Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ukrajina: Xiaomi sponzoruje Rusku válku, prodává teroristům telefony

Jakub Fišer 14.04.2023

Ukrajinský orgán pro prevenci korupce označil čínské Xiaomi – velmi úspěšného výrobce spotřební elektroniky – za sponzora Ruské federace ve válčení na Ukrajině. Důvodem je, že Xiaomi zůstává v Rusku aktivní i po odchodu západních firem.

Kapitoly článku

Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 následoval mohutný odliv západních firem z ruského trhu. Týká se to i výrobců elektroniky, jako je třeba Apple nebo Samsung. Jedinými, kdo v Rusku i přes západní sankce zůstal, jsou firmy z Číny.

Xiaomi v Rusku

Patří k nim i Xiaomi, jeden z největších výrobců mobilních telefonů současnosti. A nikterak se tím netají. Nicméně Ukrajina se nyní rozhodla tuto firmu oficiálně označit za sponzora války.

Národní agentura NACP k tomu uvedla: „Důvodem pro zařazení na seznam mezinárodních sponzorů války je to, že společnost nejenže pokračovala ve své práci v Rusku po úplné invazi, ale stále zůstává lídrem v prodeji chytrých telefonů v teroristickém státě.“

Faktem zůstává, že Xiaomi je na ruském trhu premiantem, minimálně co se týče prodeje mobilních telefonů. Po odlivu západních firem se zvýšily dodávky do Ruska o 39 % (podle agentury NACP) a nyní je absolutním lídrem trhu.

V červenci 2022 držela společnost Xiaomi a její podznačka Poco podíl 42 % na ruském trhu s chytrými telefony. Kromě toho čínský výrobce, mimo jiné velmi populární i v Česku, provozuje na území Ruské federace síť autorizovaných obchodů Mi Stores.

„Podle oficiálních údajů vyprodukovala ruská divize společnosti Xiaomi v roce 2021 příjmy v hodnotě 202 milionů dolarů. Je to obrovská částka s vysokým daňovým základem. Pak se tyto stejné daně používají na podporu ruské armády, která dnes zabíjí Ukrajince,“ dodává ukrajinská agentura na závěr.

Xiaomi se zatím k celé situaci oficiálně nevyjádřilo.

Zdroj: NACP, ČTK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud