Přejít k hlavnímu obsahu

Virtuální realita pomáhá anesteziologům při chirurgických zákrocích

redakce 13.10.2022

Bostonská firma XRHealth přináší do zdravotnictví nový přístup v péči o pacienty ve virtuálním prostoru. Společnost dnes provozuje nejmodernější virtuální kliniky terapeutické péče, které využívají vlastní lékařskou technologii rozšířené (extended) reality (XR) s registrací FDA a CE.

XRHealth integruje do jedné platformy vlastní technologii XR, licencované lékaře a pokročilou analýzu dat. Díky tomu poskytuje komplexní řešení terapeutické péče pro pacienty, kteří se tak mohou léčit z pohodlí domova. Společnost nabízí celou řadu patentovaných řešení od rehabilitačních služeb až po léčbu bolesti.

Klinická studie hodnotila 34 pacientů, kteří podstoupili operaci ruky a zápěstí. Všem pacientům bylo před operací provedeno lokální znecitlivění. Náhodně pak byla vybrána skupina pacientů, kteří během operace využívali terapii ve virtuální realitě. Nitrožilní anestezie jim byla podávána pouze podle potřeby nebo jako obvyklá péče podle pokynů anesteziologa. Terapeutický software VR poskytoval poutavé prostředí, které pacienty během operace vedlo k relaxaci a k technikám snižování bolesti.

obr2

Vstupní dotazník | Zdroj: XRHealth

Výsledky studie ukázaly, že většina pacientů, kteří využívali VR technologii od XRHealth, nepotřebovala během operace žádná další nitrožilní sedativa. Pooperační průzkum také prokázal podobně nízkou úroveň bolesti a úzkosti u pacientů v obou kontrolních skupinách. Další sekundární zjištění prokázala, že pacienti využívající technologii VR se z anestezie zotavili rychleji a opustili pooperační pokoj dříve než pacienti ve skupině s běžnou péčí.

Poskytovatelé anestezie se snaží primárně najít rovnováhu mezi pohodlím a bezpečností pacientů. Podle výsledků studie se ukazuje, že VR může pomoci zajistit uspokojivou kontrolu bolesti a úzkosti u zákroků, jako je operace horních končetin s lokální anestezií. To je nesmírně cenné v tom, že VR může pomoci vyhnout se rizikovým sedativům, aniž by to zhoršilo prožitek pacienta. Pokud použití této techniky skutečně pomůže efektivitě perioperačních zákroků, má potenciál skutečně změnit pravidla hry jak pro pacienty, tak pro poskytovatele.

Tato zjištění by mohla vést k budoucí diskusi ve zdravotnictví o používání nefarmakologických intervencí během chirurgických zákroků. Ty by zlepšily prožitek pacienta během operace a zároveň zajistily lepší pooperační rekonvalescenci.

Společnosti XRHealth a Beth Israel Deaconess Medical Center se v současné době připravují na další klinické studie, na které získaly 900 tisíc USD od nadace BIRD, zaměřené na technologické inovace. V klinických studiích se bude například zkoumat, zda VR může snížit požadavky na sedativa a zlepšit spokojenost pacientů například během operace náhrady kolenního kloubu nebo zlepšit kvalitu zotavení po bariatrické operaci k léčbě obezity.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud