Epson L1800
Tiskárna vychází z minulý rok představeného A4 modelu L800 a používá i stejné inkousty, které se dodávají ve velkých lahvičkách s objemem 70 ml. Z boku tiskárny je umístěna tankovací nádrž pro šest samostatných inkoustů (C, M, Y, K, LC, LM), do které je nejprve nutné nalít obsah přibalených inkoustových lahviček. Při prvním spuštění chvíli trvá, než si tiskárna z nádržky nasaje do hadiček vedoucích k tiskové hlavě dostatečné množství inkoustu pro tisk, tato operace ale trvá necelou půlhodinu, poté již budete moci tisknout téměř okamžitě. V případě, že tiskárnu vypnete od napájení, dochází po jejím zapnutí k čištění systému, které ale zabere jen několik desítek sekund. V praxi tak sice tiskárna vytiskne první požadovaný výtisk v rozmezí půl minuty až několika minut (podle toho, jak dlouho jste na ní netiskli), ale vzhledem k tomu, že bude využívána hlavně pro tisk fotografií, to patrně nikoho moc nepohorší, zvláště vezmeme-li v úvahu opravdu nízké tiskové náklady.
Epson si díky vyšší ceně tiskárny a systému objemných inkoustových zásobníků mohl dovolit snížit cenu obyčejného i fotografického tisku na minimum. Tiskové náklady na stránku kancelářského dokumentu s 5% černým, resp. 20% barevným potiskem jsou tak nízké, že je výrobce ani neuvádí. Jediná zveřejněná hodnota hovoří o tom, že každá 70ml lahvička vystačí na tisk 1 800 fotografií velikosti 10 x15 cm. Při běžné ceně cca 250 Kč (doporučená koncová cena 285 Kč) za jednu lahvičku vyjde jedna fotografie na 83 haléřů, při oficiálních cenách pak na 0,95 Kč. Celostránková fotografie formátu A4 tak vyjde na necelých 3,50 Kč a fotografie formátu A3 bude stát okolo sedmi korun; všechny údaje představují pouze náklady na inkoust bez započítání ceny fotopapíru. Z těchto hodnot je jasné, že náklady na tisk kancelářských dokumentů jsou opravdu zanedbatelné a Epsonu nelze vyčítat, že je neuvádí. Provozní náklady se díky piezoelektrické technologii tisku nebudou časem zvyšovat, protože tento typ trysek nemá omezenou životnost a nevyžaduje po čase výměnu hlavy.
Specializací tiskárny je tisk fotografií, který zvládá překvapivě dobře. Kvalita tisku kancelářských dokumentů je nižší, přesto v klidu použitelná. Okraje písma nejsou dokonale vyhlazeny, ale toho si běžný uživatel ani nevšimne. V nejrychlejším režimu draft zvládne tiskárna zpracovat 18 stran černobílého textu za 108 sekund, výsledek lze ale použít opravdu pouze pro náhled. Tisk dokumentů ve standardním rozlišení je pomalý, 10 stran obchodního dopisu s barevným logem trvalo téměř čtyři minuty, první výtisk opustil zařízení za 25 sekund. Tisk standardního 18stránkového PDF dokumentu zabral dokonce sedm a půl minuty. Na druhou stranu fototisk zvládá Epson L1800 nejen skvěle, ale i rychle. Výroba celostránkové fotografie formátu A4 trvala 138 sekund, fotografie formátu A3 byla hotova za čtyři minuty a 10 sekund.
Líbila se nám i dostatečně robustní konstrukce tiskárny s dobře dimenzovaným výstupním zásobníkem papíru, kapacita vstupního zásobníku závisí na typu a gramáži použitého papíru, maximální gramáž ale výrobce neuvádí. Tiskárna bohužel nepodporuje přímý průchod papíru.
Michal Bareš
Shrnutí testu
Povedená fototiskárna formátu A3+ s úžasně levnými provozními náklady a velmi dobrou kvalitou i rychlostí fototisku. Tisk běžných dokumentů je pomalejší a jeho kvalita je pouze průměrná, toto zařízení je však určeno hlavně pro tisk fotografií.
Technická data
Max. rozlišení tisku 5 760×1 440 dpi
Formát / počet ink. A3+ / 6
Kap. vstup. / výstup. zásobníku (A4) max. 100 / max. 50
Připojení USB 2.0
Rozměry a hmotnost 70×32×22 / cca12 kg
Spotřeba (stand-by) 1,7 W
Tisk. náklady (foto 10×15 / A4 / A3) 0,83 / 3,50 / 7 Kč
CHIP výborný (1,3)

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.