Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: Nastavení měřítka pro každý monitor zvlášť

redakce 13.03.2023

Systémy Windows 10 a 11 nabízejí možnost, měnit velikost textů a ovládacích prvků aplikací bez vlivu na rozlišení obrazovky

Tato možnost hraje významnou roli zejména při použití displejů s rozlišením 4K (3 840 × 2 160 bodů), na kterém by bylo standardní zobrazení aplikací a jejich ovládacích prvků i obsahu velmi drobné. Užitečné je, že měřítko zvětšení lze nastavit pro každý z používaných displejů zvlášť. Například na monitoru s rozlišením 4K můžete použít měřítko 150 % a současně ponechat výchozí hodnotu 100 % na druhé obrazovce s rozlišením Full HD.

Klepněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na ploše a z kontextové nabídce vyberte „Nastavení obrazovky“. V nově otevřeném okně klepněte na displej, jehož měřítko chcete upravit, a z rozbalovací nabídky „Měřítko a rozložení“ vyberte požadované zvětšení. Změna se provede okamžitě.

Alternativně můžete zadat také vlastní měřítko, ale to se aktivuje na všech připojených monitorech. Klikněte na modrý odkaz „Upřesnit nastavení měřítka“, jako „Vlastní měřítko“ zadejte hodnotu ležící v rozmezí 100 až 500 a kliknutím na „Použít“ operaci potvrďte. Zavřete všechny otevřené programy, v nabídce „Start“ klikněte na ikonu vašeho uživatelského čtu a zvolte „Odhlásit se“. Změny měřítka se projeví po příštím přihlášení k vašemu uživatelskému účtu.

5(1)(1)

Ve Windows 10 je možné nastavit si měřítko zvětšení obsahu pro každý z monitorů připojených k počítači zvlášť | Zdroj: Windows 10


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud