Menu

Už 94 procentu studentů má svůj vlastní mobilní telefon

22.09.2017 10:54 | Milan Loucký + Přidat komentář
Už 94 procentu studentů má svůj vlastní mobilní telefon

Už 94 procentu studentů má svůj vlastní mobilní telefon | foto: CHIP

Téměř každý český student střední a vysoké školy již vlastní chytrý mobilní telefon, zjistila společnost ESET v průzkumu, na kterém spolupracovala se společností Seznam.cz. Oproti loňskému roku vzrostla vybavenost smartphony mezi studenty z 89 na 94 %.

Výrazně stoupl i podíl těch, kteří na chytrých mobilních zařízeních využívají vlastní datové tarify. Konkrétně tak činí sedm studentů z deseti, loni to bylo pouze 63 %. Méně, než polovina studentů ale myslí na zabezpečení mobilních zařízení před internetovými hrozbami, vyplynulo z průzkumu, který během září uspořádala společnost ESET ve spolupráci se společností Seznam.cz.

„Již loni jsme ve stejném průzkumu zaznamenali výrazný nepoměr mezi podílem studentů, kteří vlastní smartphone a těmi, co na něm mají nainstalovaný bezpečnostní software. Letos si mobilní telefon chrání ještě menší část studentů,“ konstatuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. Některý z antivirů na chytrém mobilním telefonu používá pouze 44 % procent studentů, což je o dva procentní body méně než loni. Výrazně zodpovědnější jsou přitom studentky, které si mobily chrání v 58 % případů (chlapci pouze v 39 % případů). Ještě menší zastoupení bezpečnostního softwaru je u studentských tabletů. Chrání je pouze 40 % uživatelů. I v tomto případě vedou studentky (43 %) před studenty (35 %).

„Je zajímavé, že u stolních počítačů a notebooků si studenti na používání bezpečnostního softwaru zvykli. Počítače chrání 84 % a notebooky dokonce 87 % z nich,“ konstatuje Miroslav Dvořák. „Potenciální hrozby ale míří na všechna zařízení a vzhledem k postupnému přesunu uživatelů na mobilní zařízení roste riziko infekce škodlivými kódy právě u chytrých telefonů a tabletů,“ dodává.

Studenti rovněž ignorují riziko používání veřejných Wi-Fi sítí, jež představuje možnost odposlechů u otevřených sítí nebo manipulace s datovým provozem, pokud nepoužívají zabezpečené komunikační protokoly. Do veřejných Wi-Fi sítí se připojuje 95 % respondentů, loni jich bylo o dva procentní body méně. Pouze dvě procenta studentů se s chytrým mobilním telefonem nebo tabletem k internetu vůbec nepřipojují. Oproti loňskému roku výrazně vzrostl podíl studentů, kteří využívají smartphony ke studiu. Ve škole tak činí 77 % studentů (loni to bylo 66 %), doma 57 % (loni 48 %).

Přibývá také studentů, kteří mají většinu studijních materiálů pouze v elektronické podobě. Nyní tak činí 32 % procent respondentů, zatímco 33 % dává přednost klasickým školním sešitům a 35 % využívá ve stejné míře obou možností. Papíru dávají přednost spíše středoškoláci, elektronické podobě studenti vysokých škol. Klesá však podíl studentů, kteří si svá studijní data v elektronické podobě zálohují. Momentálně tak nečiní téměř každý čtvrtý student (24 % respondentů), loni to deklarovalo 17 % dotazovaných. Vystavují se tak riziku, že pokud jejich zařízení napadne ransomware, který šifruje data a za jejich odšifrování požaduje výkupné, bez náhrady o ně přijdou.

Průzkumu, který probíhal v nástroji Seznam.cz Výzkumník formou online ankety od 29. srpna do 11. září 2017, se zúčastnilo 298 studentů středních a vysokých škol, kteří jsou zároveň uživateli služeb společnosti Seznam.cz.

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.