Menu

Virtuální realita v mobilu

05.04.2017 20:15 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Virtuální realita v mobilu

Virtuální realita v mobilu | foto: CHIP

  10 minut instalace -  Pro brýle pro virtuální realitu, ať už papírové Cardboard od Googlu, nebo mnoho různých plastových alternativ, existuje v Obchodě Play stále více různých aplikací. Představíme vám ty nejlepší z nich.

Cardborad

Základní aplikace

Bez aplikace Cardboard se při použití brýlí pro virtuální realitu neobejdete. Tato aplikace z dílny Googlu totiž slouží v první řadě ke spárování brýlí a smartphonu, a to nejen skládacích papírových Cardboard brýlí od Googlu, ale i kteréhokoli jiného headsetu od různých dalších výrobců. Ke spárování přitom slouží QR kód vytištěný na brýlích, nic není nutné nastavovat manuálně. V aplikaci Cardboard pak lze získat další aplikace s funkcí virtuální reality a také například přehrávat speciální videa, určená pro brýle pro virtuální realitu. Další aplikace si sice můžete stahovat i bez předchozí instalace aplikace Cardboard, přesto vám ale její použití doporučujeme.

Platforma: iOS Platforma: Android
zdarma zdarma

Cardboard Camera

360° fotografie

Také další důležitá aplikace ze světa virtuální reality pochází přímo od Googlu. Aplikace Cardboard Camera, dostupná pro Android a iOS, vás provede snímáním 360stupňových fotografií, vhodných pro následné prohlížení pomocí brýlí pro virtuální realitu. Stačí jen následovat instrukce zobrazované na displeji, podle kterých budete vědět, jakým směrem a jakou rychlostí otáčet při fotografování smartphonem, aby mohla aplikace následně vygenerovat prostorový obraz, ve kterém se, po nasazení virtuálního headsetu, budete moci rozhlížet všemi směry.

Platforma: iOS Platforma: Android
zdarma zdarma

Google Street View

Virtuální procházka

Aplikaci Google Street View můžete samozřejmě používat bez ohledu na to, zda nějaké brýle pro virtuální realitu vlastníte. Pokud ale máte brýle Cardboard nebo některou z jejich alternativ, získají virtuální procházky v ulicích měst celého světa zcela nový rozměr (doslova). S brýlemi pro virtuální realitu se můžete v Google Street View rozhlížet do všech stran a znovu tak navštívit známá místa, nebo naopak pečlivě prozkoumat cíl plánované cesty, ještě než opustíte pohodlí svého bytu. Výhodou je i možnost prohlížet si obsah publikovaný ostatními uživateli, nebo naopak přidávat vlastní 360stupňové snímky.

Platforma: iOS Platforma: Android
zdarma zdarma

Expeditions

Pohodlné expedice

Aplikaci Expeditions připravil Google především pro výuku na školách s využitím smartphonu a levných papírových brýlí Cardboard. Zajímavá je ale pro každého, kdo má doma jakýkoli headset pro virtuální realitu a chce vyrazit na některou z více než dvou stovek expedic za divokými zvířaty, pod hladinu oceánu, do pouště a na další zajímavá místa. Aplikace Expeditions obsahuje nejen 360stupňové snímky, ale je zároveň jakýmsi průvodcem, který vás upozorní na zajímavá místa v záběru. Expeditions má rovněž režim pro učitele, kteří chtějí tuto lákavou aplikaci zapojit do své výuky.

Platforma: iOS Platforma: Android
zdarma zdarma

Google Arts & Culture

Výlety za kulturou

Výčet aplikací s prvky virtuální reality zakončíme aplikací Google Arts & Culture, která představuje mobilní multimediální encyklopedii historie, umění a kultury. Vzdělávací účel aplikace Google Arts & Culture podporují nejen fotografie, videa a texty, ale také 360stupňové fotografie pamětihodností, turistických zajímavostí i uměleckých děl, které si užijete nejvíc právě s nasazenými brýlemi pro virtuální realitu. Obsah aplikace Google Arts & Culture je připravován ve spolupráci s muzei a památkáři po celém světě a připraví vás nejen na hodinu dějepisu, ale i na návštěvu světových metropolí.

Platforma: iOS Platforma: Android
zdarma zdarma

AAA VR Cinema

Přehrávač 360° videí

Videopřehrávač AAA VR Cinema je určen k přehrávání 360stupňových videí, uložených v paměti vašeho smartphonu, vloženého do brýlí Cardboard či jiného virtuálního headsetu. Přehrávač podporuje všechny současné typy 360stupňových a 3D videí a umožňuje detailní nastavení obrazu i pohybu ve virtuálním prostředí videa. Autoři aplikace řešili i problém s ovládáním přehrávání videí ve chvíli, kdy máte smartphone vsazený ve virtuálních brýlích. Podpora myši, připojené přes Bluetooth, je však v současné verzi deaktivována, jelikož je třeba vyřešit problémy s výkonem aplikace. Vyplatí se proto sledovat změny v aktualizacích aplikace.

Platforma: Android
zdarma

Fulldive VR

Vyhledávač virtuálního obsahu

Autoři aplikace Fulldive VR ji popisují jako navigační platformu ve virtuální realitě, což je celkem přesný popis funkcí tohoto programu pro virtuální headsety. Fulldive VR vyhledává aplikace, videa, 360stupňové fotografie a další obsah vhodný pro brýle Cardboard i různé jejich alternativy. Zajímavý obsah můžete přímo z aplikace sdílet se svými přáteli a nechybí ani možnost procházet a zkoušet stovky her využívajících virtuální realitu. Vývojáři aplikace Fulldive VR chystají i další zajímavé funkce, jako například podporu streamování videí z Netflixu a Hulu nebo třeba možnost zobrazit obsah pracovní plochy počítače ve virtuálních brýlích.

Platforma: iOS Platforma: Android
zdarma zdarma

Titans of Space

Putování v kosmu

Jednou z nejpopulárnějších aplikací pro Cardboard a další brýle pro virtuální realitu je i Titans of Space. Aplikace obsahuje prostorový model sluneční soustavy, ve kterém se můžete díky virtuálnímu headsetu volně pohybovat, porovnávat velikosti a oběžné dráhy planet i dalších vesmírných těles a zjistit celou řadu zajímavých informací. Aplikace Titans of Space může primárně sloužit k účelům výuky, ale zajímavá bude pro každého majitele brýlí pro virtuální realitu, který se zajímá o vesmír. Základní verze aplikace Titans of Space je použitelná bezplatně, kolem 70 korun si ale musíte připlatit, chcete-li mít k dispozici namluvený komentář (anglicky).

Platforma: Android
zdarma

VR Store

Aplikace na jednom místě

Aplikace VR Store představuje způsob, jak se snadno a rychle dostat k dalším aplikacím a hrám určeným pro Cardboard a další brýle pro virtuální realitu. Dostupné aplikace jsou přehledně tříděny do kategorií, takže si můžete pohodlně vybírat například z celkově nejoblíbenějších aplikací, 360stupňových fotografií a videí, vzdělávacích aplikací a samozřejmě i her. U žádné z aplikací nechybí hodnocení uživatelů a celkový počet stažení. Po výběru aplikace k instalaci vás VR Store přesměruje do Obchodu Play, kde běžným způsobem dokončíte instalaci. Nabídka aplikací s prvky virtuální reality se aktualizuje každý den a v současné době jich je k dispozici necelá tisícovka.

Platforma: Android
zdarma

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.