Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: ViewSonic VP3481A – specialista na barvy

Michal Bareš 18.08.2022

Testovali jsme ultra širokoúhlý prohnutý monitor s poměrem stran 21:9. Je laděný k profesionálnímu použití, ale nechybí ani herní a filmový režim. Potěšila nás ergonomie jeho ovládání i možnost připojení LAN kabelu.

Prohnutý monitor formátu 34" a s rozlišením WQHD+ (3 440 x 1 440 bodů) je specialistou na barvy. Barevnou přesnost Delta E<2 doprovází certifikace Pantone a 100% pokrytí prostoru sRGB. Monitor si uchovává vysokou uniformitu barev a díky 14bitovému 3D LUT dokáže zobrazit až 4,39 bilionu barev.

Vysokou barevnou přesnost a rozlišení ocení hlavně grafici a profesionální fotografové, samozřejmě jsme z ní byli nadšeni i při kancelářské práci. Monitor je z výroby předem kalibrovaný pro různé barevné prostory (sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709 a DICOM-SIM. Spokojeni budou také hráči, protože monitor pracuje s až 100Hz obnovovací frekvencí a podporuje AMD FreeSync. Velká plocha zobrazovacího MVA panelu se zahnutím 1800R uživatele příjemně obklopuje a vytváří při práci pocit soukromí.

Z hlediska ergonomie musíme pochválit přehledné menu OSD (v češtině) a samozřejmě možnost výškového nastavení obrazovky v rozsahu 4,5–18 cm nad plochou stolu, panel lze samozřejmě naklápět v horizontálním směru, vzhledem k poměru stran 21:9 nejde nastavit na výšku.

Stabilita na otočném podstavci je vynikající, stejně jako portová nabídka v podobě dvojice HDMI, DisplayPortu a USB-C s možností dobíjení připojeného notebooku (až 90 W). Nechybí dvojice USB-A konektorů a pro práci s připojeným notebookem skvělá možnost připojení LAN kabelu do monitoru. Díky tomu budete moci být při práci připojeni ke stabilní a rychlé drátové síti.

Vzhledem k profesionálnímu ladění monitoru nepřekvapí množství přednastavených režimů, zvláště pak v položkách Fotograf a Návrhář, které obsahují celou řadu specializovaných scénářů pro práci s videem, animacemi, 3D modely, ale například i retro nebo černobílými fotografiemi. Samozřejmě nechybí herní, filmový nebo textový režim. Praktická je nabízená utilita pro jednoduché rozložení několika oken na plochu monitoru. 

Technická data:

Displej / rozlišení / provedení / frekvence 34” / 3 440 × 1 440 bodů / matný / MVA / 100 Hz
Max. jas / kontrast 400 cd/m2 / 3 000 : 1
Doba odezvy 5 ms
Videovstupy 2× HDMI 2.0, DisplayPort, USB-C
Úhly pohledu (vodorovně / svisle): 178° / 178°
Cena 23 500 Kč
CHIP výborný (1,3)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud