Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vláda to vyřešila: občanku v mobilu budete mít už v lednu, má to ale velký háček

Jakub Fišer 12.10.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Na úterní tiskové konferenci oznámil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s velkou pompou vládní projekt aplikace eDoklady. Ta bude na několik příštích let sloužit jako elektronická peněženka v mobilu, do které si schováte alespoň ty nejzákladnější doklady. Řešení to bohužel není ani zdaleka ideální.

Kapitoly článku

Aplikace eDoklady: co umí?

Aplikace bude dostupná ke stažení již 1. ledna 2024, a to pro iOS i Android. V základní fázi bude umět pracovat pouze s občanským průkazem. Ten si do aplikace nahrajete přes Identitu občana a budete se moci prokazovat virtuální kartičkou v aplikaci.

Ministr Bartoš lákal také na funkci, kdy budete moci v aplikaci zaškrtnout jen ty informace, které potřebujete v tu danou chvíli prokázat – prodavačku v trafice například nemusí zajímat vaše trvalá adresa ani jméno, ale jen datum narození.

Zdroj: @PiratIvanBartos / X

Mírné omezení spočívá v tom, že v první vlně bude možné se touto e-občankou prokázat pouze při komunikaci s ministerstvem, Českým telekomunikačním úřadem, úřadem vlády, nebo třeba Národní sportovní agenturou. Seznam je plně k prohlédnutí na webu edoklady.gov.cz.

Další vlna má následovat v červenci 2024, kdy už se budete moci prokazovat i policii, u soudu, finančnímu úřadu nebo například na úřadu práce. Soukromým osobám, tedy například ve zmíněné trafice, budete aplikaci moci předložit až od ledna 2025.

Otázka bezpečnosti

Protože jde o velmi citlivé údaje, prakticky ty nejcitlivější, vláda si zakládá i na bezpečnosti. Aplikaci ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj vyvíjí Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a Digitální informační agentura (DIA).

Mohlo by vás zajímat

Samotná aplikace všechny citlivé informace šifruje a uchovává přímo na vašem zařízení. Státní aparát k nim tedy nemá přístup bez vašeho svolení. Kromě toho bude aplikace uzamčena PIN kódem, popřípadě biometrickým ověřením (skener otisku prstu, čtečka obličeje).

Největší zádrhel spočívá v tom, že občanka v aplikaci eDoklady nebude platná v zahraničí. Tato funkce má dorazit až později, až bude do provozu uveden celoevropský systém EUDI, tedy jakási eurounijní digitální identita, která bude platná po celé Evropské unii. Nasazení tohoto systému se však očekává až po roce 2025.

Zdroj: edoklady.gov.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud