Menu

Důležité programy pro disky SSD: freewarové nástroje mohou zvýšit rychlost a prodloužit životnost

23.09.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Důležité programy pro disky SSD: freewarové nástroje mohou zvýšit rychlost a prodloužit životnost

Důležité programy pro disky SSD: freewarové nástroje mohou zvýšit rychlost a prodloužit životnost | foto: Yutaka Tsutano/Foter.com

Každý, kdo už zažil rychlost SSD disků pod Windows, zapomene na jakýkoliv další pevný disk HDD. Aby SSD fungovaly optimálně, potřebují od svých uživatelů péči.

Nástroje přímo od výrobců SSD

Existuje mnoho nástrojů, které tuto činnost udělají za vás a mohou pomoci k zajištění vyšší rychlosti a delší životnosti. Pokud stále používáte ve svém PC klasický pevný disk, můžete si přechodem na SSD ušetřit spoustu času složitého ladění Windows pro vyšší tempo. Důvodem je skutečnost, že už samotný přechod na SSD přinese výrazně vyšší rychlost, a to nejen v benchmarkových ukazatelích, ale i při odezvách různých akcí. Je dobré, aby uživatelé měli jeden nástroj pro údržbu svého SSD, který je dodáván přímo výrobcem. Pro Intel je k dispozici SSD Toolbox, Samsung používá SSD Magician a SanDisk nabízí SSD Dashboard. Tyto kolekce nástrojů lze použít pro ovládání nejdůležitějších úkolů, souvisejících s disky SSD: aktualizaci firmwaru, bezpečné mazání obsahu, ladění, monitoring informací o kondici disku a mnoho dalších. Tyto programy ale pracují pouze s "vlastními" SSD disky, tedy od stejného výrobce.

Stáhněte si: nástroje pro SSD přímo od výrobců

intelssdtoolbox-logo

Intel SSD Toolbox 3.5.14

CHIP hodnotí Dobrý

S bezplatným programem můžete svůj disk spravovat, zjistit důležité podrobnosti o vestavěných discích a aktualizovat na nejnovější verzi firmwaru.

Stáhněte si
samsungssd-logo

Samsung SSD Magician Tool 6.2.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného nástroje můžete zjistit vše o svém disku a ještě jej dále optimalizovat.

Stáhněte si
sandisk-logo

SanDisk Dashboard 2.8.0.0

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný program udrží váš SanDisk SSD v kondici.

Stáhněte si
ssdtools1

Nástroje od výrobců: nástroje, které poskytují ke svým diskům sami výrobci, jsou vhodným doplňkem pro udržení jejich dobré kondice. | Zdroj: Samsung

Přechod z pevného disku na SSD

Pokud plánujete přechod na SSD, máte na výběr několik možností. První krokem by mohlo být opět prozkoumání nabídky samotných výrobců SSD disků, kteří často nabízejí své vlastní migrační nástroje. Patří mezi ně například Samsung. Společnost Intel však podobnou podporu v březnu 2020 ukončila. Nástroje pro přesun dat od výrobce tak nejsou k dispozici pro každou značku.

Dalším přístupem může být přeinstalovat Windows na SSD a zbývající data importovat ze zálohy. Ale pokud by se jednalo o kompletní migraci dat, dobrou službu také odvede MiniTool Partition Wizard Free. Díky jeho průvodci přenesete instalaci Windows z pevného disku na SSD a software se postará o nezbytná nastavení. Při instalaci jen pozor na snahu programu propašovat na váš systém i McAfee. Pokud ho nechcete, dá se odmítnout.

Stáhněte si: Partition Wizard

partitionwizard-logo

Partition Wizard Free Edition 12.1

CHIP hodnotí Dobrý

Snadno použitelný bezplatný nástroj pro rozdělení pevného disku.

Stáhněte si

 

Výhody
podpora UEFI
velmi uživatelsky přívětivý
Nevýhody
instalace obsahuje doplňkový software
partitionwizard1

Pomocník s přesunem: Partition Wizard obsahuje asistenta pro migraci OS z HDD na SSD. | Zdroj: MiniTool, Partition Wizard screenshot

Kontrola rychlosti SSD

Moderní SSD jsou velmi rychlé. Tedy alespoň by to tak mělo být. Pokud to ale není váš případ, můžete ke změření rychlosti použít bezplatný nástroj AS SSD Benchmark. Není nutné ho instalovat. Jednoduše se rozbalí archiv ZIP a měření může začít. Ke zkoumání výkonu SSD nástroj používá několik testů. Je zapotřebí pouze vybrat správné SSD v horní části a poté kliknout na Start.

AS SSD Benchmark používá různé testy, například pro měření hodnot sekvenčního čtení a zápisu. V případě testů 4K se k datům na disku přistupuje náhodně. Po provedených měřeních nástroj poskytne tři hodnoty: výkon při čtení, výkon při zápisu a celkový výsledek. Pak je dobré porovnat naměřené údaje s udávanými parametry od výrobce.

Stáhněte si: AS SSD Benchmark

asssd-logo

AS SSD Benchmark 2.0.7316

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný „AS SSD Benchmark“ měří výkon vašeho disku SSD.

Stáhněte si
ssdtools2

Tenký, ale výkonný nástroj pro otestování stavu SSD a zjištění případných problémů. | Zdroj: AS SSD Benchmark screenshot

SSD Tuning

Ladění SSD je často přeceňováno. Windows obvykle SSD disky rozpoznají automaticky a podle toho řídí své akce. Například optimalizace jednotky pak probíhá jinak, než v případě pevného disku. Jaká je kondice vašeho SSD disku Windows 10 ukáží například v okně "Optimalizace jednotek". Zde můžete optimalizaci zahájit ručně nebo změnit nastavení pro její automatické provedení.

Existují ale i další nástroje, které nabízejí trochu více možností. Dobrou volbou je program SSD Fresh, který můžete použít k nastavení nejdůležitějších parametrů souvisejících s provozem SSD. Uživatelé také získají přístup k zajímavým podrobnostem, které přímo ovlivní chování Windows. Například vypnutí indexace nebo vytváření časových značek. Není nutně potřeba zasahovat tak hluboko, ale kdybyste chtěli, pomocí nástroje SSD Fresh je to docela snadné. Pokud byste se k tomu odhodlali, je dobré si k tomu vyhradit dostatek času a postupovat vždy po jednotlivých krocích.

Stáhněte si: SSD Fresh

ssdfresh-logo

SSD Fresh 2020 v9.02

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware „SSD Fresh“ od společnosti Abelssoft optimalizuje přístup systému Windows k vašemu pevnému disku SSD tak, aby měl delší životnost.

Stáhněte si

 

Výhody
žádné funkční omezení ve srovnání s plnou verzí
optimalizuje Windows pro používání SSD disků
snižuje zbytečné zápisy a čtení
ssdtools3

SSD Fresh pomůže s jemným doladěním systému. | Zdroj: SSD Fresh, Abelssoft screenshot

Vyhnout se poruchám SSD

Stejně jako pevné disky poskytují i SSD důležité informace, které lze použít ke sledování jejich kondice. Praktický nástroj, který slouží v tomto ohledu jako dobrý pomocník, je CrystalDiskInfo: ukazatele o stavu disku čte a přehledně zobrazuje. Máte tak přehled o parametrech disku včetně teploty. Pokud jsou všechny hodnoty modré, je vše v pořádku. Jinak se u jednotlivých ukazatelů mohou zobrazit varování. Alarmující je žlutá, v takovém stavu disku je nejvyšší čas pro zálohu.

Stáhněte si: nástroj pro péči o HDD a SSD

crystaldiskinfo-logo

CrystalDiskInfo Portable 8.8.7

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Užitečný monitorovací nástroj: „CrystalDiskInfo Portable“ čte hodnoty SMART pevného disku a informuje o dosažení kritických hodnot.

Stáhněte si
crystaldiskinfo-logo

CrystalDiskInfo 8.8.7

CHIP hodnotí Dobrý

Instalace programu pro detekci stavu disků. Obsahuje adware, z nichž některý nelze v procesu instalace zrušit.

Stáhněte si
Výhody
snadné načtení hodnot SMART
stručný přehled všech parametrů disku
diskinfo10

CrystalDiscInfo zobrazí, jaká je kondice vašeho SSD disku. | Zdroj: CrystalDiskInfo screenshot

Jednotlivé položky je dobré si podrobněji prohlédnout. Zajímavé jsou hodnoty týkající se počtu chybných sektorů nebo dostupné vyhrazené paměti. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy se u jednotlivých položek změní barva.

Bezpečné mazání SSD

Mezi mazáním dat z disku SSD a HDD je mnoho technických rozdílů. První volbou pro bezpečné trvalé odstranění souborů jsou proto opět nástroje přímo od výrobců. Pokud pro váš disk nejsou k dispozici, pomůže například Parted Magic. Aktuální verze nástroje je zpoplatněna, ale dají se použít i starší verze programu, které k mazání stačí.

Parted Magic je vlastně bootovatelný systém, který lze zavést z DVD nebo USB nezávisle na instalovaném operačním systému. Nástroj lze na USB disk zapsat například pomocí nástroje Rufus. Poté stačí z USB nabootovat a vybrat si ze zobrazené nabídky požadované volby. Pro mazání obsahu disku to bude "System Tools/Erase Disk". Nástroj poté nabídne několik možností, jednou z nich je i "Internal Secure Erase Command".

Stáhněte si: Parted Magic

partedmagic-logo

Parted Magic

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S bootovatelným systémem, založeným na Linuxu, můžete spravovat oddíly pevného disku z USB. Dobře poslouží také k bezpečnému vymazání dat.

Stáhněte si
ssdtools3

Pomáhá Linux: s programem Parted Magic můžete bezpečně vymazat data ze svého SSD disku. | Zdroj: Parted Magic screenshot

mohlo by vás také zajímat: god mode ve windows 10 – skrytá položka snadno zpřístupní celou řadu nastavení windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.