Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: PocketBook InkPad Color 3 – kouzelné barvy tam, kde byla dřív jen šedá

Michal Bareš 26.04.2024

PocketBook InkPad Color 3 má nový barevný displej s jemnějším rozlišením a lepší barevnou saturací. Poprvé jsmě měli v ruce barevnou čtečku, která nedělá kompromisy při čtení černobílého textu. Navíc se prodává za stejnou cenu, na které začínal InkPad Color 2.

Kapitoly článku

Barevné čtečky s elektronickým inkoustem jsme doposud brali jako tak trochu marginální segment trhu, ale to se s příchodem InkPadu Color 3 mění. Tato čtečka je totiž vynikající ve všech ohledech a přítomnost barevné vrstvy neruší při čtení černobílého textu.

Displej pro časopisy i knihy

Hlavní inovací InkPadu Color 3 je nejnovější barevná vrstva Kaleido 3, která oproti předchozí verzi přináší vyšší barevné rozlišení 702 x 936 bodů a lepší barevnou saturaci. Vyšší rozlišení je výhodou jak při čtení barevných časopisů a komiksů, tak při čtení černobílého textu. Barevné pixely jsou totiž o třetinu menší a nejsou na pozadí černobílého textu tak znát, jako v případě starších barevných čteček s nižším rozlišením a většími body.

PocketBook InkPad Color 3
Porovnání kvality barev u čteček PocketBook InkPad Color 2 (vlevo) a PocketBook InkPad Color 3 (vpravo)
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PocketBook InkPad Color 3
Porovnání kvality černobílého textu čteček PocketBook InkPad Color 3 (nalevo) a PocketBook Era (napravo)
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Barevný displej Kaleido 3 má v tomto případě viditelně lepší barvy i jemnější detaily. S rozlišením 150 DPI a 4 096 barevnými odstíny vypadají kresby dostatečně jemně, hrany barevných přechodů jsou přesné a barevné výplně jsou konzistentní bez okem viditelných teček nebo jiných rušivých prvků. Nezaznamenali jsme problémy s koexistencí černobílého textu vedle barevných částí.

7,8” displej má kromě barevné vrstvy i klasickou černobílou vrstvu s jemnějším rozlišením 1 404 x 1 872 bodů a 16 stupni šedé. Obě vrstvy jsou umístěny nad sebou, což znamená, že při čtení černého textu není bílé pozadí tak čisté, jako u pouze černobílých čteček, ovšem tento problém je mnohem méně znatelný než u minulé verze PocketBook Color 2 a o dvě třídy lepší než v první verzi PocketBook Color. Drobné barevné pixely nejsou okem téměř vidět, vystupují až na detailních fotografiích.

PocketBook InkPad Color 3
Barvy e-inkového displeje Kaleido 3 nejsou tak jasné jako IPS displej notebooku, ale o dost lepší než u předchozí generace a na čtení časopisu stačí
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Nový displej, staré tělo

Kromě displeje je čtečka PocketBook InkPad Color 3 téměř shodná s minulým modelem InkPad Color 2, jehož recenzi najdete zde. Má stejné rozměry, stejnou hmotnost i výbavu v podobě SmartLight podsvícení a integrovaného reproduktoru. Stejně tak podporuje čtení textového dokumentu povedeným automatickým hlasem Katka a umožňuje připojení externího reproduktoru nebo sluchátek prostřednictvím Bluetooth. Na pláži nebo v koupelně oceníte vysokou odolnost vůči vodě na úrovni IPX8. Stejná je i 32GB kapacita interního úložiště, které nejde rozšířit paměťovou kartou.

Výdrž na baterii

PocketBook Color 3 má akumulátor o stejné kapacitě 2 900mAh, který zvládne bezpečně udržet čtečku při životě přes 30 hodin aktivního podsvícení a i při pohádkové dovolené, kdy budete moci každý den číst dlouhé hodiny, vydrží na jedno nabití celý týden. Samozřejmě záleží na intenzitě podsvícení. Při občasném používání zvládne InkPad Color 3 na jedno nabití i měsíc.

PocketBook InkPad Color 3
Čtečka PocketBook InkPad Color 3 je dotyková, ale obsahuje i tlačítka pro vstup do menu a otáčení stránek. Ikony na tlačítkách by ale mohly být lépe čitelné
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PocketBook InkPad Color 3
Záda čtečky PocketBook InkPad Color 3 jsou perforovaná a nekloužou v ruce
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Odezva a ergonomie

Čtyřjádrový procesor v kombinaci s 1 GB RAM čtečce zajišťuje plynulý chod a příjemně rychlou odezvu. Reakce jsou ve většině případů okamžité, odezva na přechod na domovskou stránku zabere cca sekundu, kniha z interní knihovny se otevře za 1,7 sekundy, posun mezi stránkami zabere jen půl sekundy. Ze spánku se čtečka probere za cca pět sekund. Celkově jsme s rychlostí a odezvou čtečky byli velmi spokojeni.

Tělo čtečky je s ohledem na 7,8” úhlopříčku displeje poměrně kompaktní, rámečky okolo displeje mají tloušťku jen sedm milimetrů a čtečka se tak stále vejde do většiny kapes. S hmotností 275 g ji lze snadno udržet v ruce i při delším čtení.

Ovládací tlačítka jsou umístěna na spodní straně zařízení a opět bychom u nich ocenili lepší označení, symboly nejsou moc vidět a barevné podkreslení nebo podsvícení by jim slušelo. Plastová záda čtečky jsou perforovaná, takže čtečka neklouže v ruce a dobře se drží. 
 

Mohlo by vás zajímat


Displej 7,8", E-Ink Kaleido Plus, dotykový, osvícený, SmartLight

Rozlišení 1 872 x 1 404 bodů (300 dpi) / barva 702 x 936 bodů (150 ppi) / 16 odstínů šedé a 4 096 barev

Kapacita úložiště (nom. / opravdová) 32 GB / (27,6 GB)

Konektivita Wi-Fi 5 (2,4 a 5 GHz), Bluetooth 5.2, USB-C

Podporované textové formáty ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF, PRC, RTF, TXT

Podporované zvukové formáty M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP

Podporované obrazové formáty JPEG, TIFF, BMP, PNG

Rozměry a hmotnost 190 × 134 × 8 mm / 275 g

Cena 7 690 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud