Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé o tom ani neví: aplikace Google tajně sdílejí jejich data

Jiří Palyza 24.03.2022

Není žádnou novinkou, že Google analyzuje velké množství uživatelských dat. Nyní ale vyšlo najevo, že informace odesílají na servery společnosti bez souhlasu uživatelů také aplikace Google Telefon a Google Zprávy.

Obě zmíněné aplikace jsou u mnoha uživatelů Androidu velmi oblíbené. Jak ale na základě svého výzkumu informuje Trinity College Dublin, tyto dvě aplikace pravidelně odesílají data na servery Googlu bez vědomí uživatelů.

Podle sdělení Douglase J. Leitha, profesora informatiky, který studii provedl, jsou mimo jiné sdílena tato data:

– SHA Hash každé jednotlivé zaslané zprávy,
– telefonní čísla všech zpráv a hovorů,
– časový záznam všech zpráv a hovorů,
– doba trvání všech hovorů.

Tyto údaje lze jednoznačně přiřadit.

Google tajně shromažďuje data: údajně to je nezbytné pro lepší "uživatelskou zkušenost"

googlemessages

Aplikace Zprávy a Telefon společnosti Google odesílají data na její servery bez vědomí uživatelů. | Zdroj: William Hook/Unsplash

Většina informací jsou pouhá metadata, jejichž shromažďování a vyhodnocování je dnes už standardem. Problematické je ale zejména předávání hashe zpráv. Podle Leigha by tak Google mohl zjistit obsah zasílaných sdělení.

Samotný Google tvrdí, že hash je potřebný k odhalení chyb při přenosu. Zbytek slouží ke zlepšení uživatelského komfortu a zamezení šíření spamu. Bez ohledu na účel shromážděných údajů může být tento postup, kdy uživatelé nejsou informováni o činnostech Googlu, v rozporu s GDPR. Je možné, že internetový koncern bude muset v blízké budoucnosti provést vylepšení.

Zdroj: Privacy Of Dialer And SMS Apps


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud