Menu

Windows 11: Microsoft chce přimět uživatele, aby pracovali s Edge

19.11.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 11: Microsoft chce přimět uživatele, aby pracovali s Edge

Windows 11: Microsoft chce přimět uživatele, aby pracovali s Edge | foto: Surface/Unsplash

Ve Windows 11 Microsoft zkomplikoval změnu výchozího prohlížeče. Nyní blokuje i aplikaci, která umožňovala překážky obejít.

Výchozím prohlížečem v prostředí Windows 11 je Edge. Změna a nastavení jiného browseru je poměrně složité. Musíte nastavit spoustu voleb a projít přes vyskakovací okna. Některé funkce jsou s Microsoft Edge přímo svázány, jako například vyhledávání na Hlavním panelu.

Tento problém lze obejít pomocí nástrojů, ke kterým patří například EdgeDeflector (www.ctrl.blog/entry/edgedeflector-default-browser.html), které vytvářejí přesměrování. Tam, kde by Windows normálně aktivovaly Edge, nástroj spustí oblíbený prohlížeč uživatele. To už se ale brzy stane minulostí. Podle informací serveru The Verge chce Microsoft v budoucnu podobné nástroje blokovat. Píše o tom v příspěvku "Microsoft blocks EdgeDeflector to force Windows 11 users into Edge".

Omezení pro prohlížeč ve Windows 11: Microsoft se domnívá, že má pravdu

windowsearch

Jednou z funkcí, která je ve Windows přímo provázaná s prohlížečem Edge, je vyhledávání na Hlavním panelu. | Zdroj: Vyhledávání/Windows 10

Mluvčí Microsoftu k tomu dodává: "Systém Windows na své platformě otevřeně umožňuje používání aplikací a služeb, včetně různých webových prohlížečů. Současně Windows také poskytují určité koncové prostředí v systému, a to jak ve verzi 10, tak i 11. Jedním z příkladů koncového prostředí, které není určeno pro přesměrování, je vyhledávání na Hlavním panelu. Pokud se dozvíme o nesprávném přesměrování, budeme se zabývat nápravou."

Tvůrci EdgeDeflectoru z tohoto oznámení přirozeně nemají radost. Vývojář Daniel Alexandersen na svém blogu (www.ctrl.blog) v příspěvku "Windows 11 blocks Edge browser competitors from opening links" píše: "Toto už není promyšlené jednání společnosti, které záleží na jejím produktu. Společnost Microsoft není dobrým správcem operačního systému Windows. Upřednostňuje reklamu, bundleware a předplatné před produktivitou uživatelů svých produktů."

Microsoft už několikrát musel zaplatit pokutu

Dalším dotčeným produktem je Mozilla Firefox. Vývojáři vyvinuli systém, který jediným kliknutím nastaví prohlížeč jako výchozí, a ten se poté také použije pro exkluzivní funkce, jinak vyhrazené Edge. S nejnovějšími změnami to ale už není tak snadné.

V minulosti už byl Microsoft často kritizován za to, že v oblasti prohlížečů v prostředí Windows neumožňuje férovou konkurenci. V Evropě za to byla Microsoftu několikrát uložena pokuta ve výši milionů eur.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Lepší je vůbec Windows nepoužívat a je po problému. Pro většinu lidí je prakticky jedno, jestli jedou a Windows nebo třeba Linuxu. Jen jsou líní se naučit pár odlišností.

  Reagovat na komentář

  Takže ďalší dôvod, prečo neprechádzať na Win11 – politika M$ je totiž taká, že „oni“ vedia najlepšie, čo je pre užívateľa dobré a voľby a zmeny užívateľa sú preto nežiadúce – teda zo strany M$ skoro absolútna kontrola.

  Reagovat na komentář

  M$ si stále myslí, že len on je najlepší. A doplatí na to. Pokiaľ sa spojísvet voči takýmto praktikám zo strany M$ a budú mu udeľovať pokuty (ale nie pár miliónov, ale MILIARDY $) a to opakovane – pochopí, že sa nedá močiť proti vetru. Ak miesto miliardových ziskov mu budú vyskakovať miliardové straty pre pokuty, potom možno otočí.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení