Přejít k hlavnímu obsahu

Test 38 M.2 SSD disků pro PCIe 3.0 I PCIe 4.0

Michal Bareš 19.08.2022
info ikonka
Zdroj:

Jsou malé, ale ohromně rychlé. Nejlepší M.2 SSD disky dnes běžně dosahují přenosových rychlostí až 7 GB/s.

Chip 09/2022: Konektory typu M.2 disponují základní desky již minimálně šest let a za tu dobu se z nich stal nejoblíbenější způsob připojení SSD disků. Má to dobrý důvod, protože ultrarychlé disky SSD M.2 dokážou v roli systémového disku maximálně zrychlit běh Windows. Bez tohoto typu úložiště se dnes nikdo, kdo staví počítač pro výpočetně náročné aplikace nebo pro hraní her, neobejde. SSD disky M.2 odesílají data prostřednictvím protokolu NVMe, který není na rozdíl od staršího rozhraní SATA omezen rychlostním limitem 600 MB/s. Výkon momentálně dostupných NVMe SSD disků je omezen hlavně typem rozhraní PCI Express, přes které si vyměňují data se základní deskou. 

Dlouhou dobu bylo obvyklým rozhraním na základních deskách stolních počítačů i notebooků rozhraní PCI Express 3.0 (PCIe) s maximální teoretickou propustností na úrovni 4 GB/s. S třetí generací procesorů Ryzen přešla společnost AMD zhruba před dvěma lety na rozhraní PCIe 4.0, které maximální propustnost zdvojnásobilo na 8 GB/s. Oproti tomu se společnost Intel rozhraní PCIe 3.0 držela déle. Rychlejší SSD disky s rozhraním PCIe 4.0 plně využijí až základní desky a procesory 12. generace procesorů Core-i. Pro zájemce o stavbu nového počítače to tedy znamená, že maximální přenosovou rychlost M.2 SSD disků určuje nejen jejich kvalita, ale hlavně instalovaný procesor a odpovídající čipová sada základní desky.

Do testovací laboratoře jsme přinesli téměř 40 M.2 SSD disků, určených pro základní desky se sběrnicí PCI Express 3.0 i pro novější PCI Express 4.0 a prozradíme vám nejen vítěze obou kategorií, ale i naše cenové tipy.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme