Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ušetřete v bytě i domě: Němci vydělávají na trendu „solárních balkonů“

Jakub Fišer 07.05.2024
Zdroj: se svolením Ertex Solar

Fotovoltaika je pro někoho zapovězené téma, jiní na ní královsky zbohatli. Faktem je, že jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů tzv. zelené, tedy obnovitelné energie. Ekologicky zaměřené Německo se zhlédlo v tzv. solárních balkonech, tedy speciálních panelech z polopropustného skla, které si můžete nainstalovat de facto kamkoliv.

Kapitoly článku

V obecném povědomí jsou solární panely tématem buď pro majitele velkých objektů, kancelářských budov či továren, anebo pro vlastníky rodinných domků, kde obvykle nachází fotovoltaika místo na střeše a pomáhá dodávat domu elektrickou energii.

Solární balkon – co to je?

Jenomže naši západní sousedé přišli s nápadem, jak panely pro sběr sluneční energie nabídnout všem, třeba i lidem, kteří bydlí v bytě v širším centu města, nebo dokonce v nájmu. Tak se zrodil nápad na solární balkony.

O co vlastně jde? Jde o menší panely, často zabudované do skleněných tabulí, abyste je mohli umístit na svůj balkon místo zábradlí. Nespornou výhodou je snadná instalace (kutilové to zvládnou úplně sami), připojení přímo do elektrické sítě pomocí zásuvky a také jednoduchá manipulace.

Výrobci, kterých operuje na německém trhu celá řada, dokonce tvrdí, že pokud se z bytu, kde máte nainstalovaný solární balkon, rozhodnete odejít, můžete si velmi jednoduše celý systém vzít kamkoliv s sebou, třeba i do jiného bytu.

Mohlo by vás zajímat

Zelená energie dokáže uspořit

V Německu zatím povolují pouze dva speciální panely na jeden balkon. Trend se ale uchytil tak moc, že se uvažuje o zpřístupnění až čtyř panelů pro jeden balkon. Data z konce dubna hovoří o tom, že se v Německu prodalo již přes 400 tisíc solárních balkonových panelů, zhruba 50 tisíc za první kvartál roku 2024.

V aktuální situaci, kdy se trh s energiemi zmítá v chaosu po velké krizi, může jít o sympatickou možnost, jak ušetřit pár desítek i stovek korun na složenkách. Samozřejmě by ale uvedení trendu na trh vyžadovalo komplexní systém státních dotací a podpory zájemců. Kromě Německa už se ale trend solárních balkónů dostává i do Rakouska, Itálie, Francie nebo Polska. Tak proč by ne k nám.

Zdroj: Euronews, Interesting Engineering


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme