Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Motorola Razr 40 – co lze čekat od skládačky pod 18 000 Kč?

Michal Bareš 16.10.2023

Skládací smartphony si našly cestu už i do střední třídy. Momentálně nejdostupnější skládačka Motorola Razr 40 je vynikající telefon, který sice nemá všechny vychytávky prémiových modelů, ale nabízí vše důležité bez větších kompromisů.

Kapitoly článku

Skládací telefon s cenou výrazně pod 20 000 Kč musí mít nějaká omezení, ale v případě Motoroly Razr 40 nejsou zásadní a výsledkem je velmi dobrý telefon. Motorola jej sice vybavila jen procesorem střední třídy, ovšem OLED displej je skvělý, výdrž na baterii dostatečná a výhrady nemáme ani k výbavě. Fotoaparát je spíše střední třídy, ale přesto funguje dobře.

Téměř žádné inovace, ale pěkný displej

Dražší skládačka Motorola Razr 40 Ultra nás nedávno zaujala několika příjemnými inovacemi, hlavně velkým vnějším displejem. Standardní model Razr 40 se bez této praktické vychytávky musí obejít, a z hlediska vnějšího displeje tak připomíná spíše o jednu nebo dvě generace starší skládačky. Přesto vám menší externí displej v řadě případů ušetří práci s otevíráním telefonu.

Motorola Razr 40
Motorola Razr 40 v otevřeném stavu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Razr 40 ve skutečnosti není ani přímým nástupcem loňského modelu Razr 2022, který používal procesor vyšší třídy, což není případ tohoto modelu. Jediné znatelné vylepšení se týká delší výdrže na baterii a možnosti indukčního dobíjení. Ve všech ostatních ohledech je Razr 40 pozicován níže než Razr 2022 nebo Razr 40 Ultra.

Na rozdíl od 3,5palcového externího displeje modelu Ultra nepředstavuje 1,5palcový vnější zobrazovač modelu Razr 40 s rozlišením 368 x 194 bodů plnohodnotnou náhradu vnitřního panelu. Na 1,5” OLED displeji si můžete prohlédnout stavové zprávy, můžete z něj volat oblíbeným kontaktům, můžete přes něj ovládat rychlá nastavení a přehrávání hudby nebo se podívat na počasí. Využijete jej i při fotografování, ale nejdou na něm provozovat aplikace. Každopádně je to ale použitelný displej, i když špičkové skládačky s ním už dnes zvládnou víc.

Motorola Razr 40
Na externím displeji lze měnit styl zobrazovaných hodin
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Samozřejmě si ale telefon zachovává ten hlavní důvod, proč si lidé pořizují skládací telefon, tedy kompaktní rozměry (74 × 88 x 16 mm), díky nimž se vejde do každé kapsy a atraktivní ohebný displej.

Hlavní displej Motoroly Razr 40 je výborný. Ohebný OLED panel nabízí na 6,9” úhlopříčce rozlišení 2 640 × 1 080 pixelů a výsledkem je hustota pixelů 430 ppi. Kromě toho nabízí displej nadstandardní 165Hz maximální obnovovací frekvenci.

V laboratoři jsme mu naměřili výborný špičkový jas na úrovni 1 129 cd/m2 a přesvědčivý je také šachovnicový kontrast s hodnotou 163:1. Panel plně pokrývá barevný prostor DCI-P3. Z hlediska kvality je hlavní displej Razr 40 téměř totožný s hlavním displejem modelu Ultra.
 

Motorola Razr 40
Detailní pohled na ohyb displeje Motorola Razr 40
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Procesor střední třídy a průměrná výdrž

Z hardwarového hlediska patřily skládací telefony velkých výrobců vždy do nejvyšší třídy, což platilo i o modelu Motorola Razr 2022. Letošní Motorola Razr 40 je ale osazen procesorem Qualcomm Snapdragon 7 Gen1, který patří jednoznačně do střední třídy.

V meziročním srovnání má tak telefon nižší výkon a nesmíme také zapomenout, že je už několik měsíců k dispozici výrazně rychlejší Snapdragon 7+ Gen2. Na druhou stranu v podstatě není z hlediska každodenních potřeb výkonu modelu Razr 40 co vytknout. Standardní aplikace běží hladce a plynule a grafický benchmark dává solidní výsledek 38 snímků za sekundu (fps). Do ideálních 60 fps to má sice ještě kus cesty, ale běžné hry na telefonu běží bez problémů. Pro doplnění, v testu PCMark jsme naměřili výsledek 12 564 bodů a v testu Geekbench 6 ve scénáři všech jader celkem 3 070 bodů.

Baterie Motoroly Razr 40 má kapacitu 4 200 mAh, což je víc než u loňského Razru (3 500 mAh) i víc než u Razru 40 Ultra (3 800 mAh). Větší kapacita se také pozitivně projevila i v našem testu výdrže. Model Razr 2022 si v tomto ohledu vedl poměrně špatně a ve standardním testu s pevným jasem displeje a obnovovací frekvencí 60 Hz vydržel pouze okolo 8 hodin. V porovnání s tím je naměřených 10:52 hodin nástupce mnohem lepší. Model Ultra však dosahuje téměř stejné doby provozu s menší baterií, což je pravděpodobně dáno především lepší energetickou účinností moderního procesoru. S displejem nastaveným na fixní maximální 165Hz frekvenci jsme ve stejném testu dosáhli výdrže devět hodin a 44 minut. V testu PCMark jsme naměřili výdrž na úrovni 10 hodin a 39 minut. Doba nabíjení modelu Razr 40 je přijatelných 73 minut.

Motorola Razr 40
USB-C konektor podporuje pouze pomalejší standard USB 2.0
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Dobrá standardní výbava

Z hlediska funkcí jsou modely Motorola Razr 40 a Razr 40 Ultra prakticky totožné. Skládací mechanismus funguje spolehlivě, ochrana proti prachu a vodě získala pouze základní certifikaci IP52, tedy solidní ochranu proti prachu, ale pouze odolnost proti padající kapající vodě. Vnitřní paměť má velikost 256 GB a nelze ji rozšířit paměťovou kartou. Rozhraní USB-C pracuje pouze pomalejším standardu USB 2.0, takže přenos dat je výrazně pomalejší. Bezdrátové standardy jsou však aktuální, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 a NFC pro bezkontaktní platby.

NanoSIM karta i druhá eSIM podporují mobilní komunikaci přes 5G sítě. Snímač otisků prstů je umístěn ve vypínači a vestavěny jsou dva stereofonní reproduktory s podporou Dolby Atmos. Zvuk je uspokojivý, ale v sektoru mobilních telefonů jsme už slyšeli lepší. Příjemná je ale možnost bezdrátového dobíjení. V navoněné krabičce nechybí ani 33W zdroj pro rychlé nabíjení. Pro operační systém Android 13 výrobce garantuje tři aktualizace operačního systému, a čtyři roky bezpečnostních aktualizací.

Motorola Razr 40
Motorola Razr 40
Zdroj: Motorola

Fotoaparát hodně ostří a nemiluje úplnou tmu


Fotoaparát modelu Motorola Razr 40 je o malinko horší než u modelu Ultra, ačkoli hardwarová výbava standardního modelu Razr vypadá na papíře lépe. Duální fotoaparát má 64Mpx hlavní snímač (Ultra má pouze 12 Mpx) a 13Mpx ultraširokoúhlý snímač. Ale to, čeho jsme si všimli už u kvality snímků modelu Ultra, totiž že fotografie jsou znatelně doostřené, se u Razru 40 projevuje ještě více.

Doostřené fotografie vypadají nepřirozeně a jsou na nich patrné i halo efekty. Detaily jsou dobré a celkově jsou fotografie za dobrých světelných podmínek přesvědčivé. Při odborném hodnocení získal fotoaparát známku 1,9, Motorole Razr 40 Ultra jsme nadělili známku 1,7.

Fotografie z telefonu Motorola Razr 40
Jakmile je v noci k dispozici aspoň trchu světla, jsou fotografie z Motoroly Razr 40 velmi dobré
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Při slabém osvětlení nám vadí šum a chybějící detaily na fotografiích, ale efekty po doostření jsou méně patrné. Kvalitu snímků při slabém osvětlení hodnotíme jako průměrnou. Přední fotoaparát má 32Mpx  snímač s použitelnou kvalitou fotografií. Selfie však má smysl stejně pořizovat hlavním fotoaparátem, protože vnější displej lze použít jako náhled fotografie. Pak také využijete optický stabilizátor obrazu a automatické ostření, které u předního fotoaparátu chybí. Záznam videa je možný v rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů) při 30 fps.

Vraťme se ale na chvíli k možnosti zobrazení náhledu fotografované scény na externím displeji. Je sice malý, ale tuto funkci jsme přivítali. Horší je, že se o ní uživatel prakticky nedoví, protože v nastavení fotoaparátu položka aktivace externího náhledového displeje chybí. Jediné, co lze zapnout, jsou smajlíci vyzývající fotografovaný subjekt, aby se před pořízením snímku usmál. Pod touto položkou bychom čekali i možnost zapnout náhled externího displeje.

Fotografie z telefonu Motorola Razr 40
Jakmile je v noci k dispozici aspoň trchu světla, jsou fotografie z Motoroly Razr 40 velmi dobré
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Bohužel, jediný způsob, jak se k této funkci dostat, je zaklapnout telefon, podívat se na hlavní kameru a dvakrát rychle zmáčknout vypínač, pak se externí displej otevře. Tento postup ale například nefunguje pokud není telefon složený, pokud je otevřený, objeví se na externím displeji jen smajlíky.

Závěr: první skládačka ve své kategorii není vůbec špatná

Zásadní výhodou solidního skládacího telefonu je jeho přijatelná cena. Kompromis v podobě omezeného vnějšího displeje je ale značný, zvlášť ve chvíli, kdy jsou k dispozici loňské modely Samsung Galaxy Z4 Flip za prakticky stejnou výprodejovou cenu. Na druhou stranu stejný osud možná za pár měsíců potká i Razr 40 a jeho cena bude ještě atraktivnější.

Na druhou stranu je ale Motorola Razr 40 hezčí telefon, zvlášť v testované fialové barvě s drsnými pogumovanými zády. Díky nim se krásně drží v ruce a uživatel nemá pocit, že by mu chtěl telefon každou chvíli vystřelit z ruky, pohodlnější je i otevírání.

Technická data

Motorola Razr 40


Displeje (úhlopříčka / rozlišení) 6,9" / 2 640 x 1 080 / OLED / 165 Hz + 1,5" / 368 x 194 / OLED

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 129 cd/m2 / 163 : 1

CPU / GPU / RAM Snapdragon 7 Gen1 (8x 614-2400 MHz) / Adreno 644 / 8 GB

Výbava 2x nanoSIM nebo eSIM, Wi-Fi 6E, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 64+13 / 32 Mpx, 4 200 mAh, indukční dobíjení, IP52

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (226,8 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení 10:52 h:m/ 1:13 h:m

PCMark 3.0 12 564 bodů

3DMark WL / GFX Bench 3 163 bodů (12,0 fps) / 38 fps

Operační systém Android 13

Rozměry a hmotnost 171 x 74 x 8,6- 17,2 mm, 189 g

Výkon (18 %) 2,3

Výbava (18 %) 1,7

Baterie (18 %) 2,4

Displej (18 %) 1,3

Fotoaparát (18 %) 1,9

Obchod s aplikacemi (10 %) 1,0

Cena 17 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud