Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Virtualizace v praxi

redakce 01.06.2010

Většina organizací stále pracuje s plně vybavenými stolními PC, které mají vlastní procesor, paměť, úložiště dat, operační systém a aplikace. Tato řešení jsou dražší především na provoz a správu.

Společnost Fujitsu představila své řešení Zero Client – jedná se o klientské zařízení v podobě terminálu (monitor s myší a klávesnicí), na které jsou přesměrovány vstupy a výstupy z virtuálního desktopu běžícího na centrálním serveru. Zero Client běží na VMware virtuálním prostředí a nedokáže fungovat odděleně od serveru a nezbytné síťové infrastruktury. Skládá se z 22“ displeje, třech USB rozhraní, audio výstupu a LAN. Podporuje bezdrátové připojení klávesnice a myši. V displeji je integrován čipset pro spojení se serverem, na kterém běží virtuální PC. Napájení je zajišťěno pomocí AC adaptéru. Budoucí generace by měla být vybavena technologií Power-over-Ethernet, která dodává energii přes LAN port. Ke klientu by tak vedl jediný ethernetový kabel. Současný klient spotřebuje pouze 27 W.
Uživatel se přihlašuje přes connection broker pomocí přihlašovacích údajů, které jsou poslány přidělenému virtuálnímu PC. Podporovány jsou v současné době 32bitové OS Windows XP a Win 7. Ověření uživatele probíhá přes Microsoft Active Directory. Dané řešení má samozřejmě vyšší nároky na síťovou propustnost, doporučuje se 10 Mb/s, pro multimediální aplikace až 30 Mb/s.
Jako nejvhodnější místa nasazení Zero Client řešení se nabízejí banky, státní správa, call centra, univerzity a školy. Všude tam by mohli ocenit ani ne tak pořizovací cenu (ta se bohužel příliš neliší od stolních PC), ale především jednodušší správu, zabezpečení a flexibilitu této struktury vůči zaměstnancům a jejich případným přesunům. Fujitsu nabízí ucelené řešení pro 5 až 25 klientů obsahující příslušný počet terminálů, kabeláž, switch a server.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme