Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Váleček na napájecím kabelu. Víte, k čemu slouží?

Michal Bareš 26.04.2023

Určitě jste si ho už někdy všimli. Řeč je o malém válečku, který bývá upevněn na napájecím kabelu adaptérů nebo na kabelech pro připojení monitoru. Jedná se o filtr pro potlačení elektromagnetického rušení. Co ale přesně dělá?

Kapitoly článku

Naprostá většina napájecích adaptérů notebooku má na konci kabelu s konektorem pro připojení k přenosnému počítači malý plastový váleček, tzv. odrušovací feritový filtr vysokofrekvenčního šumu. Někdy se mu také říká feritový toroid.

Tento filtr má zajistit, aby nebyla ovlivněna funkčnost ostatních elektronických zařízení. Zařízení, jako je například notebook, totiž při provozu generují elektromagnetické vlny. Ty se pak mohou přenášet po napájecím kabelu, který slouží jako anténa, a šířit se do okolí.

Následkem může vznikat tzv. stojaté vlnění, které může rušit chod okolních přístrojů. Má-li rušivé vlnění stejnou frekvenci jako Wi-Fi router, může tak zpomalovat provoz v domácí bezdrátové síti.

Váleček na napájecím kabelu: filtr pohlcující elektromagnetické vlny

Úkolem tohoto filtru je zabránit šíření elektromagnetických vln. Uvnitř válečku se nachází feritové jádro, které ruší elektromagnetické vlny. Ferit je totiž nevodivý nebo málo elektricky vodivý materiál.

Když prochází napájecí kabel tímto válečkem s feritovým jádrem, dochází k pohlcování elektromagnetických vln a potlačení možného rušení. Praktický feritový filtr, který lze jen nacvaknout na kabel, se dá koupit i samostatně a stojí pár korun.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud