Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Sony ULT Field 7 – v dobrých rukou zdroj radosti, ve špatných zbraň

Michal Bareš 27.06.2024

S Bluetooth reproduktory to je trochu jinak než se sluchátky, pořizují si je hlavně uživatelé, kteří preferují silné basy a mohutný zvuk, takže nový Sony ULT Field 7 je pro většinu zákazníků trefou do černého.

Kapitoly článku

Není to obyčejný Bluetooth reproduktor, spíše jej řadíme do kategorie tzv. party reproduktorů, tedy velkých reproduktorů, které zvládnou ozvučit i tělocvičnu nebo taneční parket. K tomu má i možnost připojení mikrofonu nebo elektrické kytary, takže poslouží i jako velmi dobré combo. Navíc má integrovanou baterii s vysokou kapacitou a výdrží 25 až 30 hodin, takže jej lze použít i pro opakované dobíjení mobilního telefonu.

Nejdůležitější je ale vysoká kvalita reprodukce, která může (ale nemusí) být extrémně basová a extrémně hlasitá. Nebo jej lze používat střízlivě a budete z jeho výkonu nadšeni.

Mobilita

S rozměry 52 x 22 x 22 cm a hmotností 6,5 kilogramu je Sony ULT Field 7 sice přenosný reproduktor, ovšem nosit bychom se s nim pravidelně nechtěli. Každopádně jej lze snadno dopravit na hřiště, do tělocvičny nebo přibalit jej do auta při cestě na chatu nebo oslavu.

Sony ULT Field 7
Hlavní ovládací panel reproduktoru Sony ULT Field 7
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Sony ULT Field 7
Mohutné basové zářiče reproduktoru Sony ULT Field 7
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ačkoliv to není reproduktor určený pro pravidelné přenášení, uživatele díky vysoké hlasitosti i možnostem připojení a integrované baterii je jako stvořený pro venkovní provoz. Tomu odpovídá i kvalita a odolnost použitých krycích materiálů, které vypadají, že přežijí i drsnější prostředí a časté přenášení. Ušpiní se, ale nezničí.

Pro jednodušší přenos má reproduktor na obou stranách velká madla, která zároveň dobře chrání membrány reproduktorů a pokud reproduktor postavíte na výšku, tak slouží i jako ozvučné otvory měniče umístěného blíže u země.

Zadní konektorový prostor je chráněn krytkou, po jejímž uzavření splňuje Sony ULT Field 7 požadavky na odolnost IP67, takže zařízení přežije i postříkání vodou, déšť nebo krátký pobyt ve vodě. Pokud ale reproduktor připojíme k napájení, kryt konektorů musí zůstat otevřený.

Sony ULT Field 7
Portová nabídka reproduktoru Sony ULT Field 7
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Sony ULT Field 7
Povrch reproduktoru Sony ULT Field 7 tvoří odolná tkanina
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výbava

Reproduktor Sony ULT Field 7 nemusí být připojený pouze přes Bluetooth, i když většinu času pravděpodobně bude. Pod krytem se nachází i USB port, který lze použít jak pro připojení externího disku s hudebním obsahem, tak poslouží i pro nabíjení mobilního telefonu nebo jiné drobné elektroniky. V nouzové situaci lze přes USB-A i dobíjet samotný reproduktor, ale mnohem výkonnější a rychlejší je použít dodávaný klasický napájecí kabel. Škoda jen, že na reproduktoru není přítomen i moderní USB-C konektor, v dnešní době je to nepochopitelné opomenutí.

Dále je zde 3,5mm audiokonektor pro připojení přehrávače nebo notebooku i velký jack pro připojení elektrické kytary nebo mikrofonu. Nad ním je umístěn potenciometr pro přímé ovládání hlasitosti připojené kytary nebo mikrofonu i tlačítko pro přepnutí na tento externí zdroj.

Je zde i tlačítko pro zapnutí a vypnutí barevné hudby, tlačítko pro ochranu baterie před přebíjením, tlačítko echo efektu a přepínač basového klíče. Ovládání přehrávání hudby, hlasitosti a vypínač jsou umístěny na lépe přístupném místě. Vedle nich je i podsvícené tlačítko ULT, které přepíná mezi třemi přednastavenými režimy intenzity basů a uživatelsky nastavitelným ekvalizérem.

Aplikace Sony Music Centre
Doprovodná aplikace obsahuje vše potřebné, včetně možnosti úpravy ekvalizéru, ale mohla by být přehlednější
Zdroj: Aplikace Sony Music Centre
Aplikace Sony Music Centre
V aplikaci lze řídit i barevnou hudbu
Zdroj: Aplikace Sony Music Centre

Aplikace

Uživatelský režim lze upravovat v aplikaci Sony Music Centre, která není tak přehledná a funkční jako aplikace Sony Headphones, ale vše potřebné dokáže zajistit. Slouží jak pro vytváření playlistů nebo procházení skladbami, tak pro dálkovou volbu zdroje přehrávané hudby, ale zároveň obsahuje i položky pro nastavení ekvalizéru, spotřeby, osvětlení nebo pro propojení s až 100 jinými bluetooth reproduktory řady Sony ULT Field, dále informuje o stavu baterie. Vypadá to, že pomocí aplikace lze i upgradovat firmware, ale tato položka nebyla v době testu aktivní (asi nebyl nový firmware k dispozici).

Kvalita reprodukce

Zvuk reproduktoru Sony ULT Field 7 hodnotíme jako výborný. Je mohutný, silný a dokáže aktivovat basy až se třesou okna. Zároveň ale disponuje prokresleným přednesem středních hlasových frekvencí a perfektními výškami. Fyzicky tvoří zvuk šestice měničů, dva výškové, dva středové a dva basové zářiče s průměrem 14 cm.

Přes ohromný basový potenciál dokáže Sony ULT Field 7 při správném nastavení ekvalizéru (nebo v režimu vypnutého bass boosteru) hrát velmi přesně a civilizovaně. Jakmile pak basům povolíme otěže, měl by se reproduktor prodávat na zbrojní pas. V rukou hloučku teenagerů v parku nebo dokonce v bytě nad vámi je to zbraň hromadného ničení sluchu a klidu. Za to ale nelze vinit reproduktor.

Sony ULT Field 7
Reproduktor Sony ULT Field 7 má zajímavé barevné podsvícení
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii

ěhem testu jsme reproduktor Sony ULT Field 7 dobíjeli jen jednou. Dodává se s baterií doplněnou na kapacitu 60 %, my jsme jej kompletně dobili za cca 35 minut, kompletní dobití pomocí klasického napájecího kabelu by zabralo cca hodinu a půl, což je skvělá hodnota.

Bez mučení přiznáváme, že 30 hodin jsme reproduktor neposlouchali, ale těch cca 10 hodin domácího poslechu se zapnutou barevnou hudbou a na režim ULT 1 (střední basy) stačilo, aby kapacita baterie poklesla ze 100 procent na 65 procent, takže by Sony ULT Field 7 měl vydržet mezi 25 až 30 hodinami. Samozřejmě záleží na hlasitosti, pokud bychom reproduktor provozovali na venkovní párty, asi by byla výdrž kratší, ale 20 hodin by měl zvládnout v pohodě.

Technická data

Sony ULT Field 7


Reproduktory 2x 46 mm + 2x 114 mm + 2x 140 mm

Akumulátor (kapacita/výdrž) 5 200 mAh / 25-30 hodin

Frekv. rozsah 20 - 20 000 Hz

Výbava Bluetooth 5.2 (A2DP, AAC, AVRCP, LDAC, SBC), 3,5mm audio, USB-A, mikrofonní vstup, Echo, IP67

Rozměry a hmotnost 52 x 22 x 22 cm / 6,5 kg

Cena 8 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme