Menu

Spouštění systému z USB disku: tyto nástroje zavádějí nejen Windows

08.12.2020 14:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Spouštění systému z USB disku: tyto nástroje zavádějí nejen Windows

Spouštění systému z USB disku: tyto nástroje zavádějí nejen Windows | foto: Clker-Free-Vector-Images/Pixabay

Pokud potřebujete spouštět Windows nebo Linux z USB flash disku, máte velkou podporu v podobě bezplatných nástrojů. Jsou ale mezi nimi rozdíly a každý se hodí trochu na něco jiného.

Nejjednodušší případ je v praxi také nejběžnější. Máte soubor ISO operačního systému, jako například Windows 10, a chcete si vytvořit zaváděcí USB disk. Dobrou volbou pro takový případ je Rufus. Žádný jiný nástroj nefunguje tak rychle a spolehlivě. Rufus také podporuje spouštěcí standard UEFI, takže z připravených USB flash disků by mělo být možné bootovat na celé řadě zařízení.

Přesto existují speciální nástroje, které plní i jiné úkoly. Nejzajímavějších programů pro bootování z USB flash disku je celá řada.

rufus-logo

Rufus 3.10

CHIP hodnotí Dobrý

S pomocí freewarového nástroje Rufus snadno formátujete USB flash disky a vytvoříte si bootovací disky s operačními systémy.

Stáhněte si

UNetbootin: specialista na Linux

unetbootin

Pro Linux: podle požadavků uživatele dokáže UNetbootin načíst odpovídající ISO samostatně a přenést jej na USB. | Zdroj: UNetbootin

UNetbootin se specializuje na systémy Linux. Můžete použít existující ISO, ale nástroj také nabízí možnost konkrétního výběru linuxových distribucí a jejich přímého načtení. Tak můžete soubory stahovat a vytvářet bootovací USB v jednom kroku. Kromě klasických distribucí Linuxu, ke kterým patří Ubuntu nebo Mint, nástroj UNetbootin podporuje také záchranné nástroje, jako například Kaspersky Rescue Disk nebo Parted Magic.

unetbootin-logo

UNetbootin 7.00 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí open sourcového nástroje "Universal Netboot Installer" lze zavést různé operační systémy přímo z USB flash disku, nebo jeho pomocí instalovat na pevný disk.

Stáhněte si

Universal USB installer

universalusbinstaller

Program spolehlivě zapisuje ISO soubory na USB flash disky. | Zdroj: Universal USB Installer

Universal USB Installer se podobně jako UNetbootin specializuje na Linux. Příslušnou distribuci si ale uživatelé musí stáhnout sami. Program sice nabídne odkaz ke stažení jako nápovědu, ale automaticky to neprovádí.

universalusbinstaller-logo

Universal USB Installer 2.0.0.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného nástroje si můžete vytvořit zaváděcí USB flash disky. K tomu je na výběr spousta operačních systémů a nástrojů.

Stáhněte si

Yumi: více systémů na jednom USB disku

yumi

Dokáže více: Yumi může podle potřeb zapisovat i multibootovací USB flash disky. | Zdroj: Yumi

Yumi je velký bratr Universal USB Installeru s trochu více funkcemi. Zásadní rozdíl mezi oběma nástroji je v tom, že Yumi dokáže na USB flash disk vedle sebe zapsat několik linuxových systémů, a tím vytvořit multibootovací disk. Při zavádění systému si uživatelé vyberou ze spouštěcí nabídky. Pro systémy UEFI existuje verze Yumi UEFI.

universalusbinstaller-logo(1)

Yumi 2.0.8.1

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného nástroje Yumi můžete vytvořit zaváděcí flash disk s několika operačními systémy. Při spouštění počítače si můžete vybrat, který OS chcete použít.

Stáhněte si

WinUSB: specialista na Windows

winusb

WinUSB je vhodným řešením pro bootovací disky s Windows. | Zdroj: WinUSB

Čím je Yumi pro Linux, tím je WinUSB pro Windows. Pokud si to uživatel přeje, nástroj umí zapsat několik verzí systému Windows, které lze poté spustit z USB flash disku. WinUSB čte soubory ISO nebo instalační DVD, kromě toho si můžete pro váš systém na USB flash disk také uložit síťové ovladače.

winusb-logo

WinUSB 3.7.0.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S freewarem WinUSB můžete snadno vytvořit zaváděcí USB flash disky pro Windows 7, Windows 8 a Windows 10 - aniž byste museli USB flash disk předem formátovat.

Stáhněte si

 

Nástroje pro vytváření bootovacích USB fungují spolehlivě a rychle. Jejich prostřednictvím si lze vytvořit ať už záchranné disky, tak vyzkoušet linuxové distribuce v živém režimu bez nutnosti instalace na domovský disk.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.