Menu

Praktické testovací nástroje pro hardware: tito pomocníci zkontrolují parametry a prověří výkon

30.09.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Praktické testovací nástroje pro hardware: tito pomocníci zkontrolují parametry a prověří výkon

Praktické testovací nástroje pro hardware: tito pomocníci zkontrolují parametry a prověří výkon | foto: Sean MacEntee/Foter.com

Perfektně fungující počítač je zpravidla kombinací dobře konfigurovaného softwaru, běžícího na správně fungujícím hardwaru. Jak si ale můžete být jisti, že hardware pracuje optimálně?

S testovacími nástroji se můžete přesvědčit o správné funkčnosti a případně i detekovat chyby. Než začnete s konkrétními testy hardwaru, je dobré provést celkovou inventuru. Je to možné udělat pomocí výkonného nástroje HWiNFO, který je dobře udržovaný. Například v nejnovější aktualizaci obsahuje podporu pro Intel Lakefield a je k dispozici i tmavý režim.

Doporučujeme proto aktuální verzi nástroje použít, máte tak jistotu, že pozná i nejnovější komponenty vašeho systému. A HWiNFO to umí docela podrobně. Poskytne vám nejdůležitější informace o procesoru, grafické kartě, instalovaném disku a dalších součástech počítače. Program je také možné použít pro otestování výkonu jednotlivých komponent.

Monitorovací nástroj poskytuje nashromážděná data v různých formátech. V omezené míře můžete s jeho pomocí předem rozpoznat chyby a možné závady.

Stáhněte si: HWiNFO

hwinfo-logo

HWiNFO 6.30

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný diagnostický nástroj pro Windows, informuje vás o hardwarovém vybavení vašeho počítače.

Stáhněte si
Výhody
připraven k použití bez instalace
zná všechna důležitá data

testování procesorů intel

diagnostictools1

Kontrola CPU: Intel poskytuje zdarma diagnostický nástroj pro své vlastní procesory. | Zdroj: Intel

Existují ale také speciální nástroje, pomocí kterých lze cíleně otestovat jednotlivý hardware. Pro intelovské procesory je například k dispozici Intel Processor Diagnostic Tool. Kromě všech podrobností o instalovaném CPU freeware nabízí také zátěžový test. Asistent vás provede nastavením a automaticky spustí benchmark. Na konci testu potvrdí plnou funkčnost instalovaného CPU zeleně zabarvené textové pole s doplněnými technickými informacemi.

Stáhněte si: Intel Processor Diagnostic Tool

inteldiagnostictool-logo

Intel Processor Diagnostic Tool 4.1.4.36

CHIP hodnotí Dobrý

Freewarový nástroj vám umožní prozkoumat do detailu používaný procesor Intel. Jeho součástí je i benchmarkový test.

Stáhněte si

 

Výhody
lze spustit přímo ve Windows
poskytuje informace o stavu CPU
zobrazuje také další informace o hardwaru

testování operační paměti

diagnostictools2

Nástroj MemTest provede test funkčnosti operační paměti systému. | Zdroj: Memtest 7

Paměť RAM není žádná složitá věda, ale její malé defekty mohou způsobit nestabilitu Windows. Otestovat paměť mohou samy Windows, důkladněji ale fungují dodatečné nástroje. Jedním z nich je MemTest, který podrobí RAM komplexnímu testu.

Před jeho spuštěním je dobré veškerou rozdělanou činnost uložit, ukončit oveřené programy a teprve poté spustit program na testování. Software zkontroluje, jak rychle RAM data uloží a jak spolehlivě je lze z paměti vyvolat. V průběhu testu nelze na počítači provádět žádnou další činnost, protože test zabere veškerý jeho výpočetní výkon.

memtest-logo

MemTest 7 final

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj MemTest provede test funkčnosti operační paměti systému.

Stáhněte si

testování hdd a ssd

diagnostictools3

Test pevného disku a SSD: CrystalDiscMark kontroluje, jak rychle funguje vaše diskové úložiště. | Zdroj: CrystalDiscMark

U disků HDD a SSD mohou být chyby nebo zhoršující se výkon nepříjemné a zároveň i nebezpečné. Rychlost čtení a zápisu u vestavěných disků zkontroluje nástroj CrystalDiscMark. Pro dosažení výsledků, které by dávaly smysl, bezplatný program provádí zápis a čtení datových bloků velikosti od 4 do 512 KB, která se může měnit. Kromě rychlosti sekvenčního zápisu nástroj CrystalDiscMark zobrazuje také parametr IOPS. Sesterský nástroj CrystalDiscInfo načte a zobrazí důležité informace a parametry používaného disku.

Stáhněte si: CrystalDiscMark

crystaldiscinfo-logo

CrystalDiscMark Portable 7.0.0h

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj, který funguje bez nutosti instalace, otestuje rychlost čtení a zápisu instalovaných pevných disků.

Stáhněte si

 

Výhody
jednoduché ovládání
bez reklam

testování grafických karet

diagnostictools4

Test grafiky: FurMark prověří vaši grafickou kartu pomocí 3D benchmarku. | Zdroj: FurMark

Nástroj FurMark vám pomůže vyřešit problémy s grafickou kartou. Spusťte program a klikněte na položku "GPU stress test". Poté se spustí 3D benchmark. Před spuštěním benchmarku ještě můžete specifikovat, zda chcete test spustit v okně nebo v režimu celé obrazovky. Lze také nastavit rozlišení, ale zbytek už provede nástroj sám.

furmark-logo

FurMark 1.22.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

3D benchmark je poskytován bezplatně a podporuje rozhraní OpenGL.

Stáhněte si

zátěžový test kompletního systému

diagnostictools5

Nástroj Prime95 provádí zátěžový test, který by dobře nastavené a fungující počítače měly bez problému zvládnout. | Zdroj: Prime95

Pokud chcete prověřit zátěžovým testem celý systém, vhodnou volbou je Prime95. K vytvoření zátěže pro počítač freeware použije výpočet prvočísel. Pomocí testů můžete zkontrolovat výkon CPU a RAM, spotřebu energie a zahřívání.

Před spuštěním testu můžete nastavit počet paralelních vláken. Výchozím nastavením jsou 4, pokud chcete otestovat turbo režim vašeho CPU, nastavte hodnotu na 1. Pokud je vše v pořádku, počítač by měl být schopen test Prime95 bez problému ustát.

Stáhněte si: Prime95

prime95-logo

Prime95 v30.3 Build 6

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware Prime95 prověří systém výpočtem prvočísel. Mimochodem, prostřednictvím programu bylo vypočítáno největší prvočíslo na světě.

 

Stáhněte si

 

Výhody
slouží i jako test stability po přetaktování

dobré je postupovat krok za krokem

Testy funkčnosti je dobré provádět pravidelně, ale není třeba nic uspěchat. Na začátek se provede test celého systému. Pokud máte podezření, že některá z jeho součástí už nepracuje správně, můžete použít speciální nástroj na otestování konkrétní komponenty.

mohlo by vás také zajímat: důležité programy pro disky SSD – freewarové nástroje mohou zvýšit rychlost a prodloužit životnost

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení