Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: 27" AOC Agon Pro AG274QZM – perfektní mini LED monitor nejen pro hráče

Michal Bareš 10.04.2024

Monitor AOC AG274QZM kombinuje to nejlepší ze všech kategorií a potěší nejen hráče, ale i profesionální grafiky nebo tvůrce videa. S jemným rozlišením, perfektní ergonomií, Mini LED podsvícením a podporou USB-C je to jeden z nejlepších dostupných monitorů.

Kapitoly článku

Monitor Agon Pro AG274QZM nás během testu nadchl perfektním a rychlým obrazem, vysokou kalibrovanou barevnou přesností i skvělou výbavou. Právem patří mezi naprostou zobrazovací špičku, kterou můžeme bez zaváhání doporučit všem typům uživatelů, od hráčů, přes kreativní tvůrce videa až po grafiky a fotografy. Drobným zádrhelem může být cena okolo 20 000 Kč, ovšem podobně vybavená konkurence je ještě dražší.

IPS panel s Mini LED a stínítkem

Základem monitoru je špičkový 27” IPS panel s rozlišením 2 560 x 1 440 bodů a maximální 240Hz obnovovací frekvencí. O podsvícení se stará Mini LED systém, který zajišťuje naprosto homogenní rozložení jasu s maximální svítivostí až 600 cd/m2 a perfektním kontrastem. Vrcholem všeho je velmi vysoké pokrytí barevného prostoru překračující 100 % sRGB i Adobe RGB a 95 % DCI-P3, barvy mají přitom díky tovární kalibraci i vysokou věrnost.

AOC Agon Pro AG274QZM
Součástí dodávky monitoru AOC Agon Pro AG274QZM je i stínítko
Zdroj: Michal Bareš, Chip
AOC Agon Pro AG274QZM
Portová výbava monitoru AOC Agon Pro AG274QZM
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Monitor lze díky Mini LED podsvícení a matnému povrchu displeje s antireflexní vrstvou používat i na přímém slunečním světle. Uživatelé v takovém případě ocení i dodávané pevné a magneticky uchycené stínítko, které snižuje rušivé boční a vrchní odrazy světla a má pozitivní vliv na přesné zobrazení barev a kontrast. Samotné stínítko podobné kvality přijde na cca 3 000 Kč.

Mini LED podsvícení operuje v 32 zónách, takže obraz má vysoký kontrast jak ve tmavých HDR scénách, tak ve scénách velmi světlých. Testovali jsme řadu monitorů s podporou HDR, ale Agon Pro AG274QZM s HDR 600 nabízí pravděpodobně nejlepší HDR obraz s jakým jsme se setkali. Monitor ale díky Mini LED podsvícení exceluje hlavně při zobrazení běžného SDR obsahu.

Ergonomie, konektory a spotřeba

Monitor s cenou okolo 20 000 Kč musí nabízet i jiné kvality, než jen dokonalý obraz. Z hlediska ergonomie nám na něm nechybělo prakticky nic. Zobrazovací panel je umístěn na výškově stavitelném stojanu s rozsahem 12 cm, lze jej překlopit na výšku do režimu pivot, naklápět i otáčet. Rámečky okolo displeje mají jen cca půl centimetru a OSD menu lze ovládat pomocí joysticku, umístěného na zadní straně monitoru. Ještě snadnější ovládání nabízí ovládací puk, který se připojuje ke speciálnímu portu.

AOC Agon Pro AG274QZM
Projektor osvítí pracovní plochu pod monitorem buď logem, nebo nápisem Agon
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Vedle něj se na zadní straně monitoru nachází videokonektory v podobě dvou DisplayPort 1.4 zdířek, jednoho HDMI 2.1 a USB-C portu s podporou až 65W dobíjení připojeného notebooku. USB-C konektor umožňuje používat monitor jako KVM základnu, která umožňuje pomocí připojené klávesnice a myši práci s až třemi počítači najednou.

Na druhé straně konektorové lišty je čtveřice USB-A portů a vstupní USB-B. Nechybí trojice audiozdířek pro připojení sluchátek nebo externích reproduktorů. Ty ale nejsou téměř potřeba, Agon Pro AG274QZM je totiž osazen dvěma 5W reproduktory s podporou DTS. Ty bohatě stačí na přehrávání filmů nebo hudby u práce, ale špičkový obraz si během hry zaslouží odpovídající zvukovou kulisu, kterou při vší snaze zajistí kvalitní sluchátka mnohem lépe.

Z hlediska ergonomie máme výhradu snad jen k hodně široce rozkročenému stojánku, který sice monitoru zajišťuje perfektní stabilitu i při zuřivém hraní, ale zabírá poměrně hodně místa na pracovním stole.

Mini LED podsvícení v kombinaci s rychlým a barevně kvalitním panelem znamená i vyšší spotřebu. Monitor s mohutným externím napájecím adaptérem si při práci s kancelářskými dokumenty a přehrávání videa říkal o cca 30-32 W, v závislosti na zvoleném režimu, náročnosti obrazu a nastavené úrovni jasu ale může být až dvojnásobná.

AOC Agon Pro AG274QZM
Při práci s běžnými aplikacemi se spotřeba monitoru pohybovala okolo 30 W
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Herní výbava

S maximální obnovovací frekvencí 240 Hz a rychlou dobou odezvy na úrovni 1 ms je monitor ideální pro nejnáročnější hráče. Tomu odpovídá i lehce extravagantní černo červené tělo s nějakými světýlky, které lze ale v OSD menu vypnout. Zajímavostí je projektor, který směřuje mezi rozkročené nohy stojanu a zobrazuje buď logo, nebo nápis Agon. Intenzitu nebo barvy světla projektoru lze měnit v OSD.

Samozřejmostí je podpora vyhlazovacích technologií AMD FreeSync a Nvidia G-Sync Ultimate. V kombinaci s rychlou obnovovací frekvencí je herní výkon naprosto plynulý a netrhaný i v nejtěžších situacích a při extrémně vysokých fps.

V česky lokalizovaném OSD menu se nachází řada možností pro nastavení herních vlastností monitoru, ovšem nejlepší je podle nás automatický přednastavený režim.

Technická data

AOC Agon Pro AG274QZM


Displej / rozlišení 27" / 2 540 x 1 440 bodů / matný / IPS / Mini LED / 240 Hz

Max. jas / kontrast 608 cd/m2 / 2 982 : 1

Doba odezvy 1 ms

Pokrytí barevného prostoru sRGB / DCI-P3 154 % / 95 %

Výbava 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, USB-C (TB, PD), 4x USB 3.2 Gen1, audio

Spotřeba – herní / běžný provoz 45 W / 30 W

Cena 20 990 Kč

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud