dlouho čekat. Oba emulátory fungují s tabletovou verzí systému Android 7. Pokud je konkrétní aplikace kompatibilní pouze s vyššími verzemi Androidu, máte smůlu a budete se muset obejít bez emulátoru. Kromě toho jsou emulátory docela náročné na výpočetní výkon, a proto nevhodné pro slabší počítače.

Výhody
kompletní prostření Androidu na PC
lze použít nezávisle na smartphonu
Nevýhody
velmi náročné na výkon
běží pouze se staršími verzemi Androidu

Stáhněte si: MEmu

memu-logo

MEmu 7.2.2

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Použijte bezplatný „MEmu Emulator“ k simulaci tabletu se systémem Android 7.1 na počítači s Windows, navíc se skvělými speciálními funkcemi.

Stáhněte si

Sdílení obrazovky: scrcpy a TeamViewer

windowsandroid3

Pro sdílení obrazovky Androidu lze využít i TeamViewer. Nevýhodou tohoto řešení je rychlé vyčerpání kapacity akumulátoru u mobilu. | Zdroj: CHIP archiv

Sdílení obrazovky není velmi užitečné jen pro videochaty. Pokud chcete přistupovat ke smartphonu z počítače, je sdílení obrazovky také dobrou volbou. Můžete toho dosáhnout klasicky pomocí TeamVieweru, protože přidružená aplikace QuickSupport umožňuje plný přístup na obrazovku smartphonu. Nelze však použít funkci notifikací na plochu a aplikace rychle spotřebovává akumulátor, protože TeamViewer je určen pro použití spíš po kratší dobu.

O něco úspornější je freeware scrcpy, se kterým můžete obrazovku Androidu také zrcadlit na PC. K dispozici je také sdílená schránka, takže lze například ze smartphonu do počítače přetahovat textový obsah. Scrcpy funguje i bezdrátově, takže smartphone lze připojit k počítači jak přes Wi-Fi, tak pomocí kabelu USB. Kabelové připojení má tu výhodu, že se telefon zároveň i nabíjí.

Výhody
kompatibilní se všemi modely smartphonů
jednoduchý vzdálený přístup
Nevýhody
rychle spotřebuje kapacitu akumulátoru (TeamViewer)

Stáhněte si: scrcpy

scrcpy-logo

Scrcpy 1.14

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí malého nástroje „scrcpy“ (screen copy – kopírování obrazovky) můžete zrcadlit obrazovku smartphonu Android v počítači.

Stáhněte si

Dost bylo Windows 10? Instalace Androidu na PC

windowsandroid4

Rozhodli jste se zcela opustit svět Windows? Pak stojí za zvážení operační systém Bliss OS. | Zdroj: CHIP archiv

Pokud chcete zcela opustit svět Windows, můžete nyní na svém PC používat Android jako jediný operační systém. Umožňuje to Bliss OS s optimalizovanou pracovní plochou a plným přístupem do obchodu Play. Vynechány jsou pouze aplikace, které nejsou k dispozici pro tablety. Díky tomu je Bliss OS plnohodnotnou alternativou k Chrome OS.

Toto však není vhodný způsob pro uživatele, kteří chtějí jen rychle otestovat některou z aplikací pro Android. Jak je u operačních systémů zvykem, instalace a spuštění trvá mnohem déle, než jsou pouhé dvě minuty při sdílení či emulaci. Pokud byste se ale o Bliss OS zajímali více, lze jej spustit z USB a vyzkoušet v režimu live.

Výhody
samostatný operační systém s optimalizovanou pracovní plochou
možný dual boot s Windows
podpora dotykových obrazovek
Nevýhody
únavná instalace
ještě není stoprocentně funkční

Dobrá věc, Microsofte

Pokud jde o používání aplikací pro Android v počítači, řešení od Microsoftu nabízí nejširší možnosti provázání. Je rychlé, funguje dobře a zbytečně neplýtvá energií z akumulátoru smartphonu. Pokud však nemáte některý z podporovaných telefonů Samsung, je nutné zvolit jinou alternativu. V případě, že chcete Windows 10 opustit zcela, nabízí se vyzkoušet Bliss OS.

mohlo by vás také zajímat: android 11 je už jen krůček před uvedením – uživatelé se mohou těšit na zajímavé nové funkce

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Díky za připomínku, opraveno.

    Reagovat na komentář

    U scrcpy si opravte ze funguje pres usb tak i wifi. Pro propojeni pres wifi se akorat jednou pres usb pomoci adb nastavi port na kterem telefon nasloucha a pak uz se da pripojovat i na wifi. Samozdrejme ze usb je lepsi protoze zaroven telefon i nabiji takze je jedno jak dlouho clovek s telefonem pracuje

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.