Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Huawei Pura 70 Pro – parádní fotky, dlouhá výdrž, ale také řada omezení

Michal Bareš 28.05.2024

Huawei Pura 70 Pro je nástupce legendární řady Huawei P, která proslula skvělými fotoaparáty. I novinka fotí dokonale, ale také má stále řadu omezení, kvůli kterým ji můžeme doporučit pouze skalním příznivcům této značky.

Kapitoly článku

Huawei Pura 70 Pro boduje velkým 6,8” OLED displejem s vysokým rozlišením a plynulou 120Hz frekvencí, ale nejlepší je trojitý fotoaparát, který pořizuje skvělé fotografie na profesionální úrovni a disponuje až 100x zoomem. Nadmíru spokojeni jsme byli také s výdrží na baterii, která při 60 Hz vydržela téměř 20 hodin.

Výkon vlastního procesoru HiSilicon Kirin 9010 je velmi dobrý, ale konkurenční Snapdragon je jasně výkonnější. Tím bohužel výhrady nekončí, protože kvůli známému embargu chybí 5G a služby Google. Většinu aplikací lze tedy snadno získat přímo od developerů nebo z jiných obchodů, ale s Google Pay (a hrami, které tuto službu používají) počítat nelze. Ano, a za cenu těsně pod 30 000 Kč lze sehnat špičkové telefony od konkurence, které fotí téměř stejně dobře.

Huawei Pura 70 Pro
Tenké rámečky telefonu Huawei Pura 70 Pro
Zdroj: Chip
Rozhraní systému EMUI 12
Nastavení displeje v systému EMUI 12
Zdroj: Rozhraní systému EMUI 12

Malé okraje, spousta pixelů

S 6,8” úhlopříčkou a hmotností 225 gramů je Huawei Pura 70 Pro jedním z nejobjemnějších telefonů ve své kategorii. Těžiště se nachází v horní části velkého ostrůvku fotoaparátu, což způsobuje, že se při používání jednou rukou tak trochu snaží vypadnout z ruky, celkově ale sedí v ruce pohodlně.

Mírně zaoblené okraje a konstrukce hran vypadají pěkně, i když jsou dnes v módě spíše rovné hrany. Kvality OLED panelu jsou nesporně skvělé. Velmi vysoké rozlišení 2 844 x 1 260 pixelů zobrazuje obsah ostře a s jemnou 120Hz frekvencí.

Velký krok kupředu udělal Huawei v oblasti jasu. Za běžných podmínek jsme naměřili velmi vysoký maximální jas 1 551 cd/m2, díky čemuž lze obsah displeje snadno přečíst i za jasného světla.

Displej telefonu Pura 70 Pro zobrazuje hry, filmy, fotografie atd. v sytých barvách a jasnými kontrasty. Malý kruhový výřez pro přední fotoaparát zakrývá menší část displeje než u iPhonu nebo Honoru Magic 6 Pro (test). Špičková konkurence, jako například Galaxy S24 Ultra (test), nabízí o něco jemnější a jasnější displeje, ale v praxi si rozdílu nevšimnou ani profesionálové.

Huawei Pura 70 Pro
Huawei Pura 70 Pro
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výkon bez Snapdragonu

Zatímco Huawei P60 Pro (recenzi najdete zde) stále spoléhal na procesor Snapdragon od Qualcommu, Pura 70 Pro se snaží konkurovat vlastním osmijádrovým procesorem HiSilicon Kirin 9010 s taktem 2,3 GHz a operační pamětí na úrovni 12 GB RAM.

Ten však v testu prokázal výkon odpovídající pouze střední třídě. Ačkoli pracuje Huawei Pura 70 Pro v běžném provozu naprosto plynule a nemá problémy ani s náročným multitaskingem nebo 3D hrami, v náročnějších situacích, jako je střih videa, nebo v benchmarcích Huawei za špičkovou konkurencí jednoznačně zaostává. Ta je letos zkrátka lépe vybavena Snapdragonem 8 Gen 3. Pravda také je, že Pura 70 Pro je v některých testech dokonce pomalejší než předchozí model P60 Pro.

Huawei Pura 70 Pro
Huawei Pura 70 Pro se nabije za 50 minut
Zdroj: Chip

Dlouhá výdrž na baterii, rychlé nabíjení

Na druhou stranu Huawei nechává své konkurenty daleko za sebou z hlediska výdrže na baterii. Naše Pura 70 Pro s 60Hz obnovovací frekvencí zvládla ve standardním redakčním testu úctyhodných 19 hodin a 15 minut nepřetržitého provozu, což až na výjimky v podobě některých modelů od Sony.

Přepneme-li na pevnou maximální frekvenci 120 Hz, dosahuje Pura 70 Pro stále velmi dobré výdrže 14 hodin a 20 minut. Vzhledem k proměnlivé frekvenci snímků se může doba praktického používání lišit i v závislosti na provozovaných aplikacích.

Huawei Pura 70 Pro se v testu blýskl také vysokou rychlostí dobíjení. Při použití dodávaného 100W adaptéru se po 30 minutách nabije na skvělých 80 %, což představuje 15 hodin a 44 minut nepřetržitého provozu. To je momentálně další z rekordů tohoto telefonu. Alternativně můžeme Puru napájet bezdrátově s výkonem až 80 wattů.

Huawei Pura 70 Pro
Zadní blok fotoaparátů telefonu Huawei Pura 70 Pro
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční fotografie z Huawei Pura 70 Pro
Noční fotografie z Huawei Pura 70 Pro
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Špičkové fotoaparáty pura excellence

Korunním klenotem telefonu Huawei Pura 70 Pro je sestava zadních fotoaparátů. Hlavní snímač trojitého fotoaparátu má 50Mpx rozlišení a objektiv s variabilní světelností f1,6~f4,0 a optickou stabilizací. Motorika objektivu je slyšet i při otevření a zavření aplikace fotoaparátu. Vedle hlavního snímače našel místo 48Mpx makro teleobjektiv se světelností f/2.1 a rovněž optickou stabilizací. Trojici doplňuje 12,5Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát.

Kvalita snímků pořízených telefonem Huawei Pura 70 Pro je dokonalá. Snímky překypují detaily, ukazují krásné kontrasty a barvy, aniž by se příliš vzdálily realitě. Snímky jsou působivé i při slabém osvětlení a noční režim scenérie náležitě rozjasní.

Působivý je také režim "momentka", který má za úkol ostře zachytit rychlou akci, například se hodí pro rychlé fotky za chůze. Díky mimořádně krátkému expozičnímu času nejsou objekty snímané zza pohybu rozmazané, ale vypadají stejně ostře, jakoby fotograf stál na místě. Působivé jsou i další funkce, jako je supermakro, malování světlem nebo selfie snímky 13Mpx předního fotoaparátu s automatickým ostřením a sledováním očí.

Noční fotografie z Huawei Pura 70 Pro
Noční fotografie z Huawei Pura 70 Pro
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční fotografie z Huawei Pura 70 Pro
Noční fotografie z Huawei Pura 70 Pro, 40x
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Díky teleobjektivu s mohutným zoomem můžeme scenérii opticky a téměř beze ztrát přiblížit 3,5krát, k dispozici je stále velmi použitelný 10x hybridní zoom. Ostré a detailní výsledky přiblížených snímků jsou působivé a zoom produkuje vcelku dobré výsledky i za horších světelných podmínek. Stonásobný digitální zoom hraje stejnou ligu jako Honor, Xiaomi a Samsung Galaxy S24 Ultra (test), pořízené snímky okamžitě upravuje software fotoaparátu, který vyhlazuje hrany a vyplňuje šum barevných ploch. Výsledné snímky ze 100x přiblížení samozřejmě vypadají jako omalovánka, ale  jsou velmi dobře orientační.

Video dokáže Pura 70 Pro natáčet ve 4K při 60 snímcích za sekundu. Volitelná softwarová stabilizace obrazu však funguje pouze při záznamu videa ve Full HD rozlišení, i bez ní je však video poměrně plynulé.

Achillovou patou zůstává Google

Po technické stránce Huawei Pura 70 Pro září v mnoha disciplínách. Nemůžeme ale zapomenout na velkou Achillovu patu v podobě absence služeb Google. To znamená, že na telefonu nejsou nainstalovány Mapy Google, YouTube ani obchod Google Play. Přestože se alternativní galerie aplikací Huawei AppGallery výrazně rozrostla, stále v ní chybí aplikace Google a některé zásadní aplikace třetích stran. Ty nám alespoň umožňuje nainstalovat jinde pomocí odkazů na stránky pro stažení souborů .apk. Námi testovaný telefon byl ale osazen ještě testovacím firmwarem a řada .apk aplikací nešla nainstalovat, i když na jiných telefonech Huawei v pořádku běží. Problém jsme měli i s instalací některých benchmarků.

Huawei Pura 70 Pro
Do telefonu Huawei Pura 70 Pro lze pomocí obchodu Aurora Store nainstalovat některé aplikace Google
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Huawei Pura 70 Pro
Pomocí obchodu Aurora Store lze na telefon nainstalovat některé aplikace Google
Zdroj: Rozhraní systému EMUI 12

Aplikace jak od Googlu, tak i od jiných poskytovatelů lze do telefonu stáhnout například přes obchod "Aurora Store". Instalaci tohoto obchodu ale doporučujeme provést přes .apk staženou z počítače, protože mobilní verze se neustále snaží podloudně získat vaše telefonní číslo. Jakmile jej zadáte, máte zaděláno na problém s pravidelnou odchozí platbou 99 Kč za týden. Instalaci .apk aplikací přes alternativní obchody bychom rozhodně nesvěřili dětem.

Aurora Store nabízí řadu aplikací od Googlu, ale ne všechny na námi testovaném testovacím firmwaru fungovaly, na jiných telefonech Huawei ale běží, takže odhadujeme, že to bude problém předprodejního firmwaru. Samozřejmě nebudou fungovat služby Google Pay a některé jiné aplikace. Nefunguje například oblíbená hra "Pokémon GO".

Výrobce neuvádí, jak dlouho hodlá podporovat Pura 70 Pro funkčními a bezpečnostními aktualizacemi. Zatímco Samsung a Google slibují plnou podporu nových zařízení S a Pixel po dobu sedmi let, zákazníci Huawei cestují do nejisté budoucnosti.

Huawei Pura 70 Pro
Do telefonu Huawei Pura 70 Pro lze vložit dvě SIM karty,ale pojedou jen na LTE
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Nejmodernější výbava, kde je to možné

Ze stejných důvodů zaostává Huawei i v oblasti mobilní komunikace. Čínský výrobce může do modelu Pura 70 Pro integrovat pouze LTE a musí se obejít bez 5G. Kromě toho nemáme k dispozici ani nejmodernější Wi-Fi 6. Špičkové zařízení nepodporuje ani eSIM. Místo toho do něj vložíme až dvě mobilní smlouvy tradičním způsobem pomocí SIM karty.

Zbytek výbavy splňuje všechny požadavky současného špičkového smartphonu. Jeho kryt je chráněn proti prachu a vodě podle normy IP68. Pod displejem se nachází snímač otisků prstů a funguje i rychlé rozpoznání obličeje. Hlavní paměť, nominálně uváděná jako 512 GB, nám po počátečním nastavení ponechává volných 462 GB. Stereo reproduktory přinášejí příjemný zvuk a sluchátka se dají připojit přes USB-C nebo Bluetooth 5.2.

 

Technická data

Huawei Pura 70 Pro


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,8" / 2 844 x 1 260 / OLED / 1-120 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 551 cd/m2 / 152 : 1

CPU / GPU / RAM HiSilicon Kirin 9010 / 2 300 MHz / Maleoon 910 / 12 GB

Výbava 2x LTE, Wi-Fi 5, USB-C (3.1), BT 5.2, NFC, 50+48+12,5 / 13 Mpx, 5 050 mAh, indukční dobíjení, reverzní dobíjení, IP68, IrDA

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 512 GB (462 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / max. Hz / dobíjení 19:15 / 14:20 / 0:50 h:m

PCMark 3.0 / GFX Bench 10 129 bodů / 70 fps

3DMark WLE / GeekBench 1 384 bodů (8,3 fps) / 4 330 bodů

Operační systém EMUI 12

Rozměry a hmotnost 163 x 75 x 10,0-13,7 mm, 225 g

Výkon (20 %) 2,4

Výbava (20 %) 2,1

Výdrž na baterii (20 %) 1,0

Displej (20 %) 1,3

Fotoaparát (20 %) 1,0

Cena 29 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud