Menu

Úterý je dnem online nákupů, o víkendu se chceme bavit

12.10.2018 12:10 | Milan Loucký + Přidat komentář
Úterý je dnem online nákupů, o víkendu se chceme bavit

Úterý je dnem online nákupů, o víkendu se chceme bavit | foto: CHIP

Z dat brněnského poskytovatele internetu Netbox vyplývá, že přes pracovní týden jsme doma na síti obvykle nejaktivnější v úterý a ve čtvrtek večer, v neděli zapínáme počítač už po obědě a špička přichází večer.

Přístup k internetu mají více než tři čtvrtiny českých domácností. „Ve čtvrtek večer se lidé snaží vyřídit poslední neodkladné záležitosti před nadcházejícím víkendem, rádi také nakupují nebo hledají inspiraci na víkend. V neděli roste spotřeba dat už krátce po obědě, kdy se lidé vracejí z víkendu a chtějí se už jen zabavit,“ vysvětluje Michal Rašovský, šéf infrastruktury poskytovatele internetu Netbox.

  graf-tydenni-vytizeni-site

Graf: Týdenní vytížení sítě (zdroj: Netbox.cz – objemy dat)

Za nákupní den Čechů můžeme označit úterý. Z dat agregovaných z kampaní realizovaných společností RTB Hause vyplývá, že právě v tento den nejvíce klikáme a dokončujeme nákupy v e-shopech. Nejvíce aktivní jsme mezi 20 a 22 hodinou. Naopak nejhorším dnem je z pohledu online nákupů sobota. 

Data poskytovatele internetu Netbox také ukazují, že o prázdninách sedíme doma u internetu o něco méně. „Co se týče globálního vytížení našich sítí, v červenci a srpnu klesá objem přenesených dat přibližně o 20 procent. Rodiny totiž odjíždějí mimo domov na prázdniny a tráví více času s dětmi, poznávají nová místa, odpočívají nebo třeba sportují,“ uvádí Michal Rašovský. Prázdninový průběh vytížení sítí je velmi podobný tomu víkendovému. Lze si to vysvětlit tak, že kdo má volno a zůstává o prázdninách doma, neváhá se připojit k internetu už dopoledne.

  graf-objem-prenesenych-dat-o-prazdninach

Graf: Objem přenesených dat o prázdninách (zdroj: Netbox.cz)

Jestli se raději ponoříme do online světa nebo strávíme více času mimo domov, ovlivňuje do značné míry také roční období a aktuální počasí. V letních měsících, kdy jsou dlouhé dny, zapínáme internet oproti zimním měsícům později. Stejně tak, když předpověď počasí slibuje déšť, bývá vytížení sítí oproti slunečným dnům i o několik desítek procent vyšší. Vyšší přenosy dat jsou patrné i při událostech jako je mistrovství světa ve fotbale, hokeji nebo vyhlašování výsledků voleb.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení