Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Trapas Tesly při premiéře elektro pickupu: rozbitá skla v přímém přenosu

Jiří Palyza 25.11.2019

Šéf Tesly, Elon Musk, představil nový elektro pick-up. Jeho název je Cybertruck a vzhled tomu přesně odpovídá: futuristický design formátu XXL.

Elon Musk chce proniknout se svým futuristickým elektrickým pickupem do segmentu automobilových obrů na trhu v USA. Rozměrný automobil s názvem Cybertruck má neobvyklý trojúhelníkovitý tvar, který více než automobil připomíná stíhací bombardéry Stealth.

Kuriózní pancéřová skla

teslatruck1

Rozbití pancéřových skel způsobí mnoho pavučinových prasklin.

Polarizační design vyvolal mnoho diskuzí a také negativních reakcí, podobně jako neúspěšný pokus o demonstraci síly okenních skel. Pancéřová skla od Tesly se rozbila poté, kdy šéf designu Franz von Holzhausen proti sklu mrštil kovovou kouli. "Oh my f... god", reagoval Musk, "to bylo možná až příliš silně". Totéž se stalo i po druhém, více viditelném hodu.

Okno se nakonec nerozbilo, poznamenal Musk. Při zkouškách se proti sklu vrhalo všechno možné, dokonce i kuchyňský dřez. "Divné je, že teď se sklo rozbilo." Také na jevišti při prezentaci bylo vše v pořádku až do okamžiku, než na skla dopadly kovové koule. Musk musel pokračovat v prezentaci s poškozeným vozem stojícím za ním.

Cena pickupu od Tesly začíná na 40 000 USD

teslatruck2

Vůz by měl posádku zvlášť dobře chránit před vnějšími vlivy.

Pick-up by měl být schopen přepravit náklad vážící přes 1,7 tuny a v nejvyšší verzi zrychlí z nuly na 60 mil/hod (téměř 100 km/hod) za 2,9 sekundy. Ve videu Tesla demonstrovala, že pick-up má větší zrychlení než Porsche 911. Dokonce i přetahování se současným bestsellerem segmentu pickupů Fordem F-150 snadno vyhrál Cybertruck.

Tesla nastavila zaváděcí cenu pro elektromobil na 40 000 USD bez daně (ca 925 000 Kč). Ve špičkové verzi, vybavené třemi motory a dojezdem přes 800 km, už cena stoupá na necelých 70 000 USD. Standardní verze zrychlí z klidového stavu na rychlost 60 mil/hod za 6,6 sekundy a na plné nabití akumulátoru ujede 400 km.

Karoserie je vyrobena z extra tvrdé nerezové oceli, informoval Musk. Aby Holzhausen ukázal, jak je karoserie robustní, udeřil do dveří automobilu kladivem, což nezanechalo viditelné poškození. Tento tvrdý vnější plášť by měl chránit cestující, řekl Musk. Dnes se výrobci spíš spoléhají na pevnost rámu podvozku, zatímco díly karoserie jsou často vyrobeny z lehkého a tenkého plechu nebo plastu.

Futuristický design a futuristická výbava

teslatruck3

Silně futuristické prvky najdete nejen na vnějším vzhledu vozu, ale i v jeho interiéru.

Prototyp Cybertruck se ovládá pomocí čtvercového volantu a - stejně jako současný model 3 - disponuje uprostřed palubní desky pouze dotykovou obrazovkou. Auto je vybaveno pneumatickým odpružením a stlačený vzduch z kompresoru lze také použít pro kompatibilní zařízení a nářadí. Víko nákladového prostoru může být odkryto motoricky.

Těžké vozy s otevřeným nákladovým prostorem, tzv. verze pick-up, jsou v USA hlavním zdrojem příjmu pro výrobce Ford, General Motors a Fiat Chrysler. To je trh, který musíte akceptovat, pokud do něj chcete proniknout s elektromobilitou, konstatoval Musk při páteční večerní prezentaci v Los Angeles.

Pick-up od Tesly přichází se zpožděním a s konkurencí

teslatruck4

E-SUV bude na trhu k dispozici pravděpodobně až na konci roku 2022 a v tu chvíli už pravděpodobně bude mít konkurenci.

Bude to ještě trvat dva roky, než se pick-up od Tesly objeví na silnicích. Výroba špičkového modelu se třemi motory by měla začít na konci roku 2022. Tesla obvykle na začátku po uvedení novinky prodává pouze dražší verze, aby získala náklady zpět co nejrychleji. Tesla přijímá rezervace už i v Evropě, tentokráte musí být namísto předchozích 1000 EUR složeno 100 EUR. Konfigurace vozidla bude dokončena koncem roku 2021.

Aktuálně se výrobce připravuje na uvedení kompaktního SUV modelu Y a elektrického návěsu, obě novinky by měly přijít na trh v příštím roce. Doposud se ale vždy produktový start u Tesly oproti plánovaným termínům protáhl.

Už v tuto chvíli se dá očekávat, že Cybertruck od Tesly nebude prvním elektrickým pickupem na trhu. Podobně chce výrobce Rivian příští rok uvést do výroby konvenčněji vypadající model. Také Ford a General Motors chtějí bránit své postavení na trhu nabídkou elektrifikovaných verzí svých prodejních hitů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud